Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
818
 

Erdoğan’ın askerleri…

Erdoğan’ın askerleri…
 

“AKP iktidarı, AB üyelik müzakerelerinde yer alan Entegre Sınır Yönetimi konusunda yeni bir adım daha attı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin karşı çıktığı “sınırların profesyonel birliklerce korunması projesi”, Başbakan Erdoğan imzalı genelgeyle yürürlüğe girdi. 26 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre, TSK sınırlardan çekilecek, görevi İçişleri’ne bağlı profesyonel birlikler üstlenecek”

Sayın başbakanın iş bulma faslından ortaya attığı bir konu desek yine çok saf ve masum davranmış olurduk. Çatırdayan AB ye bizim girmemiz zaten hayal ötesi bir rüya, bir kandırmaca. Birde alınan bu çok tehlikeli kararı AB ye giriş sürecine bağlayarak insanlarla resmen dalga geçiyorlar. Ayıptır, günahtır. Bizler gerçekten bu kadar aptal mı görünüyoruz?

Dünyanın sayılı büyük ve güçlü ordularından biri olan Türk ordusu sınır güvenliğine bakmayacak. Peki ne yapacak dersiniz? Balık mı tutacak, yoksa birileri gibi çayda çıra mı oynayacak.

AB hemen hemen hiçbir güvenlik tehdidi olmayan kendi sınırlarında sivil güçleri kullanabilir. Bizim hemen hemen tamamı problem olan sınırlarımızda bu uygulanabilir mi? Bu soruya evet cevabını vermek en azından muhatabınızı yani halkınızı aptal yerine koymaktır. AB bize göre adı bile edilmeyecek sorunların yaşandığı Yunanistan – Bulgaristan sınırında bu uygulamayı neden yapmaz ki?

Efendim ABD Kanada ve Meksika sınırında uyguluyormuş. Kanada ile hiçbir sorunu olmadığı için o sınıra birilerini koymasına bile gerek yok. Peki, ya Meksika sınırı? O çok methettikleri güçler sayesinde uyuşturucu ve insan kaçakçılığının organize noktası olmuş.

Şu anda gönüllülük esasına dayanan bir askerlik sistemi var. Mehmetçiğin karnını doyuruyorsun, sınırlarını ölümü hiçe sayıp koruyor. Yarın oraya koyacağın eşi çocukları olan biri aynı verimi sağlar mı?

Önemli bir husus da her ülkenin kendine özgü durumlarının olduğudur. Başkaları öyle yapıyor diye veya AB ye gireceğiz diye, böyle bir uygulamaya gidiliyor sözü hiç de inandırıcı değil. 2002 de iktidar olduklarında sıfır olan terör bu gün bu noktaya gelmişse burada kusur askerde değil, onu yöneten sivil iradededir. Gelen bütün şehit cenazelerinin vebali isteseler de istemeseler de iktidarın boynundadır.

Bırakın yapılan birçok yanlış uygulamayı, boyunlarına asılı onca suç dosyasına rağmen istifa denen şeyi düşünmüyorlar. Halkın büyük çoğunluğu istemese de o koltukları bırakmamak için yapmadıkları yok. Bu da insanın aklına hiç istemediği şeyleri getiriyor. Savaş silahları ile donatılmış, yönetimi başbakanın iki dudağı arasında olan bu kontrolü hemen hemen imkansız güç ne için? Yoksa iktidarın istediği yerde istediği gibi kullanacağı bir özel ordu mu oluşturulacak, İran’daki Devrim Muhafızları gibi?

14:00

28/05/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cehennem olup gitmeden, ille berbat edip de gidecekler di mi? Yetmedi berbat ettikleri....

Emine Supçin 
 28.05.2010 23:40
Cevap :
Merhaba, Haklısınız, gidecekler ama arkalarında bir yığın kir bırakacaklar. Allah bizlere kuvvet versin. Saygı ve selamlar...  29.05.2010 18:53
 

"Kendim ettim, kendim buldum" diye başlayan..Bu halk bu kadar aptal mı? Olgunun nereye vardırılmaya çalıştığın görmeyecek kadar da aptal değil...."27 Mayıs niçin oldu?" diye soranlara anımsatılır..Selam ve sağlıkla

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU 
 28.05.2010 23:24
Cevap :
Merhaba, AKP ve yandaşları için çember daralıyor. Bu dengesiz davranışları o yüzden. Tek duam, fazla tahrip etmeden gitmeleri. Saygı ve saelamlar...  31.05.2010 14:21
 

Olaylar aslında birbiri ile bağlantılıdır. Daha geçtiğimiz aylarda, emniyet kuvvetlerinin ağır silah ithal etmesine dair bir yasayı meclisten geçirdiler. Toplumun aydınları, emniyet şehirleri koruyor, ağır silahı ne yapacak, hırsızı tank ile mi kovalayacak tepkilerine kimse kulak asmadı. Ama asıl amaç, yazınızdaki konu idi. Sınır kuvveti, ağır silahlı polis kuvveti derken, iki gün sonra TSK'ya alternatif bir silahlı güç oluşturulacaktır. TSK lavedilmeye çalışılacak ve hızla sivil diktaya yol alan iktidarın, kendine özel ve ağır silahlı bir ordusu olacaktır. İşin içine silahta girince, rejimi dahi devirmek imkanlıdır. Bu içeride bir savaşa kadar gidebilir. İlerleme sinsice ve çok tehlikelidir kanımca... Saygılarımla...

Murat Yazmacı 
 28.05.2010 16:21
Cevap :
Merhaba, Umarım bütün bunların nereye gideceğini halk görür ve seçimlerde gereken cevabı verir. Yoksa işimiz zor. Saygı ve selamlar...  31.05.2010 14:26
 

Ondan sonra yorum fakiri oluyorum. Ne doğru dürüst yorumlarım yayımlanıyor ne de yorumlara verdiğim cevaplar. İşte bunun için soğudum bu yorum işinden, yazıp bir kenara çekiliyorum. Belki bu yorumum da aynı akibetin kurbanı olacak. Olsun... Şimdi soruyorum; Bu blog Milliyet Com.tr de çıkmayıp başka hangi blog çıkacak? Yazık... Kutluyorum sizi Sayın İzmirli97. Saygıyla.

Sadi ÖZBAY 
 28.05.2010 16:02
Cevap :
Merhaba, Aynı sıkıntı bende de var. Bazen yazılar, bazen yorumlar çıkmıyor. Düşünürseniz "politika dergisi" ne buyurun. ben oradayım. Saygı ve selamlar...  29.05.2010 18:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1675
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster