Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '16

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
51
 

Erdoğan hangi dünyanın lideri?

Erdoğan hangi dünyanın lideri?
 

Yıllardan beri turizm ile içli dışlı olduğum için çok fazla Arap ile sohbet etme imkanı buldum. Bunların kimi zengin iş adamı, kimi sıradan halktan insanlar kimi de akademisyen Araplardı. Elbette çoğu farklı ülkelerde yaşıyorlardı ama ortak özellikleri Müslüman Arap olmalarıydı.

Geçenlerde yeni görevim gereği yine Dubaili zengin bir iş adamıyla Tarabya Big Chef Restaurant'ta öğle yemeği yedik. İstanbul'a hayranlığını dile getirdikten sonra yine söz döndü dolaştı ve politikaya geldi. Şimdi bu diyalogdan sizler önemli satır başlarını paylaşacağım.

* Erdoğan hala müslüman Arapların gözünde bir kahraman. Bunu net bir şekilde bir kaç Arap ile sohbet ettiğinizde anlayabiliyorsunuz. Bu iş adamı da daha ileri gidip "Keşke bizim de böyle bir liderimiz olsaydı, çok şanslısınız" dedi.

* 20 yıl önceye göre muhafazakar olarak tanımladığımız kişilerin gözle görünür bir şekilde artışta olduklarını dile getiriyorlar. Özellikle kılık kıyafet olarak büyük muhafazakar değişikliklerin olduğunu gözlemlemişler ve bunu Erdoğan'ın başarısı olarak yorumluyorlar.

* Atatürk'ü genel olarak sevmediklerini ifade ediyorlar. Nedenini soruduğumda ise Türk toplumunu bize benzemekten vazgeçirmeye çalıştı cevabını aldım. Burada da Erdoğan ve Akp'yi bir kez daha överek, "tekrar bize benziyorsunuz" diye vurguladılar.

* Yolsuzluk iddiaları ve tapeleri hatırlattığımda ise "her duyduğunuza inanmayın. Öyle olsa bile yine de şükredin o kadar kusur kadı kızında da olur" benzeri bir cevap aldım.

Şimdi gelelim yorum kısmına.

Gördüğünüz üzere Müslüman Arapların Erdoğan'ı bu kadar desteklemelerinin en temel nedeni Erdoğan'ın ülkeyi Arap kültürü etkisine sokmasına çalışmasıdır. Ümmet vurgusu üzerinden geçen bir çok övgüye şahit olmak mümkün.

Eğer siz dünyayı Ortadoğu ve Arap ülkeleri olarak tanımlarsanız evet, gerçekten Erdoğan tüm dünya halklarının sevgilisi bir dünya lideridir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 106
Kayıt tarihi
: 29.02.16
 
 

Siyaset Bilimci, Tarihçi, Yazar, Romancı  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster