Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
397
 

Engelli olmak da var engellenmek de!

Engelli olmak da var engellenmek de!
 

İnternetten alıntı


Hayat normal seyrindeyken hiçbir şeyi fark etmeyiz. Taa ki kolumuz ya da bacağımız ağrıdığında ya da uyuştuğunda gerçeği ancak fark ederiz ama bu fark ediş geçicidir!

İki yıl önce kolum sancılanıp da kafamı dikemediğimde yaşadığım sıkıntıyı ben bilirim
http://blog.milliyet.com.tr/agrilarin-agirligi/Blog/?BlogNo=260087

Dünya’da herhangi bir organından ya da uzvundan dolayı hayatı bizim kadar kaliteli yaşayamayan insanlar var. Engelliler.

Her engellinin bir sebebi var elbette. Kimisi doğuştan, kimisi çocukluktan kimisi de sonradan olma bir kazadan dolayı sağlıklarını yitirebiliyorlar.

Sevgi saygı ve hoşgörünün olmadığı yerde engelli olmak engellenen olmaya teslim ediyor. Çünkü insanlarımız başkalarını da kendisi gibi görünce durumdan anlamıyor.

Bir de engelli gördüğünde onlara acıdığını ifade edenler var ki akıllarınca sevaba girdiklerini zannediyorlar ama acıdıkları engelliye de hayatı zindan ediyorlar!

2005 yılında çıkan Özürlüler Yasası’na göre şehirlerin 2012 yılının temmuz ayına kadar özürlülerin yaşamına adapte edilerek yapılanması gerekirken bu süreç 2015’e kaydırıldı. Belediyelerin vicdanı da kör yani engellilere!

Hepimiz insanız. Ne zaman başımıza ne geleceği belli değil. Eli kolu işleyen bütün insanların trafiğe çıktığında araba altında ezilme ya da kullandığı araçla kaza yapıp sakat kalma ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olma ihtimalleri var. Dilerim bu ihtimal gerçek olmaz elbette. Çünkü bu olayları yaşayanlar için hayat çok zor.

Bir de askerden gazi olarak gelmek vardır. Bu olay gündeme fazla gelmez. Benim bilgim de yeterli değil ama askerden özürlü olarak gelmenin çok zor olduğunu düşünüyorum.

Teröre her ay onlarca şehit veren bir ülkeyiz maalesef. Elbet o olaylardan beyinsel ya da bedensel olarak etkilenen insanlarımız olacak. Kolay bir psikoloji değil. Herkes gelemez gözünün önünde insanları kaybetmeye!

Bugün Dünya Engelliler Günü.

Hangimizin umurunda ki engelliler?

Engellilerle empati yapmak istiyorsanız Üstün Dökmen’in Kelebekler ve İnsanlar adlı romanını okuyun.

Aşağıdaki linke tıklayarak 11 yaşındayken evinin balkonundan düşen Eftal Altunbaran’ın 23 yaşında basketbol oynamasına ve dans edebilmesine rağmen şehirdeki engellerle baş edemediğini okuyabilirsiniz.

http://gundem.milliyet.com.tr/istanbul-ona-engel/gundem/gundemdetay/03.12.2012/1636155/default.htm

Asi Güvercin

asiguvercin60@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu duyarlılıkta gençlerimizin olmasından çok mutlu oluyorum seni de kutluyorum. Engelli olmak kimsenin ne suçu ne de hakkı değil. Ancak herbirimiz her an bir engelli adayıyız. En azından bunu unutmamalıyız. Emeğine yüreğine sağlık Ali Haydar sağlıkla mutlu ol...

Cemile Torun 
 05.12.2012 21:41
Cevap :
Teşekkür ederim Cemile abla. Elbette hiç kimse engelli olmayı istemez ama engelli insanlara da hoşgörü göstermek gerekiyor. Sağlıcakla...  13.12.2012 18:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 380
Toplam yorum
: 853
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 544
Kayıt tarihi
: 07.03.11
 
 

1984 yılında Tokat'ta doğdum. Şu anda İzmir'de yaşıyorum. İki yıldır yazdığım bir ortamda yepyeni..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster