Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '16

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
27
 

Engellilik kader ise, engelleri kaldırmak azim ve erdemdir.

Engelliler Haftası10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır.

10-16 Mayıs engelliler haftası için.

Engelli olmak kader ise, onlara olan engelleri kaldırmak erdem ve azimdir.

Herkes duyarlı olsun, hele ki yönetimler bu zorluk ve engellerini kaldırmakta en önemli unsurlardır.

Engelli olmak için illa bir uzvunuzun (kol, bacak ya da fiziksel bir eksiğinizin) eksik olması gerekli değildir.

Asıl, engellilik düşünce, sadece ben demekle başlar.

Hele kadınsan farklı düşüncelerin, erkek egemenliğinin uğrattığı engeller yer bitirir seni…

Hele de kadın ve birde engelli kadınsan toplumda yok sayılırsın konuşamaz, sözün dinlenmez, eleştiremezsin doğru ve yanlışı görsen de söyleyemezsin, fikir üretmek yasaktır.
İstekleri, eksikleri onun görüşleri olamaz!  Pozitif ayrımcılık olarak yapıldığında bunun nedenlerini araştırıp düşünmek kesin çözümler için kendini de sorgulayıp ayrımcılığa dur demek için adımlar atmak gerekiyor…

Her bağlamda, kadın, aile ve toplum arasını bağlayan bir köprü görevini görür. Yeter ki, köstek değil destek olunsun engelli veya engelsiz olsun fark etmez.

Atatürk’ ün bu konuya ilişkin yaklaşımı dikkate değerdir. “Daha esenlikle, daha dürüst olarak yürüteceğimiz yol vardır. Bu yol, Türk kadınını çalışmamıza ortak yapmak, ilmi, ahlaki, sosyal, alanda mesleki ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve destekleyicisi yapmak yoludur.” Yaklaşımıyla.

1923 yılında İzmir’ de yaptığı konuşmada “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir”  diyen Atatürk, her toplumun iki cinsten oluştuğunu, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinilmesinin, o toplumu yarı yarıya zayıflattığını vurgulamıştır.

Şimdi, çoğu kesimin Atatürk düşmanlığını ve neden sadece Atatürk’ten örnek verdi diyecekleri de düşünerek! O zaman hepimizin tüm müslümanların Peygamberine kulak verelim.

Hz. Peygamber (s.a.v.) kadınlara bakışında söyle de der.

KADINLARA KARŞI SABIRLI OLUN 
Bazı kadınlarda olabilecek kıskançlık, geçimsizlik, her söze cevap verme, dik başlılık, sertlik, inatçılık gibi huylara karşı erkekleri anlayışlı olmaya davet ederdi.
Kadınları rencide eden, onur zedeleyen, kırıcı olan söze müsaade etmezdi. Kadınlarımızın hoşuna gitmeyen bir huyu varsa, hoşuna gidecek huyu da vardır. İyi olan huyunu daha öne çıkarın diyerek beraberce yaşamın püf noktalarına işaret ediyordu.  (Nihat Hatipoğlu)

Yüce Allah’ın iki cinside birbirlerine eş olmak için yarattığını kabul edin derdi.

Oysa neler anlatır bir kadının gözleri, bakmayı bilirsek…

Kimi zaman dibe vurduğunuzda da her şeye rağmen yanınızda olan, eleştirmeyen, suçlamayan, sadece sizinle susan, yalnızlık kadar derin ve sevgi dolu yüreğiyle sizinle olan. Siz yeter ki kadına yaklaşmayı bilin, bilmek için en azından çaba verin onu dinleyin ki önemsendiğini hissetsin.

Çünkü ona doğuştan verilmiş olan sahiplenme duygusu vardır. Gözlerinizde küçücük bir gülümseme arayan, sevginizin zerresine bile mutlu olan… Susturuldukça çaresizliği büyüyüp, yalnızlaşmasın. Yalnızlığa itildikçe de, boğulup yok olmasın.

Sevgi sadece bir şeyler verip ihtiyaçlarını karşılamakla değil, onun ihtiyaçlarını gidermeyi sevginizin kanıtı sayıp diğer taraftanda sözlerinizle aşağılamayın, bin bir türlü hakaretlerinizle de itelemeyin.

Sorgulamadan sizi anlamaya çalışan –güvenmek isteyen. Hayatınızda bunlardan bir tane vardır aslında. Ama siz onu kaybetmemek için ne yaptığınızı tekrar düşünüp, vicdanınızı yoklayın.

Sadece, 3 Aralık ve 10-16 Mayıs’ta hatırlanmamak dileğiyle.
Sevgiyle kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 140
Kayıt tarihi
: 29.06.14
 
 

Merhaba güzel insan, buda benim youtube kanalım abone olursan kanal seninle güzellecek. Eğer kanalı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster