Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '12

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1927
 

Epikuros M.Ö. Anadolu'ya mı seslendi?

Epikuros M.Ö. Anadolu'ya mı seslendi?
 

Epikurus


Epikuros, Septisizm de ve Stoacılıkta olduğu gibi, pratik felsefeye yani ahlak felsefesine yönelmiş ve bu alanda etkinlik göstermiştir.

Aristo sonrasında, yani polis düzeninin düşüş yıllarında, Yunanistan’da yeni felsefi akımlar doğmuştur. Helenistik dönem olarak adlandırılan bu evrede ortaya çıkan önemli isimlerinden bir M.Ö. 341-270 yılları arasında yaşayan Epikür’dür. Epikür’ün düşünceleri yaşadığı bunalım döneminin karakteristik özelliklerini sergilemektedir.

Bireyin siyasi kararlara katılımının artık mümkün olmadığı, yani vatandaşlık niteliğini kaybettiği bu dönemde, Epikür materyalist düşüncenin temellerini atmaktadır. Ona göre insan, kısa hayatını mümkün olduğu kadar mutlu bir şekilde yaşamalı ve bunu başarabilmek için de kader karşısında ilgisiz kalmalı.

Epikürün Mutluluk Felsefesi;

  • Felsefe mutlu bir yaşam sağlamak için, tutarlı eylemsel bir sistemdir.
  • Evrende her şey insan için haz objesidir. Ancak erdemle gelen bilgi arttıkça haz da artar. Bu nedenle yönelim hazza değil bilgiye olmalıdır.
  • Zevk mutlu bir yaşamın başlangıcı ve amacıdır.
  • Mühür balmumunda nasıl iz bırakırsa, eşya da insanda öyle iz bırakır.
  • Bilginin amacı; insanı bilgisizlik ve boş inançlardan tanrı ve ölüm korkusundan kurtarmaktır. Ve bu olmadan mutlu olmaya imkân yoktur.
  • Kanunlar bilgeler için konmuştur, ama haksızlık etmesinler diye değil, haksızlığa uğramasınlar diye.
  • Yaşlılar da gençler gibi felsefe ile kendilerini yetiştirmeliler. Birinci grup kaderin onlara sunduğu serveti hatırlayarak gençleştiğini hissetmek için, ikinci grup, gençliklerine rağmen gelecek karşısında yaşı ilerlemiş birisi kadar cesur olmak için.

            Ölümle ilgili şu meşhur sözü aslında onun yaşam felsefesini özetler: “Ölümden korkmak anlamsızdır, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur, ölüm geldiğinde ise artık biz yokuz”.

            Vatandaşlık kavramının değerini yitirdiği, bireyin yönetimde artık söz sahibi olmadığı bu dönemde, Epikür insana kısaca şu tavsiyede bulunur:“Kendi irade ve isteğinle değiştiremeyeceğin şeyler karşısında ilgisiz kal.”

            Epikür’ün bu tavsiyesi, yönetimle ilgilenmemeyi, genel olarak siyasetten uzak durmayı da kapsamaktadır.

            M.Ö. Samosda doğmuş olan Epikür oradan Anadoluya mı seslenmişti?

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Nizamettin Biber:Bu Epikür siyasetçilerin adamıdır, siyaseti kendi adlarına tapu etmek istemiştir, kesinlikle kabul etmem siyasette benimde düşüncem olmalı,sessiz kalamam, onu dinlemem, hakkımı arıyorum.Siyaset olduğu müddetçe ben siyasetin kapısında otururum..Selam ve saygılar..

Mehmet Burakgazi 
 29.11.2012 9:23
Cevap :
Mehmet abim, Mutluluğun esas koşullarından biri de siyasetten uzak durmak olduğunu söyleyen Epiküre katılmayışın senin sosyal yanının ağırlıkta olduğunu gösteriyor. Dönemsel olarak siyaset bugün tüm yaşamımızı etkileyen bir uğraşı alanı. Selam saygılar benden sana.  29.11.2012 13:14
 

Saygı. Geçmişteki kişi ve olayları yorumlarken, dönemin koşullarını hep dikkate alırım; alınmalıdır. Epikür (Epicurus:MÖ.341-270), yanlış bir yorumla -belki şaka yollu) sefa bilmem nesi olarak tanıtılmıştır. Oysa -bence- insanı hayata bağlama amcına yöneliktir felsefesi. İnsan, haz duyarsa, zevk alırsa hayata sıkı tutunur. Elbet haz için hepten çevreye, olup bitene kayıtsız kalmak, abes olur; hele de teknolojinin şahlandığı çağımızda. Bunu demekle dağı yumruğumuzla yassıltmaya çalşmayı öğütlemiş olmuyorum. Kişi, gücünün sınırını belirleyip öylece girişimde bulunmalı. Bu görüşümün bir versiyonu olarak, şu özdeyişi ürettim: "Hiç himse, istenci dışındaki oluşumdan sorumlu değildir." Yaşamaktan amaç, mutlu olmaktır. Sözlükte mutluluk=saadet kaydı var. Peki 'saadet' ne? Ona da eşittir mutluluk demiş. Ben dar anlamda şöyle tanımladım: "Mutluluk, zihinsel, bedensel, ruhsal doyumun oluşturduğu hoşluktur." Kişi hoşluk için başkasını da kollamalı. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı

Nadir Şener Hatunoglu 
 28.11.2012 18:34
Cevap :
Merhaba, Yorumunuzla blog yazısına gösterdiğiniz ilgiye ve üst süzey katkıya çok teşekkür ederim. esenlikler dilerim.  29.11.2012 13:22
 

:)))))))))))))

Esma KAHRAMAN 
 28.11.2012 16:35
Cevap :
misli ile :))))))))))))   28.11.2012 16:52
 

"... Ecel kapıyı çaldığı zaman evi telaşa verme; O geldiği zaman, sen çoktan gitmiş olacaksın." N.F.Kısakürek İşte Felsefe var olsun ki, şairler sebeplensin, var olsun ki, yazarlar kuvvetlensin, var olsun ki, kişi yüreklensin...Epicurus ardından Nietzsche ardından Necip, Şimdi biz... Bunca gelecek yüzyılı dolduracak ve oyalayacak bir söz edebilsem keşke.:) Sevgi ve saygı ile,

DuyguCan 
 28.11.2012 14:10
Cevap :
Merhaba Duygucuğum, Gelecek yüzyılı doldurmasa da ben senin çok boşluk dolduracak içeriği dop dolu insanların beyninde yer edecek, tarihe ve felsefeye not düşecek yazılar yazacağına inanıyorum. Sevgi ile umitle hoşlukla mutlulukla seni selamlıyorum.  28.11.2012 17:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 883
Toplam yorum
: 3748
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2676
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster