Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
754
 

Erdoğan'dan bir anayasa suçu daha!

Erdoğan'dan bir anayasa suçu daha!
 

Erdoğan...


Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesi AKP’nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak suçunu işlediğini tespit etmiş ve Hazine yardımından yoksunluk cezasına hükmetmişti. AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu Anayasal suçun işlenmesinde baş sorumlulardan biri olarak gerekçeli kararda eylem ve söylemleriyle yer almış, bu suçu işlediği Anayasa Mahkemesince tescil edilmişti.

Bugün (8 Kasım 2009) Erdoğan’ın TRT 1’de katıldığı bir programda söyledikleriyle yine bir Anayasa suçu işlediğine hiç kuşkuya yer bırakmayacak bir şekilde tanık olduk. Milliyet internet sitesinde yer alan habere göre Recep Tayyip Erdoğan katıldığı programda soruları yanıtlarken “<ı>Kilidi ıslak imza çözecek. Askeri Yargı, Adli Tıp Raporu'nu esas almalı” açıklamasını yapmış!

Şimdi Anayasanın 138. maddesini hep birlikte bir kez daha okuyalım:

“<ı>MADDE 138.– Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.

<ı>

<ı>Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz...”

Ne diyor Recep Tayyip Erdoğan? “<ı>Askeri Yargı, Adli Tıp raporunu esas almalı.” Eğer bu Genelkurmayın bağlı olduğu makam olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı olarak askeri yargıya emir ve talimat vermek değil ise -hadi bunu geçelim bir kalem- telkin ve tavsiyede bulunmak değilse, Anayasa’nın 138. maddesini çiğnemek ve Anayasal bir suç işlemek değil ise... Ya nedir?

Yargıya bu müdahalenin, emir ve talimat vermenin, telkin ve tavsiyede bulunmanın önümüzdeki günlerde haklı olarak çokça tartışılacağını ve günü geldiğinde bu suçun yine yargı tarafından cezalandırılacağını söylemek kehanet olmasa gerek... Ola ki, Türkiye’de demokrasi ve hukuk işleye!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dili sürçmüştür. Yarın düzeltir. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 10.11.2009 6:19
Cevap :
Her zamanki gibi..."Yersen!" :)) sevgi ve saygıyla...  10.11.2009 8:03
 

net anlatıyor zaten.....sanmam ki....

B Gelincik 
 09.11.2009 22:35
Cevap :
sivil bir seçenek sivil bir çözüm bulmadıkça...ben de sanmıyorum. sevgi ve saygıyla.  10.11.2009 8:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 195
Toplam yorum
: 137
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 680
Kayıt tarihi
: 04.10.07
 
 

Dünyanın internet sayesinde küçüldüğü günümüzde büyüyen sorunlara ilişkin duygu ve düşüncelerimi pay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster