Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
5026
 

Er Ryan'ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak
 

Er Ryan’ı kurtarmak Steven Spelberg tarafından yönetilen bir savaş filmi.

Olaylar II. Dünya savaşı sırasında geçiyor. Ama sadece bir savaş filmi değil. Filmde gördüğünüz sadece savaşın şanı şöhreti değil . Kahramanlık destanları asalet duyguları yok bu filmde. Ama savaşın korkunçluğu ve anlamsızlığı var. İnsanların öldürülmesi, bir anda ne olduğunu anlamadan ölüvermeleri var.

İnsanların savaş koşullarında en inanılmaz durumlarda verdikleri en inanılmaz ahlaki kararları özetleniyor ve sağduyularını insani değerlerini nasıl da kaybetmedikleri anlatılıyor her bir film karesinde. Savaş sahneleri tüm gerçekliği ve tüm yakın plan çekimleriyle oldukça etkileyici.

Filmde Amerikalı askerlerin Fransa’nın Normandiya sahillerine Haziran 1944 yılında yaptığı çıkartma görüntüleri var. Tarihin en büyük savaşlarından biri anlatılıyor. Batı Avrupadaki Nazi güçlerine karşı yapılan operasyona ABD, Kanada ve İngiliz ordularından oluşan milyonlarca asker katılıyor. 6 Haziran günü sabahın en puslu en karanlık saatlerinde yapılan çıkarma hem karadan hem de havadan başlıyor. Er Ryan'da bu savaşa katılan askerlerden sadece biri. Kendisinden başka diğer üç kardeşi de aynı savaşa katılıyorlar ancak hepsi farklı cephelerde ve savaşın ilk anlarında ölüyorlar.

Amerikan Başkanı Roosvelt ailesinde tek erkek çocuk olarak kalan Ryan’ın savaştan geri çekilerek annesinin yanına gönderilmesi için emir veriyor. Fakat cephe o kadar büyük ve karışıktır ki Er Ryan'ı bulmak pek de o kadar kolay olmuyor. Bunun için bir ekip görevlendiriliyor.

Film yüzbaşı John Miller ve diğer erlerin Er Ryan'ı bulmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.Yüzbaşı John Miller’ in ( Tom Hanks) işi zordur. Çünkü askerler bu görev için isteksizdir. Yorgundur. Er Ryan'ı bulmak uğruna verdikleri uğraş onları bezdirir. İşte bu noktada askerler savaşmadıkları sadece bir insanı aradıkları için savaşın anlamsızlığını öldürmenin ve ölmenin korkunçluğunu fark ediyorlar .

Savaş filmi sevenler için güzel bir film ve mutlu sonla bitiyor. Ama mutlu sona erişmek için kaybedilen insanlar çekilen acılar işte savaş budur dedirtiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ilk sahnede, girişte düşmüştüm, vurulmuştum; ama ölmedim, korka korka, adı ölüm korkusu elbet, sonunu getirdim; SAVAŞ KORKUNÇ!!!

Şahin Yamaner 
 20.12.2010 13:34
Cevap :
savaş ve korku en çok bu işleniyor filmde. selamlar  20.12.2010 14:05
 

Gerçekten favori filmlerimden birisidir. Yaklaşık 8 kez izlemişimdir. En sevdiğim aktörlerden olan Tom Hanks'in, büyük oyunculuğunu ve filmdeki sahnelerin gerçekçi kurgusunu taktir etmek lazım. Elbetteki her zaman olduğu gibi bu filmde de ABD propagandası var. Ama savaşın gerçek yüzünü çok iyi yansıtan bir yapım. Yine savaşın gerçek yüzünü yansıtan ve gerçekçi sahnelere sahip, yine yönetmenliğini Tom Hanks'in yaptığı 10 bölümlük "Pasific" dizisini izlemenizi tavsiye ederim. ABD-Japon savaşının anlatıldığı dizinin her bölümü, bir Er Ryn filmi gibi. Filmde Japonlar için en küçük bir aşağılama da yok. Eski yapımlardan "Kardeşler Takımı" dizisini de tavsiye ederim. Selamlar...

Murat Yazmacı 
 20.12.2010 12:08
Cevap :
evet çok etkili sahneler var. Dizi önerilerinizi dikkate alacağım.Selamlarımla.  20.12.2010 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1748
Kayıt tarihi
: 22.02.10
 
 

Küçük notlar ve kısa paylaşımlar; yazacaklarım yaşadıklarım olacak. Sinema tiyatro ve kitaplar va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster