Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1357
 

Engin Çeber; Türkiye’de ilk defa insanlık onuru işkenceyi yendi

Engin Çeber; Türkiye’de ilk defa insanlık onuru işkenceyi yendi
 

“12 Eylül’den 28 yıl sonra bile değişmeyen bir zihniyet, kana susamış, solcu öldürmeye and içmiş bir zihniyet…Türkiye’nin kirli insan hakları sicilinde tekrar yeni kapkara bir leke…sonucunda suçlu (lar) 3-5 ay ceza alırlar, görevden men edilirler. Sahi kasten ve bilerek adam öldürmenin cezası ne idi Türkiye’de? Utanıyorum, insanlık adına utanıyorum, 12 Eylül bitti diyebilir miyiz?” …demiştim, "Engin Ceber, işkence ile gelen ölüm ve yola devam Türkiye!" başlıklı yazımın sonunda. "Kim bu halen işkence ile insan canı almaya and içmiş, insan kanına susamış 12 Eylül bozuntuları? Kim bu insanlığın utancı cinayeti kasten işleyen vahşi(ler)?” diye de sormuştum. İşkenceci lekesini taşıyarak yola devam mı edilecekti?

Engin Çeber, 29 Eylül’de haftalık Yürüyüş Dergisi’ni 4 arkadaşı ile birlikte İstinye’de dağıtırken gözaltına alınmış, Önce İstinye Karakolu’nda işkenceye uğrayarak darp edilmiş, tutuklanmak üzere gönderildiği Metris Hapishane’sinde dövülerek işkenceya devam edilmiş ve 10 gün için de beyin kanamasından ölmüştü…Engin Çeber işkence sonucu ölmüştü, yani katledilerek öldürülmüştü. Gençlerin darp edildiği, İstinye Devlet Hastanesi tarafından resmen raporlanmış, hastane raporlarında, karakolda dövülen gençlerin, omuz, kol, sırt ve boyunlarında morluklar ve şişkinlikler olduğu ortaya çıkmıştı.

Türkiye, 1980’den beri sistematik hale getirdiği işkenceler ve işkenceci lekesiyle yine yoluna devam mı edecekti yoksa insanlık onuru işkenceyi yenecek, işkencecilerden hesap sorulacak mıydı? Türkiye’de bir ilk yaşandı ve zamanın Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, özür dileyerek, işkencecilerin en kısa zamanda açığa alınıp adalete teslim edilerek yargılanacağını duyurdu. Çeber’in ailesi, basın, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği tarafından güçlü bir kamuoyu oluşturularak işkencecilerden hesap sorulması istendi. İşkenceciler adalete teslim edildi.

Ancak hep şüphe içindeydik…acaba her zaman yapıldığı gibi usulsüz doktor raporları ile işkenceciler birkaç ay ceza alıp işkencelerine devam mı edeceklerdi, Engin Çeber’in kanı yerde kalacak mıydı? Türkiye’nin karakollarında ve cezaevlerinde her gün yüzlerce Çeber, sonu ölümle bitmeyen bir şekilde ve çeşitli derecelerde işkenceye maruz kalmaya devam mı edeceklerdi? Devletin şimdiye kadar sürekli “münferit” olaylar diye nitelendirdiği acak sistematik hale gelen işkenceler nedeniyle Türkiye, “işkenceci TC” lekesi ile dolaşmaya devam mı edecekti?

Engin Çeber’e işkence davanın ilk zamanlarında davayı sulandırma gayretleri yine görülmüş olsa da bu sefer beklenen olmadı. Güçlü bir sivil insiyatifin etkisinin ne kadar önemli olduğunu gördük ve Engin Çeber’in işkence ile ölümünden birinci derecede sorumlular davanın sonucunda müebbet hapis ile cezalandırıldılar…bu da Türkiye’de bir ilkti!

Türkiye, işkence ile imtihanında ilk defa sınıfta kalmadı…

12 Eylül 1980 askeri darbesi ile birlikte Türkiye dünyanın en işkenceci ülkeleri arasında madalya alabilecek bir konumdayken nihayet tam 30 yıl sonra Türkiye ilk defa “insanlık onurunu işkenceyle ayaklar altına almadı”…Bu ilke Engin Çeber’in işkence ile ölümü pahasına ulaşılabildi...insanlık onuru Engin Çeber'e iade edildi.

Polis emniyet merkezlerinin ve cezaevlerinin hepsini asla aynı kefeye koyamam, çünkü biliyorum ki tutuklunun durumuna üzülen ve hatta göz yaşı döken polis memurları ve gardiyanlar da var bu ülkede…ileri görüşlü, görevini asla suistimal etmeyen, tutukluya bile güven veren görevlilerin de çok olduğunu biliyorum…

Umarım Türkiye, bir gün “işkenceye sıfır tolerans” konumuna da gelir…Engin Ceber, işkence ile gelen ölüm ve yola devam Türkiye!
13.10.2008 Milliyet Blog

Murakami bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Berancım kararı duyduğumda " sonunda ya sonunda işkence cezasız kalmadı" dedim sesli sesli...bu da bir adımdır ve keşke geriye dönük olabilse bu ceza sistemi ve bütün işkenceciler yargılansa...dileğim ülkede bu cezaları gerektirecek işkence suçunun kalmaması ve tecavüze-tacize çocuk ve kadına uygulanan şiddete de artık yeterince ceza verilmesi yani insan hayatının bu kadar ucuz olmadığının artık anlaşılması...sevgilerimle.

sevtap özkahraman 
 03.06.2010 9:13
Cevap :
Sevgili Sevtap, yeni ama çok etkili ve doğru bir adım atıldı...bu demek değildir ki işkenceci zihniyet bitti... dediğin gibi işkence sadece karakollarda, cezaevinde söz konusu değil, hayatın içinde, karı koca ilişkisinde, çocuk anne baba ilişkisinde dahi farklı boyut ve şekillerde var...önemli olan psikolojisi sağlıklı insanlar toplumuna ulaşabilmek...eskiyi vicdanlara bıraktık, vicdanlarından yargılansınlar ama bundan sonra Türkiye işkenceler konusunda sanırım en doğru kararları verecektir..ümitlendik!...teşekkürler, sevgiler  03.06.2010 10:25
 

Haberin var mı demir kapı,kör pencere... Geçen yık şu ünlü, uygar, çağdaş, demokratik, bilimsel, kültürlü Avrupa Birliği'inde, işkenceden bir kaç Türk ölüvermişti. Ve Avrupa'da 12 eylül darbesi yok. Bırakın artık bu önyargılı konuşmaları. Sanki 12 eylülcüler yalnızca kötü, sizler meleksiniz.

Necdet  
 03.06.2010 8:33
Cevap :
Bilge Türkiye için sanırım yönünüz yanlış...ileri mi yoksa geri mi?  03.06.2010 10:14
 

Beklenmedik bir karardı. Gerçekten şaşırdık. Bakar mısın bizi öyle koşullandırdılar ki olması gereken bir şey bile şaşırtıcı geliyor. İnşallah bu bir adım olur. Geçmişteki işkencecilerden de hesap sorulur. Doğudaki faili meçhullerin de hesabı sorulur. Engin Çeber huzur içinde yatsın. Senin de eline sağlık. Sevgiler.

Murakami 
 02.06.2010 22:21
Cevap :
Okudum kadarı ile davanın bir gün öncesine kadar dahi davayı sulandırma çabaları olmuş...bu hengamenin içinde bu olay çok fazla gündeme çıkmadı ama bu yazıyı yazmak ihtiyacını hissettim, zira ilk yazımda sorularımı sormuştum, yanıtını verebildiğim için mutlu oldum...ancak geçmişteki işkencecilerin yaptıkları yanlarına kar kaldı..Engin Çeber bir sembol oldu ama, adalet doğru karar verdi...bir de faili meçhuller konusu var, yavaş yavaş aşılıyor be Celal, Türkiye yüzünü demokrasiye, insanlığa çevirecek ben inanıyorum artık...teşekkürler, sevgiler  02.06.2010 23:37
 

Görüntüleri seyrettiğimde içimdeki öfke kabardıkça kabarmıştı.Öncekiler tekrarlanacak demiştim kendi kendime...Sevindim şimdi,ümitlendim...Belki de bir adalet mekanizması vardır hala güvenebileceğimiz...saygılar

esmerkız 
 02.06.2010 21:43
Cevap :
Ben de açıkçası önceleri hiç ümitli değildim, ancak bu karar Türkiye'de işkenceler ve işkencecilerden istenirse hesap sorulabileceğini gösterdi...teşekkürler, sevgiler  02.06.2010 23:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2315
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster