Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
714
 

Enseyi karartmayın, bir ağaca yaslanın

Enseyi karartmayın, bir ağaca yaslanın
 

facebook'tan...


Hava kış, gökyüzü kapalı…

Siyaset gergin… Güvendiğimiz dağlara karlar yağmış!

Memleket üzerinde can sıkıcı bir atmosfer var. “Neler oluyor?, Memleket nereye gidiyor?” sualleri gittikçe yüksek sesle soruluyor…

Memleketin biyere gittiği falan yok. Yerinde duruyor. Biz ne badireler atlattık. Enseyi o kadar da karartmayın. Evet, herkesin bir hesabı var ama inanmalı ki Allah’ın da bir hesabı var.

Ülkenin “bilgi ve kültür birikimi”ne, “hak-hukuk bilinci” birikimine, yetişmiş insan gücüne güvenin biraz!

Yine de gerginseniz; bu konuda ağaçların tedavi edici özelliği var. Ağaç, bildiğiniz ilaç. Ağaca bakın, seyredin, yaklaşın, oksijen alın, oksijeni ciğerlerinize derin derin çekin!

Ağacın gerilimi aldığına dair incelemeyi Profesör Ulrick yapmış, “Düşünen Akıl” adlı kullanıcı da Facebook’ta paylaşmış. Bendeniz sözü fazla uzatmadan sizi “Düşünen Akıl”ın satırlarıyla baş başa bırakıyorum:

AĞAÇ VE STRES

“Kendinizi gergin mi hissediyorsunuz? Hemen kalkın, size en yakın yerdeki ağacı seyretmeye başlayın. Eğer yakınınızda çam ağacı varsa daha da şanslısınız. Stres atmak için çamın üzerine yok.”

Bu sözlerin sahibi, ağaçların insan üzerindeki etkileri konusunda araştırmalar yapan, Teksas Üniversitesi'nden Profesör Roger Ulrich.

Profesör Roger Ulrich’in araştırmalarına göre ağaçları seyretmek, üç-beş dakika bir ağaca bakmak, insana sinir ilacı almışçasına rahatlatıcı etki yapıyor.

Ağaçlık yollardan geçerek işlerine giden kişiler, daha sakin ve rahat olarak işlerine başlıyorlar.

Prof. Ulrich, sinirleri gevşetici etkisi açısından çam ağacını özellikle öneriyor. Araştırmalara göre çam ağacının stresi azaltıcı etkisi öteki ağaçlardan çok daha fazla.

Görüntüsünün, insanlara güzel duygular ve pozitif düşünce aşıladığı belirtiliyor. Üzerinde durulan bir diğer ağaç da çınar. Bol yapraklı çınar ağacını beş dakika seyretmek kişiyi rahatlatıyor ve stresten kurtarıyor.

Profesör Roger Ulrich, ağaçlı yerlere uzak olanlar ve ofis ortamında çalışanlar için de, bilgisayar ekranında ağaçlı manzaralar ve ağaçlar arasında sanal gezinti filmleri öneriyor. Bu konudaki açıklaması ise şöyle:

Gerçek ağaç olmayan ortamlar için bilgisayardaki ağaç resimleri ve filmleri aynı etkiyi yapabiliyor. Ağaçlara bakmak, dallarını seyretmek, rüzgârda uçuşan yaprakları izlemek stresten kurtulmak için en kestirme yol. Hatta pencereden üç-beş dakika bile ağaçlara bakmak, incecik dalları uçlarına dek izlemek ayrı bir sinir ilacı. Özellikle yüksek tansiyonluların 'ağaçlı' rahatlamayla tansiyonları normale iniyor. Kaslar gevşiyor ve insan dinlendiğini, ferahladığını, stresini belli oranda üzerinden attığını hissediyor.

Otomatik alternatif metin yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocukken korularda dağ kavaklarından esen rüzgar yüzümü yalardı.Onun için kavak yelleri etkiler beni...

Kerim Korkut 
 15.01.2017 14:59
 

Merhaba, Gerçekten de enseyi karartmanın alemi yok. Sonuçta her şey düzelecektir. Bir deyiş var. Kış kışlığını p... p......... yapacak.Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 11.01.2017 16:43
 

Sayın Cengiz! Evet dediğiniz gibi biz ne badireler atlattık inşallah her şeyin üstesinden geliriz. Biz şanslıyız evimizin önünde çam ağaçları kar yağınca gelinlik giymiş gibi duruyorlar o manzarayı izledikçe stresi atıyor mutlu oluyorum.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.01.2017 14:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1412
Toplam yorum
: 5027
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1221
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster