Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
232
 

Erdoğan’ın mitingleri

14 Mayıs seçimlerinden kısa bir müddet önce zamanın cumhurbaşkanı, CHP genel başkanı, MİLLİ ŞEF İstanbula gelmişti. Haydarpaşa’da O’nu karşılayan müthiş bir kalabalık vardı. Vali ve Belediye başkanı Ord.Prof. Fahrettin Kerim Gökay kalabalığı göstererek ‘’Paşam işte İSTABUL‘’ demişti ve bu fotoğraf gazetelerin birinci sayfasında kocaman puntolarla yayınlanmıştı. Seçim günü akşamı İnönü’nün hayret etmiş her insan gibi endişeli bir mimikle, ağzı açık bir fotoğrafını hiç unutmuyorum.

TBMM başkanı Refik Koraltan’ın oğlu Orhan KORALTAN Menderes’in 27 Mayıs darbesinden kısa bir müddet önce gemi ile İzmir’e gelişini Köln’de yaşarken bana şöyle anlatmıştı. Orhan Bey deniz yolları genel müdürü idi. Menderes’e limandaki hınca hınç kalabalığı göstererek ‘’İşte İZMİR, işte EGELİLER’’ diyor. Menderes’in cevabı çok ilginç. ‘’Orhancığım, gün gelir arkanızda bu kalabalıktan kimseyi bulamazsın.’’

Bugün Erdoğan İstanbul da milyonluk bir kalabalıkla Miting yapıyor. Acaba tarih tekerrür mü ediyor? Geçen gün profesörün biri bana şöyle dedi: “Bu Erdoğan ağzı ile kuş da tutsa ondan nefret ediyorum. Önümüzdeki seçimde alaşağı edecek ve yaptıklarını fitil, fitil burnundan getireceğiz.’’

Serbest fırka başkanı Fethi Okyar gemi ile İzmir’e vardığında öylesine büyük bir kalabalık Kordon’da onu karşılamağa gelmişti ki ATATÜRK korkmuş ve partiyi kapattırmıştı.

Batıdaki demokratik ülkelerde de seçimler öncesi mitingler yapılır, fakat parti teşkilatları sistematik bir şekilde vatandaşlarını meydanlara toplamağa çalışmaz. Şimdi seçimler yaklaşırken bundan böyle partilerin milleti meydanlara toplayacaklar, milleti işinden gücünden edecekler. Demokrasimizin kör topal yürüdüğünün alametidir. Roma imparatoru SEZAR tek adam durumuna gelince, bir fahişeden doğmuş olan oğlu BURUTÜS tarafından katledildiğinde ‘’Sende mi oğlum Burütüs’’ demişti.

Çok sevdiğim ve takdir ettiğim bir diplomatımız ‘’Menderes’in idam edildiği gün Kavaklıdere’den Kızılay’a doğru yürüdüğümde hiç kimsenin çıt çıkarmaması, reaksiyon göstermemesi beni derinden üzmüştü’’ demişti bana.

Tarihi perspektiften bugün ki İstanbul mitingindeki kalabalıkların sosyo-psikolojik tahlilini yapacak olursak böylesi “gövde gösterileri”nin millete faydası olacağını düşünemiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 71
Kayıt tarihi
: 31.05.13
 
 

Emekli Tıp Doktoru ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster