Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
368
 

Ergenekon'da müebbet, gladyo derin bir soluk aldı...

Ergenekon'da müebbet, gladyo derin bir soluk aldı...
 

Ergenekon Davası’nda karar açıklandı. Adaletin gerçekleştiğine dair vicdanlarda bir duygu oluş(a)madı.

Türkiye dün de, bugün de İtalya’da bir zamanlar yürekli bir savcının başlattığı Gladyo ile hesaplaşmada olduğu gibi bir hesaplaşma yaşa(ya)madı.

Ne 12 Eylül Faşizmi’nin, darbenin gerekçelerini oluşturan eylemleri nedeniyle malum derin güçler (gladyo/derin devlet) ile hesaplaşıldı, ne de bu derin yapıların katliamlarının, işkencelerin, faili meçhullerin hesabı soruldu.

Soğuk savaş döneminden başlayarak komünizm ile mücadele için oluşturulan ve evrim geçiren derin yapılar, devlet içerisinde kümelenen “çeteler/derin devlet” “asrın davası” olarak adlandırılan Ergenekon Davası ile derin bir nefes aldı.

Yaşanan siyasi dava süreçleri sonrası “derin devlet’in” zamana ve koşullara göre değişim göstererek; eski paradigmada diretenleri oyundan atmasını “arınma” olarak alkışlayan (Liberal/Muhafazakar) sözde darbe karşıtlarının (egemen olan vesayetin figürlerinin) Ergenekon Davası sonrası yaşadıkları “pirus zaferleriyle” baş başa bırakırken, ülkenin giderek kamplaşmasının yaratacağı huzursuzluğu da not etmek istiyorum. Vicdanlarda adalet duygusu oluşmadı çünkü.

12 Eylül Faşizmi’nin yarattığı  “Türk İslam Sentezi/Ilımlı İslam” ikliminde iktidar olanların darbecilerle hesaplaşamayacağını geçmişte çokça yazdım.

 Bugün yaşanan dava süreçleri ile yaşanan kısaca şudur; gerçekten darbe yapanlar daha mahkeme salonlarına bile getirilememişken; “tartışmalı delillerle”, “sanıklara savunma hakkının kullandırılmadığı yargılama süreçleriyle”, zaten medyada daha başta uygulanan yargısız infaz, sanıkların yüzüne mahkeme kürsüsünden okunmuştur

Yukarıda ifade ettiğim gibi “derin devlet/yapılar” devlet içerisinde kümelenen “çeteler/derin devlet” “asrın davası” olarak adlandırılan Ergenekon Davası ile derin bir nefes aldığını söylemenin iddialı bir söz olarak algılanacağının farkındayım ancak vardığım sonucu destekleyecek o kadar çok emare var ki. Sadece özel cezaevinde bir yıl konuk edilen Ağar’ı anımsatmak yeterli.

 Yaşanan dava süreçleri “darbe olasılığını” ortadan kaldırmadığı gibi; devlet aygıtında farklı konumlarda ve de rollerde bugün iş görenlerin yarın aynı sona uğrama olasılıklarını da yok etmedi.

 

Toparlayayım, Hasan Cemal “Af yolunu açmaktır doğru olan” diye yazmış. 29 Eylül 2011’de yazdığım yazıda “..KCK, Balyoz, Ergenekon vb. davalardan tutuklu olanlara “genel af” öngörüsünde bulunmak için kahin olmaya gerek yok.”

Mart 2013’te de “Hele bir yeni anayasa yapılsın, hele bir başkanlık sistemi gelsin, Erdoğan Atatürk Orman Çitliğinde yapılan “Başkanlık Konutuna” bir yerleşsin “devletiniz sizi affedecek”. Diye yazmıştım.

Yazının girişinde ifade ettiğim gibi toplumun genelinde adalet duygusu egemen ol(a)madı. Artık medyada “genel af” konusunda daha çok yazı göreceğiz, hele bir de seçim meydanları bir ısınsın, Erdoğan bile genel af nutukları okur prompter’den…

twitter.com@asiyazar62

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Çözüm Süreci biraz daha ilerleyip olumlu istikamette gelişirse, yeni anayasa yürürlüğe girerse, genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sorunsuz sonuçlanırsa...Yani Türkiye, vaat edilen ileri demokrasinin "dem......"ine ulaşılırsa, bütün siyasi suçlular için genel af gelecektir(APO hariç)..."Ölme eşeğim ölme!" gibi bir süreç ama; ne yapalım böyle olacak...Selamlar...

cdenizkent 
 07.08.2013 14:25
 

genel hukuk prensiplerinden caktigimi soyliyebilirim, ama su bizim ulusal hukuk konusunda inekten beter oldum tin tin yani!

Newyorker 
 06.08.2013 21:12
Cevap :
Burası şark, orta doğu. Hukuku'da adaleti de yerel...Mutlu bayramlar.  08.08.2013 17:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster