Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '18

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
80
 

Ergen ve Ebeveyn Çatışması

Ergen ve Ebeveyn Çatışması
 

Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Bireylerde çocuksu tutumlar ve davranışların yerini yetişkin davranışların aldığı, cinsiyet duyularının kazanıldığı, kişilerin yetişkinliğe kendilerini hazırladığı döneme ergenlik veya ergenlik dönemi adı verilir.Ergenliğe geçişin biyolojik zamanı genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır.

Ergenlik dönemi idealler ve sosyal değerler arama dönemidir. Özellikle bu dönem de bireyler genelde kendilerini, ailesini ve çevresini sorgulama dönemlerindendir. Kendilerine en yakın çevresindeki arkadaşlarıdır ve sürekli (aile baskıcı bir tutum sergiliyorsa) birey aile dışında, arkadaşlarıyla vakit geçirmeye başlar. Bu sebeple de birey ve ebeveynler arasında devamlı çatışmalar yaşanır.

Bu çatışmalar; odayı temiz tutmak, düzgün giyinmek, eve belli bir saatte gelme, telefonda uzun uzun konuşmamak, arkadaş çevresiyle az vakit geçirme ısrarı (ebeveynlerin), düzgün kelimeler ve konuşmalar kullanmak gibi sebeplerdir.

Peki bu çatışmaları nasıl önlenebilir?
Elbette her aileye ve bireye farklı yaklaşımlar önerilir fakat genel olarak çözümlerine bakacak olursak. Öncelikle çocuğumuzu dinlemeye çalışmak ve anlamaya çalışma gerekir. Sevginizi hissettirmek gerebilir. Bir birey kaç yaşına gelirse gelsin her zaman ilgi ve sevgiye muhtaçtır. Ve çocuklarınıza kendi kararlarını ve hata yapmalarına izin verebilirsiniz. Sorumluluk bilincinde olsunlar ki sürekli size bağımlı bir birey olarak kalmasın. Bir hata yada bir suç işlediğini düşündüğünüz de onları suçlamak yerine dinlemeye çalışın. Kendilerini ifade etme özgürlüğü hissetsinler.

Ergen-ebeveyn ilişkilerinde günlük çatışmalar aslında olumlu gelişim işlevine getirilebilir. Bu küçük anlaşmazlıklar ve tartışmalar bireyin aileye bağımlı olmaktan özerk bir birey olmaya geçişini sağlar.

İyi okumalar…

Psikolog Sevgi Öğür

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 207
Kayıt tarihi
: 21.03.18
 
 

Psikolog/Aile Danışmanı/Yazar/Evlilik ve Çift Terapisi/ ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster