Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzm Dr Rengin Türkgüler

http://blog.milliyet.com.tr/dr.rengin

06 Ocak '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
306
 

Ense kalınlığı ölçümü nedir? Ne zaman yapılır?

Ense kalınlığı ölçümü nedir? Ne zaman yapılır?
 

Ense kalınlığı ölçümü 11-14. haftalar arasında yapılır. Bu test, bebekte olabilecek kromozom anomalileri riski açısından oldukça önemlidir. Ense kalınlığı ölçümünde yüksek çözünürlüklü, ileri düzey ultrasonografi cihazları kullanılmalıdır. Ultrasonografi, tetkiki yapan doktoro bağlı bir işlemdir. Yani görüntülemeyi yapan kişi bu konuda deneyimli değilse ne kadar iyi bir cihazı olursa olsun iyi görüntüleme yapamayabilir, yanlış ölçümler de test sonuçlarını yanlış etkileyebilir. Bu nedenle ense kalınlığı ölçümü yapan doktor, bu konuda deneyimli uzman bir radyolog olmalıdır.

Ense kalınlığı ölçümü, kan değerleri ile birlikte değerlendirilir ve bir risk analizi elde edilir. Yaklaşık olarak %80-90 hassasiyeti mevcuttur. Halk arasında ense kalınlığı Down sendromu ile birlikte diye düşünülse de başka kromozom anormalliklerinde de ense kalınlığı artışı mevcuttur. Bu nedenle bu inceleme down sendromu tespiti açısından çok önemlidir. Çünkü değerlendirme sonrasında gerekirse amniosentez yapılması önerilebilmektedir. İyi bir değerlendirme, gereksiz yere yapılabilecek ileri işlemlerden hastanın korunmasını sağlar.

Bu haftalarda ense kalınlığı ölçümü nün yanısıra başka değerlendirmeler de yapılmalıdır. Burun kemiğinin varlığı, duktus venozus denilen bağlantı damarındaki akım şekli, kalp kapakçıklarının değerlendirilmesi gibi diğer incelemeler de kromozom anomalileri açısından radyolog için oldukça önemli kriterlerdir. Bu incelemelerin hepsinin birlikte değerlendirilmesi ancak deneyimli bir radyolog tarafından yapılabilir.

Sağlıklı günler dilerim.


Girişimsel Radyoloji Uzmanı
Dr. Rengin TÜRKGÜLER
https://www.ultrasonklinik.com
mail: info@drrengin.com
Tel:0 532 385 31 93

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1316
Kayıt tarihi
: 09.11.15
 
 

Radyoloji Uzmanı olan Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER 1975 yılında Gaziantep'te doğdu. İlk,Orta ve Lise e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster