Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
550
 

Ensar ve Muhacirin Kardeşlik Hikâyesi

Ensar ve Muhacirin Kardeşlik Hikâyesi
 

Karşılıksız yapılan iyiliğin, yardımın insan sağlığına, mutluluğuna deva olacağı gibi, her türlü derde, kedere ve hüzne karşı koruyucu vasıta olur. 

Bu kıssadan hikâyeyi yazarken tuşlar gözyaşlarımla ıslandı. Ensar ve Muhacirin kardeşliği ile ilgili kıssadan hisseyi mutlaka okuyunuz.

Üniversiteyi bitiren genç kız ayna karşısında tepeden tırnağa makyajını yapmış üniversiteden birlikte mezun olmuş erkek arkadaşı ile görüşecekti.

Evden çıkmasına bir kaç saat kala hastanede çalışan annesi telefon açtı. Kızım görevli arkadaşım izne çıktı. Ben görevi bırakamıyorum. Sana zahmet benim adıma filan parkta bir misafirimiz gelecek onu senini karşılamanı istiyorum.

Kız zamanımıydı anne senin misafirinden bana ne. Anne öyle deme kızım bu misafiri özellikle senin karşılamanı istiyorum kırma anneni tatlı kızım.

Üniversiteli kız tarif edilen parka gitti, parkta kimse yoktu oturdu saate baktı, üniversiteli arkadaşını aradı biraz geç kalacağım dedi ve sinirli bir hale büründü   

Bu esnada parka üstü başı yırtık ihtiyar bir kadın geldi oda başka bir bankta oturdu.

Üniversiteli kız bütün sinirlerini yaşlı kadından çıkarırcasına ona ters baktı, Allahın cezası ne işin var senin parkta diye kendi kendine söylendi.

Böyleleri insanlardan para da isterler. Öf be, Annemin misafir arkadaşı çabucak gelse de, şu yaşlı kadından kurtulsam” diye düşündü.

Yaşlı kadın kızın saldırgan bir bakış içinde olduğunu sezdi yüzünü başka yöne çevirdi. Ancak park adının doğru olup olmadığını sormak istiyordu. Yaşlı kadın cesaretini topladı çekinerek seslendi. Kızım affedersin bu parkın adı neydi diye sordu.

Üniversiteli kız “ Parkın ismini bilmiyorsun birde gelip parkta oturuyorsun”  diye yaşlı kadına çıkıştı. Yaşlı kadın bu sözleri gururuna yediremedi kalkıp gitti.

Bu sırada büyük bir heyecanlı Üniversiteli kızın annesi parka geldi. Misafirimiz henüz gelmedi mi güzel kızım diye sorunca, kız ben geldim geleli kimse gelmedi sadece üstü başı yırtık yaşlı biri karşıda oturuyordu üstelik parkın adını da bilmiyor.

Bana sordu bende parkın adını bilmiyorsan neden gelip parkta oturuyorsun dedim. Herhalde bu sözlerine gücendi ki kalkıp gitti.

Anne büyük bir şok geçirdi ey vah kızım işte bizim misafirimiz o yaşlı köylü kadındı. Nasıl kıydın ona nasıl öyle cevap verdin diye ağlamaya başladı.

Üniversiteli kız annesinin ağlamsı üzerine kimdi o yaşlı kadın neden ağlıyorsun anne bana söylesene.

Anne Dinle kızım: Biz önceleri rahmetli babanla köye göç ettik. Köyde oturuyorduk Sana hamileyken banan vefat etti. Sen bir kış günü doğmuştun. Soğuk olduğu için odun sobasını ağzına kadar yakmıştım ki sen üşümeyesin diye.

Köyün tek bir çeşmesi vardı ve bizim eve de uzaktı ben çeşmeden su almaya giderken evimiz yandı sen duman ve alevler içinde kalmıştın.

Ben çığlık, çığlığa evimize doğru koşarken komşumuz olan ve bugünkü misafirimiz Meryem teyze seni alevlerin içinden kucağına alarak bana doğru getirdi.

O gün sanki sen yeniden doğmuştun. Sonra şehre yerleştik. Meryem teyze ile hep haberleşirdik. Onu görmek ve misafir etmek ve onurlandırmak istiyordum.

Bende sürpriz olsun diye bunu sana anlatmamıştım. Senin büyüdüğünü, üniversiteli bir kız olduğunu görmesini istemiştim. Ne çare artık Meryem teyzenin kalbi kırıldı onun kalbini tamir etmek mümkün değil.

Üniversiteli kız görüşeceği erkek arkadaşını artık unuttu, saatlerce ayna karşısında yaptığı makyajı gözyaşları ile birlikte yüzünden damla, damla yere dökülüyordu.

MUHACİR: Göç eden göçmen, bir memleketten kalkıp, başka bir yere yerleşen.

ENSAR: Yardımcılar, koruyucular, yardım eden.

Üniversiteli kızın anne babası Meryem teyzenin köyüne MUHACİR olarak gitmişlerdi.

Meryem teyze ise ENSAR görevini henüz bebek olan üniversiteli kızı yanan evin alevlerin içinden dışarıya çıkarmayı başarmış ve onun hayatını kurtarmıştı.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN  

NAHİDE ÇELEBİ, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duygulandım ya Allah Allah dünyada ne haller var

Kerim Korkut 
 25.10.2018 13:15
Cevap :
Evet dünyada çok değişik haller varmış.  25.10.2018 16:24
 

Düşünmek ,düşünerek karar vermek ve aceleci olmamak.Sevgiler can dostum.

Şennur Köseli 
 24.10.2018 14:32
Cevap :
Kıymetli Şennur; Bazı yazılarımda yazdığım gibi sözlerimizi önce yüreğimizde ütüleyerek dilimize aktarmamız lazım. Meryem teyze üniversiteli kız bebek iken onu yangından kurtarmıştı.Onlara misafir olarak gelmeyi düşündüğü bir anda ise üniversiteli kız" Parkın adını bilmiyorsan neden gelip parkta oturuyorsun" cevabı ile onuru kırılmıştı.Görüşmenin yapılan iyiliğin dile getirmenin bir yararı yoktu.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   24.10.2018 19:12
 

Ders alınacak bir yazı paylaşmışsınız sayın Burakgazi. İnsan hiç bir konuda peşin hükümlü olmamalı. Böyle olduğunda da son pişmanlık fayda etmiyor. Paylaşım için teşekkürler. Saygılar, selamlar....

Erol Özışık 
 23.10.2018 17:16
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Evet, ders alınacak bir kıssadan hisse. Ensar Muhacirin kız bebeğini yangından kurtarmıştı.Muhacirin kızı büyüdü, üniversiteli oldu.Misafir Ensar'a parkın adını bilmiyorsun ne işin var parkta.Yaşı ne olursa olsun insana saygı gerek, söylenecek sözü yürekte ütüleme-den dile aktarmamak lazım.Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   24.10.2018 19:01
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Ders alınması gereken bir paylaşım canınıza sağlık.Düşünmeden sarf edilen sözler insanlarda tamiri imkansız kalp yaralarına sebep olur.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.10.2018 17:02
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi: Ensar Meryem Teyze Henüz bebek iken üniversiteli kızın hayatını kurtarmıştı.Belkide hayatının en acı sözlerini de üniversiteli kızdan duydu, onuruna yedirmedi çekip gitti.Muhacir annenin beklediği ilgi, sevgi,minnet, teşekkür gösterilemedi.Haklısınız insan söylemek istediği sözü önce yüreğinde ütülemeli sonra diline aktarmalı.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   23.10.2018 18:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2058
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster