Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
659
 

Erbakan ve gerontofobi

Saadet Parti'sinde bir süredir varolan iç politik mücadeleler sonucunda eski başkan partiden ayrıldı, yeniden kongre yapıldı ve Erbakan parti başkanı seçildi.

Erbakan'ın parti başkanı seçilmesi üzerine, 'ayakta duramadığı, ' '80 küsur yaşında olduğu, ' 'sandalyeyle taşındığı, ' 'partinin başında ne işi olduğu' gibi tepkiler oldu. Bu tepkileri yapanların da yüzlerinde ya da satır aralarında bir müstehzilik hakimdi.

Bu konuyu yazmaya değer gördüm çünkü yaşlı insanlara karşı bu tür bir yaklaşımın insan doğasındaki rahatsız edici bir snobist gerontofobiye işaret ettiğini düşünüyorum. Bu snobizm, yaşlı olanı salt yaşından dolayı küçümsemeye ve bu yolla dolaylı olarak kendini yüceltmeye, ya da genç olmayı yüceltmeye dayanıyor.

'Oturup kalkamayan partiyi nasıl yönetir' ya da '50 yıldır politikanın içinde hala doymadı mı' gibi itirazlar geçersizdir. Parti oturup kalkmayla değil akıl ve fikir ile yönetilir, 50 yıldır politikanın içindeyse ve hala birileri onu parti başkanı yapıyorsa bu seçileni değil seçeni ilgilendiren bir konudur ve ayrıca, kişiyi yaşından dolayı yadsımayı gerektirmez.

Yaşlı bir insanı salt yaşından dolayı yadsıyarak zavallılaştırmaya çalışmak gerçek zavallılıktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

partisi haricindeki insanlar onu sevmiyorsa sırf yaşından dolayı sevmiyor değiller tabii ki. Sevilmemesinin sebebi en başta Erbakan olması. Ancak insanımız reddetmeyi kısadan gerçekleştirmek, kendi içinde bile olsa polemiğe girmemek için "yaşlı işte" diye kestirip atıyor. Ecevit'e bu kadar tepki olmamıştı (ta ki günlük hayattaki fonksiyonlarını yerine getiremeyene kadar). Neden? Cevap kişinin geçmişinde yatıyor. Ben, Türk tarihinde bu yaşta ülkesine faydalı olabilmiş bir kaç adam biliyorum, bildiklerimi sayıyorum; 1. Cezayirli Gazi Hasan Paşa 2. Tiryaki Hasan Paşa 3. Sokullu Mehmet Paşa Erbakanla bunların alakası yok. Bu adamlar gençliklerinden hatta çocukluklarından beri üstünlüklerini ortaya koymuş insanlar. Ve başarının zirvesinde ölen insanlar. Erbakan tansiyon yaratmaktan başka bu ülkeye ne yaptı? Tank yapmışmış. Reklamlar. Kısacası efendim; ben Erbakan'ın şu saatten sonra ülkeye faydalı olamayacağına inanıyorum. Hayalperest olmaya lüzum yok.

Kayhan YILDIZ 
 23.10.2010 14:17
Cevap :
Erbakan'ın -sizin düşündüğünüz tarzda- ülkesine, partisine yararlı olamayacağı fikri, onun başka tarzlarda yararlı olacağı fikrini ortadan kaldırmaz. Ayrıca sizin düşündüğünüz tarzda yararlı olamayacağı bile kesin değildir. Fikirlerimiz, başkalarının eylemlerinin ölçütü değil, onların yorumudur sadece. Siyaseten bir kimsenin yararlı olamayacağını düşünüyor olmamız, etik bir kusur işlememizin gerekçesi hiç olamaz. Hayat açık uçludur. Neyin ne olacağının hiçbir kesinliği yoktur. Hiçbir şey geçmişte olduğu gibi olmak zorunda değildir.  25.10.2010 12:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 997
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster