Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '16

 
Kategori
Kitap
 

Erdem Yayınları okuma yolculuğunda hiçbir okurunu yalnız bırakmıyor

Erdem Yayınları okuma yolculuğunda hiçbir okurunu yalnız bırakmıyor
 

Erdem Yayınları deyince akıllara hemen çocuk edebiyatı geliyor. Lakin yaklaşık iki yıldır yenilenen kurumsal kimliğiyle “Erdem Yayın Grubu” çatısı altında sessiz ama sağlam adımlarla kültür yayıncılığı da yapıyor. Romandan öyküye, denemeden polisiyeye farklı ve dikkat çeken kitaplarıyla okuyucuyu buluşturuyor. 'Kültür Yayınları'nın planlarını ve tezgâhındaki kitapları, yayına başlandığı günden bu yana editörlüğünü üstlenen Zeynep Delav'la konuştuk.

 

Bu atılımın hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz? Erdem Yayın Grubu içinde 'Kültür Yayınları' nasıl doğdu?

Erdem Yayınları, 1984 yılından bu yana yayın dünyasının içinde hep nitelikli eserler yayınlamayı amaç edinen, kendi içinde markaları olan çocuk edebiyatı yayıncısı. Tabi otuz yıl uzun bir zaman. İlk günden bu zamana kadar Erdem’in okuyucuları olan çocuklar şimdilerde orta yaşa doğru ilerliyorlar. Okuma yolculuğunda hiçbir okuyucusunu yalnız bırakmama duygusu da denilebilir. “Şimdi biz ne okuyalım?” sorusuna verilmiş bir cevap gibi de düşünebiliriz…

Kültür yayını biraz geniş bir tanım. Yayın listenize baktığımızda bu çeşitlilik de hemen göze çarpıyor; yemek kültürü de var fantastik kurgu da. Sizin bir önceliğiniz var mı?

Saydığınız başlıkların içinde edebiyat, özellikle iyi kurgu bizim öncelik tanıdığımız, derinleşerek kemikleşmesini arzu ettiğimiz bir tür. Bu durum devam edecek. Bunun yanı sıra sanat, sinema ve siyaset başlıklarımız da olacak. Türleri, kendi içlerinde derinleştirerek çoğaltmayı amaçlıyoruz.

Planlarımız arasında hem kaynak olacak nitelikte kitaplar var hem de bu kaynak kitapları üniversite gençliğine sunmak var. Doktora öğrencisi olan genç okuyucuya da, lise son sınıfa giden okuyucuya da hitap eden kitaplar yayınlamayı planlıyoruz. Yelpazemiz geniş ve kapsayıcı olsun istiyoruz.

Peki ya hedef kitleniz?

Bizzat üretimin içinde olan yazarların, düzenli olarak kitap okuyanların, hatta lise son sınıf öğrencilerinin de hedef kitle içinde olduğunu söylersek yanlış olmaz. Temeldeyse kendi okurumuzu oluşturmak gibi bir amacımız var.

Yayınlayacağınız kitapları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle ‘iyi kitap’ arama sevdasının olması gerektiğini düşünüyorum. İyi kitap, kimsenin ayağına gitmiyor maalesef, arayıp bulunuyor. Aramak için de iyi bir ekibe ihtiyaç var.

Hemen pardından soruyoruz: Kim için iyi kitap bulalım? Hedef kitle; bu olmazsa olmaz bir durum. Hedef kitleyi de bir amaç doğrultusunda yayımlanacak kitaba hazırlamak gerekiyor. Okuyucuyla yayıncının frekansları tutmak zorunda. Çeviriye alışık olmayan bir okuyucu kitlesi varsa yayımladıklarınız görünmeyebilir ya da tam tersi. Öyle sanıyorum iyi nabız yoklayıp dengeyi sağlamak gerekiyor. O yüzden Erdem Yayınları da kültür yayıncılığında kitap seçerken elbette bunları dikkate almak durumunda. Peki, bu kitap satar mı? Her yayıncı doğal olarak yayımladığı kitabın satmasını ister. Öyle sanıyorum ilk üç başlığımız bunlar.

Bütün bu unsurları ve alınan kararların getirisini göğüsleyen, yıllardır yayın dünyasının içinde olan, Melike Günyüz gibi tecrübeli bir genel yayın yönetmenimiz var. Kitaplarımızın metin editörlüğünü yürüten Fatma Hazan Türkkol ile birlikte çalışıyoruz. Kitaplarımızın kapaklarını ve grafiğini yapan arkadaşlarımız var. Yani eşlik eden, omuz veren kendi alanında uzmanlaşmış çalışma arkadaşlarımız var. Güzel bir ekibiz kültür yayıncılığında.

Çeviri kitaplar çok popüler bir süredir. Okur, dünyada aynı anda okunan eserleri daha bir heyecanla okuyor gözlemlediğim kadarıyla. Erdem Yayınları çeviri eserlere ne kadar yer verecek?

Erdem Yayınları roman ve öykü çevirilerine yer veriyor, daha yeni iki çeviri romanımız yayımlandı. “Benden Öte” ve “Yaşlı Kralın Sürgünü”. Bu daha da devam edecek. Çeşitli ülkelerin öykü seçkilerini hazırlıyoruz. Sinema türünde çevirilerimiz de olacak. Hepsi kurgu olmamakla birlikte çeviri kitap yayını devam edecek.

Yerli yazarlara da epey yer verdiğiniz görülüyor. Kimler çalabilir kapınızı, yeni dosyalara açık mısınız?

Okuyoruz ve değerlendiriyoruz. Lokomotif kitapla okuru bağlayacak kitabın, yayınevi kültürünü temsil edecek kitapla aynı olması gibi bir gayemiz var.

Kitap seçmek işin en zor tarafı. Özellikle günümüzde bir tıkla her kitaba ulaşılması, kitap sitelerinin, blogların çoğalmış olmasını da düşünürsek ne kadar fazla etkileyici mecra var. Hatta o çok olan mecralardan bizler de etkileniyoruz. Öyle bir yazıyla karşılaşabiliyoruz ki, devamındaki yazılarını merak ederek heybesinde neler var acaba, eşlik edebilirsek ortaya iyi bir şey çıkar mı diyoruz…

Yeni dosyalara elbette açığız, işimiz bu. Gelen dosyalardan beklentimiz, çok satan yazarların kokusuna benzer kokulardan ziyade, kendisine ait bir üslubunun olması. Herhangibir  çok satan yazar gibi yazmak -yazdığını sanmak- yine o yazarı yaşatıyor. Zaten öyle kitaplar var, bu dosyayı kim, neden okumak istesin? Yeni ne söylüyor? Orijinal ne var? Sorduğumuz sorular bunlar. Bu sorulara cevap bulabiliyorsak dosyayı değerlendirmeye başlıyoruz zaten. Kapımızı çalanlara tavsiyem şudur; dosyalarının sinopsislerini yazmaları, zira yazanlar değerlendirme konusunda -olumlu ya da olumsuz- öne geçebiliyor…

Her kitabın ayrı bir yeri vardır elbette ama sizin özellikle okurun ilgisini üzerine çekmek istediğiniz kitabınız ya da kitaplarınız dediğimde aklınıza ilk gelen-ler?

Rüya Dedektifi, Bozkırın Atları Yaman Ölür, Accabadora, Asuman, Yaşlı Kralın Sürgünü, Yekpare Demokrasi, Benden Öte. Bir de ilk kitabımız "Benim Şarkım" var. İlk aklıma gelenler bunlar oldu.

 

Bize zaman ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

Ben de kendimizi anlatma imkânı tanıdığınız teşekkür ederim.

 

bestebal@gmail.com

* Yazarın Hangi Kitap sayfasındaki paylaşımlarını takip etmek için tıklayın.

 

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1348
Kayıt tarihi
: 17.01.13
 
 

İstanbul Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde okudu, öğrenci olmaya yüksek lisans pr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster