Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '11

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
765
 

Erciyes Türkiye'nin en uzun ömürlü dergisi

Erciyes Türkiye'nin en uzun ömürlü dergisi
 

Erciyes Aylık Fikir ve Sanat Dergisi


Türk kültürünün önemli mihenk taşlarından, aynı zamanda Anadolu’nun en uzun ömürlü dergisi olma rekorunu elinde bulunduran Erciyes Dergisi’nin Nisan ayında 400. Anıt Sayıya ulaşması Anadolu dergiciliği için büyük bir başarının örneğidir. Bu başarı uzun yıllar bıkmadan usanmadan, dişiyle tırnağıyla bu dergiye ömürlerini veren başta sayın büyüğüm Nevzat Türkten ve sevgili ağabeyimiz Âlim Gerçel’e aittir. 

Benimde yazılarıma sayfalarında yer vererek onurlandıran Erciyes Dergisi yöneticilerine şükran borcumuz hiçbir zaman ödenemez. “Erciyes gibi başımız dik, alnımız ak olsun” felsefesine bağlı kalarak dergiyi maddi zorluklara rağmen ayakta tutmak ve yayın ilkelerinden hiçbir şekilde taviz vermeden ilk sayıdan son sayıya kadar ilkelerine bağlı kalmak bu insanlar için başarılmaz olanı başarmaktır. Yurt dışından ve Türkiye’nin her yerinden, birçok yazara, sayfalarında yer veren Erciyes Dergisi, özellikle akademik kariyere sahip hocalarımızın da tercih ettiği bir dergidir. İlim, sanat, kültür, fikir, şiir ve akademik araştırmalar bu derginin sayfalarında en çok yer alan yazılardır. 1978 yılından bu yana özellikle Türk kültürüne önemli bir katkıda bulunan dergiye devletimizin destek vermemesi ise Türk kültür yayıncılığı adına büyük bir kayıptır. Devletin tek yapacağı şey bu dergiye kütüphanelerde yer vermektir. Böylece kendi imkânları ile ayakta durmaya çalışan bu dergi uzun yıllar boyunca da çıkmaya devam edecektir. 

İkinci bir çözüm ise özellikle üniversitelerimize ve kültür gönüllülerine dağıtılan bu dergiye hayırsever iş adamlarımızın reklam vermesidir. Böylelikle iki tarafta reklam işinden kazançlı çıkacaktır. Türk insanı ve Türkiye için büyük bir kazanç olan Erciyes Dergisi’nin Nisan Ayında çıkacak olan 400. sayısını şimdiden kutluyorum. Tüm maddi zorluklara rağmen bu güne kadar bu dergiyi ayakta tutarak birçok nesle ilim irfan aktaran ve aktarmaya devam edeceğine inandığım sevgili ağabeylerimi de canı gönülden kutluyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1509
Kayıt tarihi
: 08.02.11
 
 

1 Mart 1965 yılında Bünyan'da dünyaya geldi. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenimini Kayseri'de tama..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster