Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
457
 

Erdoğan’ın Affa Karşı Çıkmasının Gerçek Nedeni…

Erdoğan’ın Affa Karşı Çıkmasının Gerçek Nedeni…
 

Cumhur ittifakının küçük ortağı seçimlerden önce verdiği af sözünü yerine getirmek için diğer ortağını sıkıştırmasına rağmen bir sonuç alamıyor.  Erdoğan af konusu açıldığında “Biz devlete karşı işlenen suçlarda devlet olarak yapılabilecek ne varsa gayret ederiz. Bir katili affettiğimiz zaman maktulün ailesine nasıl anlatacağız?” cümlesini dile getirmektedir.

Erdoğan’ın bu sözünün dayanağı ise Kuran-ı Kerim’deki bakara suresinin 178. Ayetine dayanmaktadır. O ayet ise şöyledir:

“Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.”

Bugün Suudi Arabistan’da birini öldürürseniz, ve öldürdüğünüz kişinin ailesine diyet vererek sizi affetmelerini sağlarsanız, o zaman hiçbir ceza almadan elinizi kolunuzu sallaya sallaya gezersiniz. Bu diyet ise , para veya kıymetli mal olur. Eğer maktulün ailesi sizi affetmezse o zaman cezanız idama kadar gidebilir.  Çünkü Suudi Arabistan’da şeriat kanunları uygulanmaktadır.

Ülkemizde ise yasalar böyle bir affa imkan sağlamamaktadır.  Meşru müdafaa dışında, bir insanı öldüren, yasalarımızdaki cezaları alır.

Sayın Erdoğan Kuran-ı Kerim’deki bu ayete arka çıktığı gibi, buna benzer ayetlere de sahip çıksa diye düşünmeden de edemiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erol bey kardeşim önemli bir konuyu gündeme getirdiniz sağ olun. Afla dışarı çıkanların büyük bir bölümü tekrar suç işleyerek içeri giriyorlar.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.10.2018 15:29
 

Erol bey merhaba,altını çizerek okuduğum paylaşıma teşekkür ediyorum.Selamlar.

Şennur Köseli 
 24.10.2018 11:22
Cevap :
ilginize ben teşekkür ederim Şennur hanım. Sevgiler....  24.10.2018 14:53
 

Kıymetli Erol Özışık; Af konusu çok önemli bir konu. Geçmişte affa ön ayak olmuş kişiler hala filanın affı diye anılıyorlar. Sizin Kuran-ı Kerimdeki bu ayet açıklaması da çok önemli. Afla tahliye olanların yüzde yirmi sekizi yaptıklarından pişmanlık duymuşlar. Geriye kalanlar yine olsa yine yaparım demişler.Şu anda gündemde olan af tartışması bence sadece bir ve ona benzer birkaç kişi için ortaya çıkarılmıştır. İktidar da bunun bilincinde.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 23.10.2018 16:36
Cevap :
Hırsızlık, gasp gibi suçlarla ceza evinde yatanlar, cezalarını çektikten sonra da, af kapmasında daha önceden tahliye olsalar da, sizin dediğiniz gibi alın terleriyle çalışacakları iş bulamadıklarından veya kolay para kazanmaya alışkın olduklarından tekrar aynı suçları işleyip ceza evine giriyorlar. Bir parti genel başkanının bir mafya lideriyle aynı fotoğraf karesi içine girip, sonra da af istemesi hiç iyi bir görüntü vermiyor. İktidar da zaten bu küçük ortağını son zamanlarda hiç ciddiye almıyor. Teşekkürler sayın Burakgazi. Saygılar, selamlar...  23.10.2018 17:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster