Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
933
 

Erciş'te bir Türk-İslam eseri yok olmak üzere!

Erciş'te bir Türk-İslam eseri yok olmak üzere!
 

Erciş Kara Yusuf (Zortul-Anonim) Kümbeti


23 Ekim 2011 Erciş/Van depremi sonrası ağır hasar gören 6 asırlık kümbet,  yılların getirdiği yorgunluğa dayanamayarak yıkıldı. Karakoyunlu Türkmen devletinin nadide eserlerinden olan ve Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilen kümbet, yıkımın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen restorasyonu hakkında hiçbir çalışma başlatılmamıştır. Kiliselere gösterilen ilginin Van, Erciş, Doğu Anadolu ve Türk-İslam tarihi açısından dikkate şayan olan bu kümbete de gösterilmesini ilgililerden bekliyoruz.

Halk arasında “Kara Yusuf Şah, Şehitlik” ve “Zortul Kümbeti” olarakta bilinen kümbet, Erciş-Patnos karayolunun güneyinde, Erciş merkezine 5 km mesafede bulunmaktaydı. Erciş-Merkez Vanyolu üzerinde bulunan Kadem Paşa Hatun Kümbeti ile aynı mimari özellikleri çağrıştırdığından, bu kümbetinde Kara Koyunlular tarafından 15’nci yüzyılda yaptırıldığı, 1420 tarihinde Tebriz yakınlarında Timuroğlu Şahruh ile karşılaşacağı zaman vefat eden ve cenazesi deve sırtında Erciş’e getirilen Kara Koyunlu hükümdarlarından Kara Yusuf Bey’e ait olabileceği düşünülmektedir. Ancak, Kara Yusuf’un cenazesinin, sağlığında yaptırmış olduğu Erciş Kalesi yakınındaki halen Van Gölü suları altında bulunan Kara Yusuf Zaviyesi yanında bulunan kümbete defnedilmiş olması, daha gerçekçi bir yaklaşım kabul edilmekle beraber, Zortul kümbetinin 1380 yılında vefat eden Kara Koyunlu Devletinin kurucularından Bayram Hoca’ya ait olma ihtimali daha yüksek görünmektedir. 1592 yılına ait Van’la ilgili vakıf defterinde; Kara Yusuf’un Erciş Kalesi’ndeki zaviyesinde meftun bulunduğu kaydedilmiştir.   

Selçuklu mimarisi tarzında yapılan kümbetin üzerinde simetrik iki kuş, kuzey tarafında iki aslan figürü, batıya bakan penceresi üzerinde ise Selçuklu arması çift başlı kartal kabartması bulunmaktaydı. İki katlı kümbetin kare kaidesi ve bunun üzerinde onikigen gövdesi mevcuttu. Üzeri piramidal bir külahla örtülmüştü. Kuzeye bakan tarafında kapı, diğer yönlerde de pencere açılmıştı.  

Erol ÇELİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 3699
Kayıt tarihi
: 12.02.13
 
 

Ercişliyim. 2012 yılı içerisinde "Van Gölü Havzası ve Erciş Tarihi" 2015 yılında "Doğu ve Güneydo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster