Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '18

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
50
 

Erdoğan'ın Sırrı “Kardeşlerim!”, İnsan Topluluklarını Tarih Boyunca En Çok Etkileyen Hitap Şekli

Erdoğan'ın Sırrı “Kardeşlerim!”, İnsan Topluluklarını Tarih Boyunca En Çok Etkileyen Hitap Şekli
 

Siz samimi olun ya da olmayın sözün kendisi samimi olarak algılanır. Tabii ki sınırı var, katil “kardeşim” dese kim inanır.

“Müslümanlar kardeştir” ifadesinin de etkisi var tabi sonuçta böyle bir topluma hitap ediyor; ama hani kâfire de hitap etseniz etkilidir.

Geçmiş zamanlardan hatırlarsanız bir “Ey insanlar” vardı bir de “Kardeşlerim!”

Bu söz daha çok gelişmemiş toplumları etkiler, uzaylı herhalde güler. Çok etkili diyoruz ama mesela beni hiç etkilemez aksine rahatsız eder.

Ama Türkiye’de çok önemli bir nüfus bu atmosferdedir, bunları sadece “kardeşlerim” diyerek bile ikna edebilirsiniz; biz bu sözden rahatsız oluruz onların hoşuna gider.

Ben iddia ediyorum bu sözün oya %10 katkısı var. Birilerine “kardeşlerim” dediğiniz zaman sizi benimsiyor kendilerinden görüyorlar.

Erdoğan siyasete girdiği günden beri bu hitabı değiştirmedi. Diğerleri “Sevgili vatandaşlarım” falan diyor. Klişeleşmiş rahatsız edici bir hitap.

Şu anda Türkiye’nin hitabı “Kardeşlerim!”

Bir şey diyemem ama bana samimi gelmiyor. Erdoğan’a karşı olduğum için değil kim söylese fark etmez.”Kardeşlerim” hitabında biraz sahtelik seziyorum. Ben Erdoğan’ın “Kardeşlerim!” sözünü başka hitap bulamadığı ya da uygun gördüğü için kullandığını sanmıyorum, sonuçta siyasetçi, insanların kardeşlik duygularından yararlanmak istiyordur.

İlla bir hitap da gerekmez meydandakiler bizim bir şeyimiz değil çünkü ben kardeşime bile kardeşim demiyorum adını söylüyorum!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Kerim Bey...Türkiye'deki seçmenlerin kaçı "yüksek" tahsillidir?... Bence azı...Erdoğan, azlığa değil; çokluğa hitap ediyor...Azlıkta olanlar, zaten durumu biliyorlar; O'nun konuşmasından bir şeyler öğrenme durumunda değiller...Erdoğan çokluğum nabzına göre şerbet veriyor. Bu nedenle de, halkın bu kesimini ikna edecek bir hitap şekli seçmiş. Bu da, bir "liderlik" vasfıdır... Birisinin yaptığı gibi, halkı küçümsemiyor, onlara yaklaşıyor... Bu da onları etkiliyor... Siz hiç bir parti liderini dinlemek için bir meydan mitingine gittiniz mi?... Ben hayatımda bir kere bile gitmedim...Selamlar.

cdenizkent 
 14.07.2018 16:46
Cevap :
Hayatımda hiç mitinge gitmedim  19.07.2018 10:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5776
Toplam yorum
: 14552
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster