Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '11

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
1148
 

Enver Yalçın Yörük Müzesi Ziyaretçi rekoruna doğru

Enver Yalçın Yörük Müzesi Ziyaretçi rekoruna doğru
 

Kargı köyündeki müzenin kurucusu Enver Yalçın ve Ü.Ş.Dirlik


 ENVER YALÇIN YÖRÜK MÜZESİ, ZİYARETÇİ REKORUNA DOĞRU GİDİYOR

                                                                              ÜNAL Şöhret Dirlik

Fethiye’nin Kargı köyünde faaliyetini sürdüren Enver Yalçın Yörük Müzesi; gerek tanıttığı eşya, alet, edavat bakımından, gerekse ziyaretçi sayısının her geçen gün biraz daha artmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Televizyon programları ve gazete haberleriyle de tanıtımları yapılan Enver Yalçın Örük Müzesi yerli ve yabancıların uğrak yeri haline gelmiştir.

Fethiye’de yaşayan yabancılar sabah kahvaltısı için Yörük Müzesinin yolunu tutuyorlar. Kahvaltıdan sonra da eğer gezmemişlerse müzeyi de geziyorlar.Bu ziyaretçilerin sayısının  geçen yıla göre bir misli arttığı belirtilmektedir.

Müzede bulunan 3000’e yakın eşya büyük ilgi topluyor.Enver Yalçın bu çalışmalara nasıl başladığını şöyle anlatıyor:

“Bir Ankara yolculuğumda Anıtkabir’e gittim. Oradaki Etnoğrafya Müzesini hayranlıkla gezdim ve ‘ben böyle bir müzeyi köyümde kuramaz mıyım,’ diye düşündüm ve dönüşümde

Çalışmalara başladım. Acıpayam, Tavas, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Çameli, Altınyayla, Gölhisar, Fethiye, Kaş, Elmalı ilçelerinin köylerinden topladığım ve toplamaya devam ettiğim atalarımızın kullandığı her türlü mutfak, harman, orak, ekip-biçme,silah, gön çarıklardan eski çizmelere, el aletlerinin tamamını, okkalar, kileler, susaklar, değirmen ve kalaycı-demirci takımlarını, kağnı tekerleklerini bir araya getirdim. Doğumdan itibaren kullanılan bebek eşyalarını, dibek çeşitlerini toparladım ve ilk defa çadırda başladığım müzeyi iki katlı bir binada sergilemeye başladım. Yemek ve kahvaltı vermeyi de yürütüyorum. Konaklama ihtiyaçlarını da karşılıyorum.

Ulaşımı kolay olan, geniş-ferah bir alanda kurulan müzemde hiçbir sıkıntı çekmeden gezilebiliyor. Son bölüme eski radyolar, eski dikiş makineleri ve daktilolar, hesap makineleri de ekleyerek gelenleri eskilere doğru bir yolculuğa çıkarıyorum. Sözün kısası geçmişle bağlarımızı bir daha görmek isteyenler burayı buluyor. Bunda basın ve görsel yayınların da büyük etkisi oluyor.

Benim müzeme her gün yeniden eski eşyalar giriyor. Zaman zaman köylere çıkıp müzemde olmayan eski eşyaları alıyorum. Son gidişimde bir köyümüzde eski yağ kandilleri, gaz lambaları, madencilerin kullandığı madenci lambaları buldum. Şimdiki kuşağa bunları

Göstersek biraz gariplerine gider. Oysa çıradan başlayıp, mumla devam eden ve sonraları gaz lambalarıyla devam eden bir aydınlanma süreci yaşanmıştır.Elektrikle aydınlanma.son aşamadır..

Bütün bunları  Kargı’daki müzemizde görebilirsiniz” diyor Enver Yalçın.

Enver Yalçın’ı kutluyorum. Başarılar diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kültürümüzün yaşatılması çok güzel. Böyle bir yer Safranboluda bir konakta da var. Güzelliklerin görülmesi ve paylaşılması gerekir.

Bosnalı 
 26.11.2011 21:09
Cevap :
Bir kaç saat içinden çıkılamayacak kadar iyi sizayn edilmiş bir yörük müzesi. Geniş bir alanda hizmet veriyor..Teeşekkürler,selam ve sevgiler.  26.11.2011 22:30
 

Ünal Bey, Enver Beyin Yörük Müzesi, benim de görme şansımın olduğu apayrı yer.Ölüdeniz Edebiyat Günleri kapsamında gördüm. Yemekleri oldukça kaliteli.Müze derlemesi oldukça zengin... Hele kahvaltıda verdilen meyveli şurup bir başka lezzette! Selam olsun!

Muhsin DURUCAN 
 26.11.2011 19:58
Cevap :
Çok teşekkürler. Enver Yalçın başarılı bir aile hizmeti veriyor. Çok teşekkürler sevgili Durucan. Dostlara selam, yaşam'ı gönderdim.  26.11.2011 22:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3443
Toplam yorum
: 2684
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 553
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster