Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
7439
 

Entelektüel nedir aydın nedir?

Entellektüel kimdir?

Entellektüel, bilimsel bir alanda uzmanlığı olup, başka alanlarda tescilli olmasa da bilgi birikimi olan, kendi bilim dalıyla olan bağlantılarını iyi bilen, diğer dalların birbirleriyle temel bağlantılarını bilen, sonuçta, genel bir yapıyı, düşünmesinin ve bilmesinin nesnesi yapan kişidir. Entellektüel düşünsel düzeyde hareket eden kişidir.

Aydın ise, bu çapta bir düşünsel ve bilgisel alanda hareket etmesi şart olmamakla birlikte, uzmanlığı ve bilgi birikimi olan ve bu bilgi birikimiyle, inandığı ve temellendirdiği doğrular yönünde, sağduyusal bir şekilde hayatı dönüştüren kişidir.

Bir sorun karşısında, bir entellektüel gelir ve size sorunun teorik boyutlarını anlatır ve gider. Bu şekilde kendisini gerçekleştir. Bir aydın ise size bu konuda bilgi verir ve sorundan kurtulmanız için yol yöntem önererek sizi o yönde aktif hale getirir, bunu takip eder ve sonuçlandırır. Aydının kendini gerçekleştirmesi bu şekildedir.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arapça;Münevver=Türkçe;Aydın=Batıdiller;Entellektüel.................Entellektüel ve Aydının ayrı anlamlara çekmek doğru değildir... TDK kurumunun veya bir türkçe filoloğun yapması gereken bir detay değilmidir. Herkes her işi yaparsa ne olur ? Blog yazmak günlük deneme veya yorum dan öteye uzmanlık gerektiren ama uzman olmayanların yazma yeri midir.?

Yetkin TEMİZKANLI 
 04.02.2008 20:28
Cevap :
Birincisi, söylediğiniz ayrımı bilecek kadar kültürüm var merak etmeyin. İkincisi, bırakın bilgim olmasını bilgim o kadar çok ki, bilgiyi papağan gibi ezberleyip tekrarlamak yerine, bilgiye bilgi katabilir, kavram oluşturabilir ve sözlüğe geçirtebilirim, siz de öğrenir kullanırsınız. Üçüncüsü, isteseydim, konuyu süsleyip sizi cezbedecek fahişe kılığına da sokardım. Dördüncüsü filologlar sizin söylediğiniz işi yapmazlar. Beşincisi uzman olmadığımı nerden anladınız tdk görevlisi ya da filolog musunuz? Altıncısı, uzman olmayanların bu konuda konuşması kanunen yasak mı? Blog konusunda ise tamamen haklısınız.  04.02.2008 22:03
 

BU TANIM SİZİN MİDİR? Entellektüel Aydının batı dillerindeki karşıtı olmasın ?

Kadri KANPAK 
 04.02.2008 13:43
Cevap :
Bu tanım bana ait. Ama dediğiniz gibi, aydın entelektüel karşılığı olarak kullanılır. Aydına önceden münevver de deniyormuş. Benimki ise bir yorumdur. Ya da ayrıntılandırmaktır.  04.02.2008 13:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 983
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster