Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '09

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1667
 

Engelli olmak neden zor olmalı !

Engelli olmak neden zor olmalı !
 

İki gün önce Newcastle'da gördüğüm bir şey beni çok etkiledi ve insana verilen değer ne demekmiş bir kez daha anladım. Bilirsiniz, ülkemizdeki yürüme engelli insanlarımız yollarımızın, kaldırımlarımızın, bina girişlerimizin, toplu taşıma araçlarımızın tekerlekli sandalye kullanımına uygun olmadığından yakınırlar. Haklıdırlar da. Gerçi şimdi yeni binalarda buna özen gösteriliyor. Bazı otobüslerde de rampa var; ama hiç kullanıldığını görmedim. Billboard'larda rampalı taksiler çağırılabileceği duyuruluyor; ama uygulaması var mıdır bilmiyorum. Özetle, ülkemizde engelli olmak hiç de kolay değildir.

Her ayın bir kısmını işim gereği yurt dışında geçiriyorum. Avrupa'nın bu anlamda çok ileride olduğunu söyleyebilirim. Kaldırımlar zaten yüksek olmadığı gibi, yine de çıkış rampaları var. Her binanın girişinde mutlaka rampa var. Restoranlarda yüksek oturma alanları varsa, bir tek tekerlekli iskemlenin gireceği minik asansörler var. Yürüyen merdiven olan yerlerde tekerlekli sandalye kullanan insanlar için de asansör var. Tüm otobüslerde rampa var ve hatta şoför aşağıya inip engelli yolcunun binmesine de yardım ediyor. Sizin anlayacağınız, sağlıklı insanlar her gün engelli insanların hayatını nasıl daha da kolaylaştırabiliriz diye düşünüyor, çözümler üretiyorlar.

Neyse, sizlerle paylaşmak istediğim şey farklı. Size Newcastle Holiday Inn otelinde gördüğüm şeyi anlatmak istiyorum.

Otelin asansörlerinde, görme engelli insanlar için kat bilgileri Braille Alfabesi ile de yazılmış !

Bugüne dek dünya üzerinde yüzlerce değişik otelde kaldım; ama ilk kez böyle bir şey gördüm. Görme engelli insanlara, yaşamın onlar için de kolay olabileceğini gösterme adına verilen hizmete bakar mısınız! Otel yönetimine bu duyarlılıkları için teşekkür ettiğimde, böylesine normal bir ayrıntıyı takdirime çok şaşırdılar! Onlar için normal, bizim için ise şaşılacak bir hizmetti oysa! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ata Bey, 18 yıllık İşitme Engelliler sınıf öğretmeniyim. 2005 yılına kadar eğitimde işaret dili kullanmamız yasaktı. 1950-2005 yılları arasında bu okullardan mezun olanların durumunu varın siz hayal edin. Elli beş yıl boyunca, tek iletişimi elleri olan insanların, elini kolunu bağlamak... Daha büyük bir eziyet olabilir mi? Selamlar sevgiler.

Adil Serkan SATI 
 06.03.2015 14:12
Cevap :
Ne öğretmeni olduğunuzu bilmiyordum, çok mukaddes bir göreviniz varmış Serkan Bey. Allah kolaylık versin. Ne yazık ki engelli insanlarımız için bu ülkede yaşamak bir eziyet! Toplu taşıma araçları, yollar, kaldırımlar, binalar tekerlekli iskemle kullananlara uygun değil. Asansörlerde Braille Alfabesi zaten ütopya! Amaç engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmak olmayınca ilgi ve çözümler de kısır kalıyor haliyle:( Sabır ve selametle.  06.03.2015 15:51
 

Adana'daki birkaç özel hastane ile ilk numune hastahnesinde de asansörler anlattığınız gibi.Ayrıca hastahane bahçesinde onlar için ayrılmış yaya yolları var.Bunlar güzel şeyler.Ancak yetersiz.Ablam da engelli ve Boston da oturuyor.Türkiye'ye gelince karşılaştığı zorluklar karşısında hep üzülür.

Bosnalı 
 04.12.2011 0:31
Cevap :
Ülkemizde de olması ne güzel. Çok mutlu oldum bunu duyduğuma. Dilerim çoğalırlar. Teşekkürler, sevgiler.  04.12.2011 16:49
 

Onlar için normal olan hareketler biz de lüks değil mi? İzmir'de kaldırımların çoğu yeniden düzenlendi ama apartman girişlerinde rampadan eser yok. Belediye otobüslerinde rampa var ama yine biz yolcular o rampaları açıp yardımcı oluyor.Otobüsler balık istifi, şoför beyler nasıl inip de yardım edebilsinler ki? Yıllar önce bir yıl süresince ama bir öğrenciye göz olmaya çalışıp, üniversiteye hazırlanmasına yardımcı olmuştum. Şimdi meslek ve iş sahibi oldu ve her anneler gününde ilk telefon eden o oluyor. Bu mutluluğu yaşamak gerek anlatmakla ifade dahi etmem mümkün değil inanın.Ben o insanların neler hissettiklerini çok iyi biliyor ve duyumsuyorum. İş ki bu duyumsadıklarımızı yönetenler de hissedebilsinler. Saygılarımla.

Ay Şen 
 03.12.2011 21:56
Cevap :
Orada her şey insanın mutluluğu için. Özürlüler de birey ve normal yaşamlarını sürdürebilmeleri için her şey yapılıyor. Burada da ancak iyi yürekli insanlarımızın yardımlarıyla işlerini görebiliyorlar. Teşekkürler Ayşen Hn, sevgiler.  03.12.2011 22:32
 

hep dinliyorum sizden.yabancı memkeketlerde insanlara ne kadar değer veriyorlar.selamlar

Kapadokyalı 
 05.10.2010 17:11
Cevap :
Acı ama öyle Adnan'cım. Özürlü insanın oralarda sağlıklı insandan bir farkı yok. Teşekkürler, sevgiler.  05.10.2010 18:06
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8314
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1125
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster