Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '21

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
34
 

E.Öğretmen Fetvası

Emekli ingilizce öğretmeni. Aynı beldenin insanıyız. Tanışırız. Emekli olduktan sonra beldede babasından kalan bir mekanı kültürel faaliyetler için kullanıyor. Müzik dersleri verir, ilçeye tiyatro geldiğinde grup halinde tiyatroya gitme faaliyetine öncülük eder. Kitap ödünç verir, kütüphane şeklinde kitaplar dizilidir. Sokak hayvanlarını besleme kollama gibi güzel işler yapar. Facebook'ta 'Kültür Merkezi' adıyla grubu vardır, ben de üyesiyim. Bazen oturup sohbetler ederiz. Kendi fikirlerine çok güvenir , konuşmalarından anladığım kadarıyla.

Bir gün kültürel faaliyetlerde bulunduğu mekanın önünde otururken yanına gittim. Masada biyoloji ile ilgili bir dergiaçıkduruyordu. Hücre resimleri var. Bana;'bütün canlılar tek hücrelilerden yaratılmıştır' dedi. Ben de;'tek hücreliler nasıl yaratıldı' diye sordum. Cevabı;' onları da Allah yarattı' dedi. Sustum. Söylenecek bir söz yok, ya da tartışmaya gerek yok.

Geçen günlerde kültür merkezigrubunda şöyle bir paylaşım yapmış:' Tüm hayvanları sevmeyen cennete giremez' Bu paylaşımın içeriği din alanına girmektedir. Böyle bir ayetin olmadığı bilgisi bende mevcut. Tabi şöyle bir yorum yaptım;' açık denizde bir köpek balığı üzerime gelirken nasıl seveyim?'.

Tabi öğretmenimiz bu yorumumdan rahatsız oluyor, ben dışarıda bir ilde yaşıyorum, beni telefonla arıyor. Ben kendisine telefonumu vermedim. O kadar bir yakınlığım da yok aslında. Memleketime gittiğimde kısa süreli uğrar, sohbet ederim.Telefonda bana;' sen sokak köpeklerini sevmiyor musun?' dedi. Sonra İsmail abi diye cümleler kurdu, pek anlayamadım. Ben de kırıcı olmamak için bir iki cümle söyledim.

Şimdi düşündüm. Böyle bir konu için telefon etmeye ne gerek var. Özel mesaj var yazışma yapabiliriz. Ayrıca alıntı olduğunu da söyledi telefonda.Ama kendi fikri gibi paylaşım olmuş. Alıntını da belirt. Alıntı da olsa böyle dini bilgi bana göre hurafedir. Okuyanlar yanlış birbilgiye sahip olur..

Bu durumu ben aramızda fikir çatışması olarak görüyorum. Fikrinde geri adım atmayan biriyle sosyalmedya arkadaşlığım olmaz haliyle ilişkimi kestim.

 

İsmail Kaya

Düzce 17.03.2021

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster