Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
149
 

Entropi, Düzenin Habercisi mi?

“Evrendeki sistemin herhangi bir kısmında bir entropi artışı olursa (düzensizlik artarsa) başka bir kısmında entropi azalır (yani düzen artar). Fakat bu artış ve azalmalar geçicidir ve ne kadar büyük olursa düzelme de o kadar hızlı gerçekleşir.” 
 
Bu cümleleri kitabıma yazalı tam 10 yıldan fazla oldu. Bu zaman içerisinde, evrenin değişmez yasalarından biri olan bu bilgi, yaşama tutunmamın amaçlarından birini teşkil etti. Özellikle şu “geçici” kelimesi her zaman içimi rahatlatmıştır.
 
Dünyamız bir toz bulutu gibi yangınlarla kavrulup, sularda boğuluyor. Düzensizliğin artışı neredeyse tavan yaptı. Yanan ormanların üzerinde neredeyse mangal partileri düzenleniyor insanlık. Türk mavisi rengindeki okyanuslarını lağıma çeviriyor sanki. Doğanın yavrularına acımasız davranıyor. Kendi türünü de acımasızca katlediyor. Bu bozulma, doğal yollu bir düzensizlik değil, bilinçli ve akıllı bir canlının elinden çıkıyor sanki. 
 
Fakat bu görünen, resmin küçük bir detayı. Uzay-Zaman ölçüsünde çok minik bir değişim. Bir gezegenin böyle helak edilmesi, yine o gezegenin üzerinde yaşayan, o gezegende barınan, geçinen, nefes alan, doyan akıllı insanların bir organizasyonu olması da büyük bir ironi.
 
Şunu düşünüyorum her zaman. Bir yerde düzensizlik artarsa, başka bir yerde düzen artar. 
 
Kim bilir: Belki dünyadaki bu düzensizliğin artışı, başka bir gezegende yaşamın doğuşunu müjdeliyordur. Oradaki yaşamların filizlenmesine katkımız oluyordur bilinçsizce. 
 
Sizce de bu kadar fedakar olmalı mıyız? 
 
Belki de dünya üzerinde yaşam kurulurken,milyarlarca uzaklıktaki bir gezegende yaşam yok oluyordu. Onlar da kendilerini böyle feda ettiler ve bizim mavi gezegenimizde insanlık ortaya çıktı. Belki de sıra bizde. Biz şimdi başka bir platformdaki yaşamların oluşmasına katkı sağlıyoruzdur. 
 
Bu benim şahsi fikrim. Siz ne dersiniz?
 
 
Kaynak: Kuantum Fiziği ve Felsefesi, Kevser Yeşiltaş, Demos Yayınları
Kemal Alkan, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok doğru.. Hayır şer, iyi kötü, fayda zarar, yaşam ölüm, acı tatlı..hayat, evren Dengesi...her sorun bir çözüme sebeptir. Kuantum da bu olsa gerek..düşünceyi sonsuzluğa açan, sürükleyen bir makale..selâmlâr..

Kemal Alkan 
 05.09.2019 12:23
Cevap :
Harikasınız. Böyle düşünceler evrende muazzam bir etki yaratıyor. Dünyamızın buna çok ihtiyacı var. Elimizden gelmiyorsa, zihnimizden gelsin. Düşüncemizden gelsin. Çok selamlar ve sevgiler...  05.09.2019 14:11
 

Kesinlikle katılıyorum buna benzer bir konuyu will smit sıradışı kaya adlı belgeselde anlatmak istemişti..Bu dünyada ölen bir canlı herşeye katkı sağlıyorken bir başka gezegene katkısı neden olmasın..duyarlılığınızı ınstagramda da takip ediyorum..sevgiyle kalın hep

jale kasap 
 05.09.2019 11:33
Cevap :
Merhaba. En kısa zamanda o belgeseli izleyeceğim. Takibiniz, yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ve yorumunuzla beraber ürettiğiniz bu muazzam düşünceleri de evrene hediye ettiğiniz için doğa size minettar. Çok selamlar ve sevgiler.  05.09.2019 14:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 03.12.16
 
 

12 Mayıs 1971 yılında İzmir/Türkiye'de doğdu. Kevser Yeşiltaş, Tasavvuf, Gizemcilik, Ezoterizm, Ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster