Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '18

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
37
 

Engellinin Yaşam Savaşı

Hayatın,  biz engellilere güçlü olmak gibi bir görev yüklediğine inanıyorum.

Engelli birey hazımlı olmak zorundadır. Sindireceği engeli ve onunla yaşayacağı yılları vardır önünde. Kabullendiği zaman, engelini aşması kolay olmakta ve hayatın içine girebilmektedir.

Bu dünyanın engellilere acıması yoktur. Zaten engelliler de, toplumdaki bireylerden kendilerine acımasını beklemez. Hayata sımsıkı tutunmak zorundayız. Yoksa her silkelemesinde hayatın, savrulmakla kalmaz yıkılır gideriz.

Haline en çok şükreden insanların, engelliler olduğunu bilir miydiniz? Bunlar, engellerini aşmış oldukları için, engeliyle mutlu olabilmekte, daha kötüsüyle karşılaşmadığı için şükretmektedir.

Size bir söz verilip de tutulmadığında o söz, bir kez yıkıma uğruyorsanız,  biz engelliler böyle bir durumda 5 kez yıkılıyoruz. Pek çoğumuz, hayata 1-0 yenik başlamışız ya da sonradan öyle devam ediyoruz. Hayat, okul, iş, evlilik hayatında koyduğu türlü engellerle gollerini atmaya devam edip, bizleri eziyor.

Kimsenin umudumuzu yitirtmeye hakkı yok. Haklı isteklerimizle yaşamaya çalışıyoruz sizler gibi. Hayatın bizlere,  yaşama borcu var bence. Siz düştüğünüzde canınız yanıyorsa bir kez, ben düştüğümdeyse kalkamadığım için yanıyor canım kat kat.

Hayatta yaşadıklarım, bana şunu öğretti. Beklenti içinde olmamayı. Eğer, bir beklenti içinde değilseniz, o beklentiniz gerçekleşmediğinde hayal kırıklığınız olmuyor. Aksi takdirde hayal kırıklığınız büyük oluyor.

Engellerimize,   engellemelere rağmen bizler de varız. Esen kalın dostlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 60
Kayıt tarihi
: 19.04.18
 
 

1980 Adana doğumluyum. 13 yaşında friedreich ataksisi hastası olduğum ortaya çıktı. İlköğrenimi A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster