Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
365
 

Engelli öğrenci için özel sınıf açıldı

'Girdiği LGS sınavında Çankırı Anadolu Lisesi’ni birkaç puanla kaçırmasının ardından 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi’ne kaydını yaptıran Taner Baykaler, okulun tek engelli öğrencisi oldu.

Her bir ders için farklı sınıfları dolaşmak zorunda kalan Baykaler’in yaşadığı sorunlar okul yönetiminin de dikkatine çekti. Yapılan düzenleme ile Baykaler’e okulun giriş katında, bedensel engelliler için yaptırılan tuvalet ve lavabonun hemen yanıbaşında bir sınıf ayrıldı.

Okul Müdürü Mustafa Turan, birkaç yıldır süren uygulama ile her öğretmenin kendine ait bir sınıfı olduğu ve öğrencilerin derslere bu sınıflara girdiğini hatırlatarak, "Bedensel engelli öğrencimiz bu anlamda zorluk yaşadı. İlk hafta derslere girmek için öğretmenlerin sınıflarını dolaştı. Engelli olması nedeniyle yaşadığı sıkıntı fark edilerek çözüm arandı" dedi.

Taner Baykaler’in 13 dersi olması nedeniyle, her hafta 13 sınıf değiştirmek zorunda kaldığına dikkati çeken Turan, sözlerine şöyle devam etti.

"Her öğretmenimizin kendine ait bir sınıfı var. Baykaler’i de bir öğretmen gibi düşünerek, onun için engelli lavabosu yakınında bir sınıf ayarladık. Bu sınıf Baykaler’in sınıfı oldu. Artık öğretmenlerin dışında bir de öğrencimizin sınıfı var. Diğer sınıflara gitmekte zorlanan engelli öğrencimiz artık kendi sınıfında derslerine giriyor. Öğretmenleri de onun sınıfına gelerek ders anlatıyor."

Okul yönetimine duyarlılığından dolayı teşekkür eden Baykaler ise arkadaşlarının kendisine çok yardımcı olduğunu kaydederek, "Burada okuyan eski arkadaşlarım da var, yeni arkadaşlarım da. Hepsi bana yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Arkadaşlarım okula gelirken, okuldan çıkarken koluma girerek yürümeme yardımcı oluyorlar. Onlara teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Okul idaresinin de kendisine çok yardımcı olduğunu söyleyen Baykaler, "İlk hafta yaşadığımız sıkıntı sonradan düzeldi. Okul idaresi benim sınıflarda dolaşmamın önüne geçmek için özel bir sınıf ayarladı. Artık sınıflarda dolaşmıyorum öğretmenler benim sınıfıma geliyor" diye konuştu.

Okula yakın bir yerde oturan Baykaler, arkadaşlarının yardımıyla okul dışına çıkıyor, sonrasında ise servisine binerek evine gidiyor. Bu sırada da servis arkadaşları, Baykaler’i evine kadar uğurluyor.' (Kaynak:Milliyet)

Keşke buna benzer haberlerle daha sık karşılaşsak. Yetkilileri yürekten kutluyorum.

Bizler de evlerde, okullarda, kamu kurumlarında plastik kapak biriktirerek plastik kapak toplama kampanyasına katılabiliriz. Toplanan her 250 kilo kapak için bir engelli sandalyesi alınabilecek.

Ayrıcalığı olanlara ayrıcalıklı bir yaşam sunabilmek için bir adım da siz atın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1930
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 642
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster