Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '09

 
Kategori
Doğal Tedaviler
Okunma Sayısı
42762
 

Epilepsi Hastalığının Çaresi: Ökse Otu

Epilepsi Hastalığının Çaresi: Ökse Otu
 

Doğa'da görsek, kafamızı çeviririz. Meğer ne çok faydası varmış bu ÖKSE'nin...


Ökseotu bazı yörelerde, çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek ve gövelek olarak bilinir. Elma, armut, söğüt, kavak gibi ağaçların saçak köklerinin yardımıyla yapraklı ağaçlarda, çam ve köknar gibi yumuşak odunlu ağaçlarda asalak (parazit) olarak yaşayan bu bitki o kadar faydalı bir bitki ki, yıllarını tıpa adayan insanlar bile, bu bitkiyi yeniden keşfetmenin ayrıcalığını yaşıyorlar. Bugün pozitif bilimciler, modern tıp doktorları bile bu bitkiyi çay ve kür olarak öneriyorlar. Öyleki, uzmanların yapmış olduğu kanser araştırmalarında ökse otunun tümör oluşumunu engellediğini saptanmıştır. Fakat bu bitki, çok eski çağlardan beri şifalı özelliği olduğu bilinir.

Kendisini barındıran ağacın yüksek dallarının üstünde yuvarlak bir top biçiminde yetişen bu bitki, her zaman yeşil olan yaprakları deriyi andırır ve sarımsı yeşildir. Kışın ince yapraklarını dökmez. Meyveleri yaklaşık nohut büyüklüğünde, parlak, beyaz renkli ve cama benzer, içi kaygan ve yapışkandır. Bu bitki rezin, saponinler, organik asitler, alkaloitler, viscotoxin, acetylcholin, lectine, inosit ve müsilaj gibi maddeler taşımaktadır. Belki de bu yapışkanlığı veren bu maddelerdir. Kimyada da kullanılan bu beyaz yapışkan madde insanlar için doğrudan alındığında zehirlidir ama bu meyveleri büyük bir iştahla yiyen kuşlara hiçbir zararı dokunmaz. Bu da tanrının bir garip oyunu olsa gerek. Zira kuşlar, bitkinin yapışkan tohumunu gagalarına alıp dallara sürterek veya kursaklarında yumuşattıkları meyve çekirdeklerini dalların üstüne dışkılayarak, o bölgede yeni bitkilerin kök salmasını sağlarlar. Çok ilginçtir, bu tohum, diğer nebatatlara nazaran, ne suyun içinde, ne toprakta ne de başka bir ortamda filizlenmez, yalnızca bu şekilde kök salıp, üreyebiliyorlar.

Eski halk hekimleri bu bitkiyi, sara hastalığına (epilepsi) karşı en iyi ilaç olarak kullanırlarmış. Bu çok eski tedavi biçimini, bazı tıp doktorları da kabulleniyor ve günümüzde ökseotunu, kronik kramplara ve histeri krizlerine karşı öneriyor. Örneğin, en önde gelen özelliği ise kalbi güçlendirmesi, kan basıncının dengelemesi, kan dolaşımını düzenlemesidir. Sinirleri yatıştırıcı, sinirsel spazmları giderici özelliği bulunmaktadır. Yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyon nedeniyle oluşan baş ağrılarını geçirir. Damar sertliğine karşı yararlıdır. Metabolizmayı düzene sokar. Kadınların menopoz dönemine ait sıkıntılarını giderir. Ayrıca soğuk olarak buruna çekildiği takdirde burun kanamasını durdurduğu gözlemlenmiş ve tatbik edilmiştir.

Peki, çok zehirli bir bitki olduğu halde ökseotu neden bu kadar faydalıdır? Ökseotu, yani yapraklar ve saplar hiçbir biçimde zehirli değildir, ama meyveleri, ağız yoluyla kullanılırsa zehirlidir! Ökseotu, salgı sistemini en iyi biçimde etkileyebildiği için, yetkin bir metabolizma etkileyici bitki olma özelliğine de sahiptir. Aynı zamanda pankreas üzerindeki etkisi öyle büyüktür ki, ara verilmeden sürdürülen çay kürü sayesinde, şeker hastalığının oluşmasına yol açan dengesizliklerin de ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Özellikle metabolizma hastaları, 6 ay boyunca ökseotu çayı içmeyi denemelidirler. Çünkü hormon dengesinin bozuk olduğu hallerde bitki çok başarılı olur. Bu durumlarda, günde en azından 2 bardak çay, sabahları ve akşamları olmak üzere içilmelidir. Atar damar sertliğinde ökseotu çok etkilidir. Kalp krizine karşı da önerilecek bir şifalı bitkidir ve önceden, aksatmadan bitki çayı içildiğinde, bu tür bir problemle hiçbir zaman karşılaşılmaz. Eğer bir kalp krizi atlatılmışsa, 6 hafta boyunca günde 3 bardak, 3 hafta boyunca günde 2 bardak ve 2 hafta boyunca günde 1 bardak bitki çayı azaltılarak içildiğinde, etkin olabilecek kalp krizi rahatsızlıkları giderilmiş olur. Ama bu kürün uygulanışı, ilk bardak kahvaltıdan önce ve sonra, ikinci bardak öğle yemeğinden önce ve sonra, olmak üzere, hep yarım bardak olarak içilmelidir. Bitki çayı, kan durdurucu olarak da kullanılır. Çay olarak içildiğinde, akciğer kanamsını ve tifo veya dizanteri sonrası karşılaşılan, bağırsak kanamalarını durdurur. Ökseotu, en etkili kalp ve kan dolaşımı ilacı olarak belirtilebilir. Bitkide, bünye düzenini normalleştiren maddeler bulunduğu için, inanılamayacak bir olay gerçekleşiyor ve yüksek tansiyon aşağı çekilirken, alçak tansiyon da yükseltiliyor. Böylece, rahatsız olan kalp rahatlıyor ve görevini rahatça yapabilecek bir ortam oluşur. Kanın kafaya basıncı, kulakların uğuldaması ve görme bozuklukları biçiminde kendini gösteren yüksek tansiyon (anormal kan basıncı) halleri de düzene girer.

Okuduğum bir yazıda, ökseotu bitkisinin yüksek tansiyonu ağır kan dolaşımı bozuklukları, halsizlik, kalp düzensizlikleri, ayrıca kalpte ritim bozukluklarında, baş dönmesinde ve çalışmaya karşı isteksizlik hallerinde, oldukça etkili olduğu belirtiliyor. Ökseotu bitkisi çayını kullananların kendilerini çok iyi hissetmeye başladıklarını ve işlerini zevkle yaptıkları anlatıyor. Yoğun stresli ve koşuşturmalı bir yaşam geçiren sağlıklı bir insanın bile günde 2-3 bardak bitki çayını yudumlayarak içtiğinde, o insanın kalp atışları ve kan dolaşımının normale döneceği, çalışma gücünün tekrar kazanılacağı ve stresten uzaklaşacağı belirtiliyor. Her halükarda yılda bir kere 6 hafta süreli ökseotu çay kürü uygulamasının sağlık açısından çok faydalı olacağı belirtiliyor. Çünkü bu süre içinde kan dolaşımı ve tansiyon da normale dönecektir.

Kadınlar da ökseotu çayı içmelidirler! Normale dönen tansiyon sayesinde, kadınların en büyük şikâyeti olan rahim ve adet görme düzensizlikleri önlenmiş ve özellikle aşırı olan adet kanamaları ve loğusalık kanamaları böylece kontrol altına alınmış olur. Menopoz döneminde, kalp çarpıntısı ve düzensizlikleri, duygu coşkunlukları, korku ve soluk alma zorluklarına karşı, birkaç ay boyunca bitki çayı içilmelidir. Böylece menopoz döneminde oluşabilecek tüm bu rahatsızlıklar ve düzensizlikler sona erecek ve kişi rahat bir yaşam sürecektir. Bunun için;taze bitki özsuyu, kadının kısırlığına da yardımcı olabilir. Taze ökseotu sap ve yaprakları güzelce yıkanarak, ince kıyılır ve nemli durumdayken mikserde suyu sıkılır. Bu özsudan 25 damla, biraz suyun içinde, kahvaltıdan yarım saat önce ve yatmadan önce alınır.

İnce kıyılarak gölgede kurutulan yapraklar ve küçük saplar, yalnızca ekim başından aralık ortasına kadar ve mart-nisan aylarında toplanır. Bu zamanın dışında şifalı güce sahip değildir. Toplama konusunda bir uyarı daha: Mart ve nisan aylarında bitki daha meyve vermemiştir. Bu durumda, yapışkan meyvelerle uğraşmak gerekmeyeceği için, yaprak ve sapları mart- nisan aylarında toplamak daha kolay olur.

Kullanım Biçimleri:


Çay hazırlamak: Ökseotu çayı yalnızca soğuk suda hazırlanır! İnce kıyılmış yarım tatlı kaşığı bitki (yaprak ve sap), orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suda gece boyunca bekletilir, sabahleyin hafifçe ısıtılır ve süzülür. Çay gün boyuna yayılarak yemeklerden önce ve yemek aralarında yudumlanarak yavaş yavaş içilir. Eğer gün boyunca fazlaca içilmesi gerekiyorsa, hazırlanan çay bir termosta saklanabilir.

Taze Bitki Özsuyu: Taze yapraklar ve ilk saplar yıkanır ve nemliyken mikserde sıkılır.
Merhem Hazırlamak: Taze beyaz meyveler ezilerek, içyağı veya tereyağı ile iyice karıştırılır (Sadece dıştan kullanılır). Kişinin pek çok görevi üstlenmek zorunda olduğu günümüzün hızlı yaşam biçiminde, oldukça faydaları görülen insanlığın bu tür yardımcılara gerçekten ihtiyacı var. Fakat özellikle ökse otu için şu bilgi unutulmamalıdır. Ökseotunun meyveleri insanlar için oldukça zehirlidir ve kesinlikle içten (dahilen) kullanılmamalıdır.

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2527
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster