Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '09

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
713
 

Erdemli'nin çöp sorunu tarihe karışacak...

Erdemli'nin çöp sorunu tarihe karışacak...
 

ERDEMLİ NİN ÇÖP SORUNU Ortadan kalkacak...


Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ilçeye bağlı 9 belde belediyesinin de katılımıyla kurulan İçel Sahil Bandı Pissu ve Katı Atık Hizmetleri Birliği üyesi beldelerin başkanları ile Şaar mevkiinde kurulması planlanan “ Katı atık düzenli depolama ve bertaraf tesisi” sahasında incelemelerde bulunduklarını bildirdi.

Arazi incelemesine, Arpaçbahşiş Belediye Başkanı Musa Demir, Ayaş Belediye Başkanı Süleyman Koç, Kumkuyu Belediye Başkanı Ömer Sezer, Limonlu Belediye Başkanı Mehmet Topkara, Kargıpınarı Belediye Başkanı Kerim Şahin, Çeşmeli Belediye Başkanı Halil İbrahim Dur da katıldı.

Şaar mevkiinde mülkiyeti Orman ve Hazineye ait olan “ katı atık düzenli depolama ve bertaraf tesisi” sahası olarak tescilli yapılan 250 bin metrekare arazi üzerinde kurulacak tesis ile Erdemli ve beldelerinin 100 yıllık çöp sorununun çözülmesi planlanıyor.

Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi kurulmasının planlandığını ve ilk somut adımın inceleme gezisi ile atıldığını belirten Tollu, tesisin yapılacağı yerde yaptığı basın açıklamasında, Erdemli belediyesi ile birlik üyesi belediyelerin toplam nüfusunun yaklaşık 100 binin üzerinde olduğunu, yıllık yaklaşık 60 bin ton çöple karşı karıya olunduğunu ifade etti. Tollu, “İlçemizde katı atık depolama sahaları vahşi depolama yöntemi ile düzensiz bir şekilde işletilmekte ve bu depo sahaları her ne kadar küçük gibi görünse de bölgemiz geleceği için büyük tehditler oluşturmaktadır’’ dedi.

Yaşanan problemle ilgili bilgilerde aktaran Tollu, ”Mevcut inşaat yapılarının katı atık depolama sahasına doğru artması ile oluşan koku ve gürültü kirliği problemi ortaya çıkmaktadır. Depolanan atıkların oluşturduğu sızıntı sularının yer altı ve yer üstü sularına tehlikesi vardır. Yine bundan dolayı turizmin etkilenmesi, metan gazı sıkışması, gaz patlaması ve taşıma maliyetinin doğurduğu ekonomik sıkıntılar, doğal yapının bozulması, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya kadar bölgemizin geleceğini etkileyecek problemler olarak sıralanmaktadır” diye konuştu.

Katı atık düzenli depolama ve bertaraf tesisi sahası olarak onaylanan Şaar
Mevkii’ndeki 250 bin metrekarelik arazinin 61 bin metrekaresinin Orman arazisi, 189 bin metrekaresinin de hazine arazisi olduğunu dile getiren Tollu, “ Düşünülen emsaldeki bir tesisin yaklaşık 10-15 milyon TL’ ye mal olması planlanıyor. Biz bunun tamamını hibe ile çözmeyi planlıyoruz. Biliyorsunuz çevre problemi yüzyılın problemi. Hiçbir ülke çevre problemine duyarsız kalamıyor. Avrupa Birliği, Çevre Orman ve Turizm Bakanlıklarımız bu tür çevreye yönelik projelere ciddi manada destek veriyor. Biz bu noktadaki imkanları değerlendirerek, hazırlanacak projenin tamamını hibe ile gerçekleştireceğiz” dedi.

Çöp konusunda bütün belediyelerin rahatsızlık duyduğunu ve bu konuda ciddi paraların harcandığını anımsatan Tollu, bu tesisin yapılmasıyla çöpleri bir maden gibi değerlendireceklerini ve çöpten olabildiğince faydalanacaklarını kaydetti. Tollu, ‘’Örneğin çöp içinden metal, cam, plastik, kağıt ile organik maddeler ayrıştırılacak. Yeniden kullanışlı hale getirilecek” diye konuştu.

Tesis sayesinde en az 150 kişiye istihdam olanağı da sağlanacağını ifade eden Tollu, tesis için bütün kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerinin alındığını, bundan sonraki süreçte, Çevresel Etki ve Değerlendirme (ÇED) raporunun hazırlanacağını, Katı atık sahasının jeolojik- jeoteknik Zemin Etüd Raporunun hazırlanacağını ve Arazi Ölçümlerinin yapılarak Halihazır İmar haritalarının hazırlanarak çalışmalara geçileceğini kaydetti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 818
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster