Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
177
 

Engelliler Hayat oyununun hangi ‘level’ inde?

Engelliler Hayat oyununun hangi ‘level’ inde?
 

"Bilesiniz ki dünya hayatı bir oyun, eğlence, süs, aranızda övünme, para ve çocuk çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, inkarcıların hoşuna giden bir bitkiyi yetiştiren bir yağmura benzer. Ne var ki daha sonra o bitki kurur, sararır ve sonunda çerçöp olur. Ahirette ise ALLAH'tan çetin bir azap, bir bağışlanma ve hoşnutluk vardır. Dünya hayatı, kandıran, geçici bir zevkten ibarettir. "   ( Hadid süresi, 20.ayet )

Ben ondokuz yaşından önce rahatça yürüyüp koşabiliyordum. Ondokuz yaşında hastalığım ortaya çıktı, yavaş yavaş ilerledi ve şu an onbeş yıldır tekerlekli sandalyedeyim. Ve gittikçede ilerliyor...

Ben 2002 de "neden yaşıyoruz, bu dünyaya nerden geldik, sonuçta herkes ölecek ama nedir sonumuz, bu hayatın amacı nedir....vs?" gibi sorular sorup, cevapları Kuran-ı Kerim'de bulabilirsiniz yazan bir email üzerine gerçekten düşünmeye başladım.

Kuran okumaya karar verdim. Günde 6-7 ayet okuyup aklımı çalıştırıp düşünmeye başladım. Yaklaşık altı ayda okumayı bitirdim. Tabi ki türkçe mealini...

Ama şunu belirteyim, Kuran ayetlerini okurken şeytanın varlığını hissettim. Ne zaman Kuran'ı elime alsam müthiş bir esneme seansı, ağzım yırtılacak... Sanki birisi Kuran okumamı istemiyor... kim olabilir?

Sonuçta namaz kılmaya başladım, Hem nefsimi, hem şeytanı yendim elhamdülillah.

Ben hayatı bilgisayar oyununa benzetiyorum. Sağlıklı yani normal insanların çoğu oyunun birinci level’indedir diye tahmin ediyorum.

Engelliler ise, özürlerinin zorluğuna göre, oyunun yüksek level’indedir, yani yüksek seviyesindedir.

Ama bilgisayar oyunlarından da bilirsiniz, oyunda seviye arttıkça oyunu kazanmak zorlaşır. Sonuçta, level-1 de on puan olan bir hareket , yüksek levellerde bin puana kadar çıkar.

Engelli kardeşlerime sesleniyorum; Kısacık dünya hayatında rahat olmayabiliriz ama şükredin, sabredin. Sağlıklı bir insanın "Çok şükür Allah'ım" demesi ile özürlü bir insanın "Çok şükür Allah'ım" demesine Allah aynı sevabı vermez. Allah adildir.

Eğer isyan etmezsek, sabredip şükredersek, üstüne bir de ibadet yaparsak, katlamalı sevaplarımız sayesinde cennette çok yüksek makamlara ulaşacağız inşallah...

Celal Çelik             

Ankara  ( Konya-Ereğli )

http://celal1973.blogspot.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MaşaAllah değerli Kardeşim. Allah asıl engeli tarif ediyor; "Biz, onu kavrayıp anlamalarına (bir engel olarak) kalpleri üzerine kat kat örtüler ve kulaklarında bir ağırlık kıldık." (En'am, 25)buyuruyor. Dilerim o engelleri aşmış olanlar, "Çok kudretli, mülkünün sonu olmayan (Allah)ın yanında doğruluk makamındadırlar. (Kamer, 55) Allah razı olsun :)

Allah'a Yöneliş 
 16.07.2014 12:22
 

MaşaAllah, tüm yazılarınızda olduğu gibi bu yazınızla da ışık saçıyorsunuz.. Rabbim sizi cennetin en güzel yerleri ile müjdelesin inşaAllah kardeşim.. Selam ve sevgilerimle..

Öğretmenım 
 25.12.2013 21:41
Cevap :
Amin Aro teşekkür ederim cümlemizi inşallah  25.12.2013 22:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 455
Toplam yorum
: 113
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 716
Kayıt tarihi
: 04.09.12
 
 

1973 Konya Ereğli doğumluyum. Selçuk üni. MYO Elektronik bölümü mezunuyum. 1993'e Friedreich Atak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster