Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '19

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
14
 

Engelsiz Tiyatro

Fakültede okurken tiyatro topluluğu vardı. Ben de onlara rol alayım en iyi oynayabileceğim oyun kör rolüdür der takılırdım.

Ne yazık ki biz engellilere oyunlarda engelli rolü bile verilmiyor. Oyunlardaki engelli rolünü genelde engelsizler oynuyor. Hâlbuki biz bu rolü her gün oynuyoruz ama engelli rolünü bile çok görüyorlar tiyatrolarda ve sinemalarda. Yerel gündem yirmi birde yıllar önce bazı dizilere engellilerin misafir olarak farkındalık oluşturulsun kararı alınmıştı. Özellikle metin Şentürk bu konularda önde gerçi arkadaşlarımızın bir kısmı engelliyle dalga geçme meseleleri yüzünden pekte hoşlanmadıklarını söylüyorlar.

Bazı görmeyen arkadaşlar radyo tiyatrosu tadında oyunlar oynayıp sohbet odalarında yayınlıyorlar bence çok güzel bir deneme. Engelsiz tiyatro denince aklınıza ne geliyor. Gerçekten engellilerden oluşan ve başarılı oyunlar oynayanların olduğunu biliyoruz. Ancak daha çok oynanmayan oyunlar satılan biletler ve haksız kazançlar daha çok toplumda biliniyor. Ben de İzmir’de üç dört oynanmayan oyun tespitim oldu. Hatta bazı tiyatro oyunlarından oynanacak salondakilerin bile haberinin olmadığını biliyorum.

Dün bir haber okudum engellilerden oluşan bir tiyatro gurubu kurulmuş. Ve milletten yardım bekliyor. Bu da bir çıkmaz bir şeyler yapabilmek için imkânlarınız olması gerekiyor. Bazı imkânları oluşturmak içinde bir şeyleri kanıtlayabilmeniz gerekir. Zor bir durum. Benim itirazım şuna farklı engellileri bir araya getireceklermiş ve her engelli birbirinin eksiklerini tamamlayacakmış. Bu bakış açısının sanat ve kültürle ilgili ciddi faaliyetler yapabilecekleri çok şey olmadığını düşünüyorum.

Öncelikle bakış açımızı doğrultmamız gerekir. Engellilik eksiklik değil farklılıktır. Ve eksiği olan biz değiliz gerekli düzenlemeleri yapmayanlar eksik. Ve bize ön yargılarla bakanlarda eksiklik var. Fırsat eşitliği sağlandığında erişilebilir kentler olduğunda bizlerinde en az onlar kadar hayatın içine katılarak bir şeyler yaptığımızı göreceksiniz.

Salih ARIKAN,

Tel: 0506 514 96 93

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 57
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster