Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1866
 

Ensestin çocukların üzerindeki etkileri 2

Ensestin çocukların üzerindeki etkileri 2
 

Ensestin çocukların üzerindeki Etkileri, çocuğun tepkisinin yapısı, saldırganla olan ilişkiye, seksüel aktivitenin şekline, çocuğun işbirliğine, şiddet kullanımına, fiziksel zararın varlığına, çocuğun yaşı ve gelişim basamağına ve travma öncesi psikolojik gelişimine bağlıdır. Cinsel istismara uğramış çocuklar da parmak emme, tırnak yeme, enüresis ve enkopresis gibi regresif sikayetlere sık rastlanır. Fobiler ve korkularla birlikte, kabuslarla uyku bozuklukları görülür.

Kız çocuklarda, erkeklerin yanında güvensizlik ve korku sikayetleri gözükebilir. Bulantı, kusma, karın ağrılar, başağrıları gibi sikayetler ortaya çıkabilir. Daha büyük çocuklarda, suçluluk hissi ve depresyon görülür. Suçluluk hissi, olayın kendisinden değil, aile fertleriyle daha sonra yaşanan olaylardan kaynaklanır. Ergenlerde, okulda akademik ve davranış problemleri, suça eğilim, konversif tablolar, panik ataklar yaşayabilirler. Panik ataklar, homoseksüel saldırı yaşayan erkek çocuklarda gorunur. Kendilerinde kirli ve değersizlik hisleri yaşayabilirler. Ergenlik donemlerinde kızlar mazoistik çok eşli cinsel hayati, bilinçsiz fantazilerine hitap ettiği için, tercih edebilirler. Ayrıca cinsel istismarın genital hasar, hamilelik ve zührevi hastalık kapma gibi fiziksel zararlar olabilir.

Seksüel istismarın kendileri de istismara uğramış kişilerde daha sık görüldüğü belirlenmistir. Sonuç olarak çocuklukta cinsel istismara maruz kalmak, bireyin cinsel ve ebeveyn olarak fonksiyonlarını etkilemektedir denebilir. Ensest iliskiyle ilgili büyük tabu yüzünden ailelerin ilk planda inkar ve suçluluk duyguları değerlendirme ve tedavi icin normal karşılanmalıdır. Bu yüzden ilk temaslar destekleyici olmalı, istismar edene duyulan olumsuz duygular frenlenmeli, çocuğun güvenliği öncelikle gözetilmelidir. Eğer erişkin tedaviyi reddediyorsa, çocuk geçici bir bakım evine yerleştirilmelidir. Olay sonrası çocuğun tıbbi ve psikiyatrik muayeneleri yapılmalı, özellikle jinekolojik muayenenin travmatik etkisi suistimal edilip nutulmamalıdır. Tüm yaş gruplarındaki çocuklar genital, anal veya oral cinsel temasa maruz bırakılıp istismar edilebilinir. Erişkin ve çocuk arasındaki en tipik cinsel temas ergenlik öncesi veya ergen kız çocuk ve babası/üvey babası arasındaki okşamalar, veya ilişkidir. Cinsel istismar pekçok yönüyle fiziksel istismara benzer. Öncelikle, erişkinin impuls kontrolunda bir gereksinimi karşılar, yani bir rol değişimi yaşanmıştır. Ve son olarak da ilişki patolojik bir aile yapısında ortaya çıkar. Temasın derecesi aynı yatakta uyumaktan gerçek ensestiyöz ilişkiye kadar uzanabilir. Çocuklar, ebeveynleriyle eşcinsel temasa da girebilirler. "Modern cinsel eğitim"adı altında ebeveynlerinin cinsel aktivitesini seyretmek zorunda bırakılabilirler. Pek çok doktor, rutin olarak ensest şikayetlerini veya akraba hamileliklerini bile gencin fantazilerine yüklemekte, pedagoglar bile ruhsal çöküntü içindeki çocuğun problemlerini değerlendirmede ensest olayına pek ihtimal bile vermemektedirler. Genç bir kız, babasıyla cinsel ilişkiye girdiğinde, anne genelde aktif veya pasif olarak davranışı görmezlikten gelir. Erkekler çoğunlukla karılarından göremedikleri seksüel ve duygusal doyum için kızlarına yönelirler. Pek çok durumda, kadın bilinçli olarak veya bilinçsizce, kızının seksüel partneri olmasını destekler. Başka tür bir aile yapısında ise anne, kocasının yokluğunu oğlunu baştan çıkararak telafi etmeye çalışabilir. Oysa ensest olgusu pek çok yetişkin arasında çok yaygın olarak bulunmakta, olayın meydana gelmesinden 15-20 yıl sonra bile olayın çöküntüleri psikiyatristler, akıl hastaları klinikleri, evlilik danışmanları, polis ve mahkemelere ulaştığında olayın bu kadar süre açığa çıkmaması çok şaşırtıcı bulunmaktadir.

Bir arastirmaya gore her yıl bir milyonda 150 ensest olayı rapor edilmekle birlikte, her on kadindan ücü ve her yirmi erkekten biri cinsel tecavuze ugradigi tesbit edilmistir, rapor edilmeyen daha nice olaylar vardır. Ensest olaylarının açığa çıktığı taktirde kamuoyunda yankı uyandirmasi, işsizlik ve ekonomik felakete sebep olması, hatta aileyi, kurbanın arkadaşlarını kaybetmesi korkusu, ya da suçlunun hapse atılması gibi etkenler bu olayların uzun süre ya da bir hayat boyu saklı tutulmasina neden olmaktadr. Ensest uzun yıllar gizli kalmakla birlikte, ailede yaşanan dramatik bir olay gençlik dönemi asi davranışları, suçlu davranışlar, hamilelik, aile kavgası veya psikiyatrik rahatsızlıklar gibi olayların sonucunda ortaya çıkmaktadir.

Saglıklıkalın,
Mustafa Ucman


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 2816
Kayıt tarihi
: 14.01.08
 
 

Hatay-Antakya’da 1963 yılında doğdu. İzmir İmam Hatip Lisesinden sonra 1981 yılında aile birleşim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster