Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '20

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
139
 

ENGİN BAY..

Engin Bay..

 

Single’ı “Yabancı..”

 

Kendisi uzun yıllardan beri Radyo ve TV programları yaptı..

 

Sanatçı “Türkü” alanında albüm çalışmalarını hızla devam ettirmektedir..

 

Röportaj Sizlerle.. 

 

S1- Radyo ve TV arasında ki kesin ayrım çizgisi size göre nedir? (En temel fark) 

 

Radyo ve televizyon arasındaki en büyük fark bugün için konuşursak televizyonun artık sosyal mecraya taşınmış olması artık dijital platformlarda insanlar bazı şeyleri takip ediyor televizyondan eskisi gibi geri dönüşler maalesef alınamıyor..

Radyoda ise tam tersi.. her platformdan yayınlarına devam ederek insanlara ulaşım sağlanabiliyor ve bence eskiye göre radyolara olan ilgi daha artmış durumda.. 

 

 

S2- Single’ınızda fotoğraf çekimlerinde, şarkının mix-mastering aşamalarında kimlerle çalıştınız? Anlatır mısınız? 

 

Öncelikle, Pandemi'den dolayı tabii değişik duygular içinde eserimizin düzenlemesini ve çekimlerini yaptık

Eserimizin düzenlemesi, sevgili Emre Moğulkoç’a ait mix-mastering ise Emrah Moğulkoç’a ait öncelikle sevgili müzik yönetmenim Emre Moğulkoç’a buradan teşekkürlerimi, sevgilerimi iletiyorum.

Emre ve Emrah bey ile gerçekten duygularımızı yansıtarak hazırladığımız bir eser oldu.

Eserimizin; Klip ve fotoğraf çekimlerini ise Kemal Yıldız yaptı, kendisi de büyük bir özveri ile bu esere duygusunu katarak mükemmel bir klibe imza attı hepsine tekrar teşekkür ediyorum.. 

 

 

S3- Müzisyenlik yerine, Ünlü bir Televizyon programcısı olsaydınız, Gündemi değiştirmek için yaptığınız programda neler söylerdiniz? Seçeceğiniz gündem konusu ne olurdu? 

 

Eğer, ünlü bir TV programcısı olsaydım; Özellikle gençlerimize yönelik sosyal medya kullanımı, günümüzün teknolojisini ülkemize faydalı kullanmak açısından nasıl daha verimli oluruz, gençlerimizi nasıl bilinçlendiririz.. bu konular üzerine konuşmak, tartışmak, fikirler ortaya atmak adına bir program yapmak isterdim.

 

 

S4- Pedagoglar genelde Çocukların sağlığı açısından TV’yi çok yararlı bulmuyor.. bu duruma bakış açınız nedir? 

 

Televizyonda insanlarımızı bilinçlendiren yapımlardan ziyade olumsuz şeylere teşvik eden yapımlar mevcut ancak ben yine de sosyal medyanın olumsuz kullanımının televizyondan daha tehlikeli olduğunu ve kontrol altına alınması gerektiğini düşünüyorum. 

 

 

S5- Bence Radyo hayattır.. Radyo yaşatır... Yolda, Mutfakta.. her yerde... Radyoyu daha çok ön plana çıkartacak bir çalışma yapsaydınız, bu ne olurdu?

 

Bence de radyo hayattır.. Dünyanın her yerinde ulaşabileceğimiz bir mecra..

Radyoyu daha çok ön plana çıkartmak için kesinlikle sosyal mecraların, dijital platformların, tamamının daha aktif kullanılmasından yanayım.

 

 

 

 

S6- Genelde Ben Türkü alanında eser icra edenlerin, Edebiyatı çok sevdiğini düşünüyorum.. Edebiyatta en sevdiğiniz şair ve eseri nedir? Neden bu eser? 

 

Beni en etkileyen bir şiir kitabında Mihriban adlı şiirine yer veren daha sonra Musa Eroğlu tarafından keşfedilip bestelenen mükemmel eserin sahibi; Abdürrahim Karakoç’tur.. 

Aşkını yazıya döktüğü şiirde gerçekten derin anlamlar var ve beni etkileyen bir şair bunun gibi yüzlerce eseri var bu sebeple Abdürrahim Karakoç en sevdiğim şairlerden bir tanesidir, kendisini de buradan rahmetle anmış olalım.

 

 

Ve Son soru...

 

S7- Covid 19 veyahut genel adıyla Pandemi.. Bu süreç bize çok şey öğretti.. Ben genel tabloya baktığımda Müziğe düşman olan insanlar daha çok bu dönemde kendini gösterdi.. Konserler durdu.. Üretim durdu.. Süreçle ilgili genel bir yorum yapar mısınız? 

 

Pandemi süreci tabii ki hepimizi olumsuz etkiledi

Bu süreçte müziğe düşman olan insanlar daha çok kendilerini gösterdiği gibi bizler gibi müziğe gönül vermiş insanlar ise yeteri kadar sesimizi duyuramadığımızı düşünüyorum.

Bunun temel sebebinin ise; çok iyi gelirlere sahip olan müzisyenler, solistler bile 3-4 tane konserleri iptal edilince birlik olmak yerine kendileri için çok büyük olmayan maddi kayıptan dolayı gereksiz açıklamalar yaparak müzisyenlerin ayrışmasına yol açtı.

Kaldı ki, Pandemi süreci hepimizi etkiledi, ancak dediğim gibi bazı solistler bunu kötüye kullandığını düşünüyorum

Bunun yanında tabii ki olumlu şeyler de vardı, mesela bazı solistler kendi orkestrasında bulunan müzisyenlerinin belli süreli ücretlerini konser olmamasına rağmen karşılayarak destek oldu.. 

Hepimizin imkanı kadar birbirimize destek olmamız gerektiğini düşünüyorum..

 

 

Röportaj - İHSAN TEKİN. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 67
Kayıt tarihi
: 11.02.20
 
 

Güzel yazıyorum.. Ne Ararsan Var.. Bence okumalısın.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster