Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
663
 

Ergenekon'u ortaya çıkaran Tuncay Güney ve Fettullah Gülen olabilir mi?

Ergenekon'u ortaya çıkaran Tuncay Güney ve Fettullah Gülen olabilir mi?
 

Savcılıkta anlatılan kimin ezberi ? Öyle senaryo anlatılırsa bu birliktelikte mümkün


Buda Tuncay Güney’in anlattıkları ışığında Ergenekon ve gerçekleri hakkındaki benim senaryom;

Ve sonunda Tuncay Güney sorgusu yayında. Neden 8 yıl sonra akla geldise? Kafamda var olan soru işaretleri dahada arttı. Öncelikle sorgudaki anlatıları gördükten sonra ezberini anlatan bir ögrenciyi hatırlattı. Okul zamanımızda çok iyi hatırlarım bazı arkadaşlar olurdu kitaptaki yazımı noktası noktasına ezberler anlatırdı. Bir senaryo konmuş ortaya ve ezberden seri ve hızlı bir şekilde anlatan insan izlenimi Yanılıyormuyum sanmıyorum psikologlar incelese iyi olur, kişinin tavır ve anlatılarını.

Ayrıca kişinin Fettullah Gülen’den vaaz dinlenimi ve Zaman gazetesinde de çalışmış olması durumları, ayrıca ilgi çekici Ayazağa’da alınan din dersi o ortamlara giriş ilk tanışmalar Radikal dinci bir grup çerçevesinde olması ve bu kişinin babasını kaybetmiş çalışma durumunda mecbur olan bir genç olması Tuncay Güneyin düşündürücü. İnsanlar genelde zor günlerinde almış oldukları manevi desteği pek unutmaz minnettar olur. Hemen aklıma benimde bazı senaryolar gelmiyor değil.

Ülkemizde yıllardır var olan dine yakın çevreler ile Cumhuriyet’e yakın çevreler ikilemi bilinen bir gerçek. Ergenekon olayıda haklı bir gerekçe ile ortaya çıkarılmış dini grubun Cumhuriyet çatısı altındaki bazı illegal yapılanmalara karşı açmış olduğu savunma durumundan saldırı noktasına geçiş eylemi olarak göründü bana. Buna en büyük etkende İktidarın kendi dünya görüşünü benimseyen insanların elinde olmasıdır. Baş aktör ise Fettullah grubu gibi görünüyor. Bu düşünceye itende Ergenekon kirli ilişkilerini ortaya koyan kişinin Fettullahcı diye bilinen grupla yaşama atıldığı dönemdeki yakın ilişkileri her ne kadar tamamını anlatmamışta olsa sorgusunda. Zaten savcılar tarafından o noktadaki bağlantılarının derinliğine inen sorular sorulduğunu görmedim görüntülerde.

Musevi inancına olan sempati duyması ile ilgili bazı söylemlerde bulunması sorgunun ilk anlarındaki bir konuşmasında ve şu anki Haham oluş durumlarıda tamamen aldatmacanın devamı izlenimi veriyor bana. Bakın Fettullah Gülen cemaati ile ilgim yok, Çünki ben bir museviyim. Tuncay güney’i ben böyle algıladım kısaca yazılı bir senaryoyu ezbere okudu savcılıkta. Bunuda psikologların görüntüleri incelemesinde fayda var diye düşünüyorum.

Gelelim Cumhuriyet cephesindeki kirli ilşkiler mafya bağlantıları, ihtilal ortamı yaratma girişimleri tamamen doğru suçlamalar bunların bir çoklarınada şahit olduk hani.

Susurluk olayı en başlıcası o dönemde artmış olan yerel mafya lar haraç alma olayları artan kumarhaneler. İşin dahada kötüsü halka bu durumlar televizyonlardan hatırlarsınız miroğlu diye kahramanlar yaratıp adam kaldırmaların tamamen iyilik adına yapıldığını kanunun bir tarafa bırakılıp bu tür grupları kötüye karşı korunma aracı olarak görme sempatisi özellikle yaratılmaya çalışıldı. Sonrası Kurtlar vadisi gibi diziler buna benzer hatırlarım

Samanyolundada bir dizi oynardı farklı bir örgüt yapılanmasını anlatan bir dizi. Neyse amaç genelde dizi veya film izleyen orada çizilen Kahramanın konumu üzerine bir taraf olurdu. Bu tür diziler yoluyla hem o örgütlere insan gücü sağlandı. Hemde yapılan eylemlere sempatik bir bakış. İhale ceteleri sokak mafyaları iyiler kötüler tabiiki iyilerde Devlet Cumhuriyet Atatürk adını dilinden düşürmeyen kişiler oluyor. Zira TV dizi kahramanları böyle kişilerdi genelde. Psikolojik hazırlama yapılmış soyguna devamdı.

Fakat bu Cumhuriyetçi diye nitelediğim grubun en büyük zararı Gerçekten inandıkları için Atatürkçü olan Cumhuriyete inanan insanlarımızında isimlerinin kendileriyle bir anılır hale getirmesi oldu. Kirli işlerini yaparken arkasına gizlendikleri Atatürk ve cumhuriyet için yapıyoruz söylemiydi.

Ergenekon davası çercevesinde neredeyse Ergenekoncularla tüm Atatürk ve Cumhuriyet yanlıların aynı kefeye konma cabasına girilmiş olması ürkütücüdür. Tuncay Güney’in Kanada’dan getirtilme durumu hakkında girişim varmı? Ki yoksa herhangi bir girişim mutlaka olmalı diye düşünüyorum. Neden bu kaset birden bire yayına girdi? Yargının bu davayı sonuçlandırması kadar karşı tarafıda incelemeye alması önemli ve gerekli

Ergenekoncular ATATÜRK’ümüzün adını inançlarını çağdaş modern bir Türkiye için bulunduğu döneme göre çok ileri düşünerek Aydınlık bir yola çıkarma gayretlerini ufkunu tam anlayamamış görünüyorlar. Atatürk Cumhuriyeti kurarken halkına özgürlük verdi, seçme ve seçilme hakkı verdi. Biz mirasçılarıda verilen bu hakların korunması için elimizden geleni yapmalıyız.

Ne dini bir yaşam şekli nede dikta ama askeri ama dini radikal ama ırkçı bir yönetim şekli olabilir. Cumhuriyet esasları üzerine halk seçer. Seçilen coğunlukta Cumhuriyet esasları üzerinden yönetimini yapar.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cumhuriyetin esaslarını halkın seçme ve seçilebilme özgürlüğünü korumaya yönelik harekete geçmesini sağlamak için bir çeteye ihtiyacı yoktur. Zaten Cumhuriyeti korumak o kurumun işidir.

Sonuç iki grup var biri Ergenekon catısı altındaki örgüt digeride bu kurulan örgütün kurulma amaçlarından biri olan Fettullahçı tabir edilen milli görüş tabir edilen İslami yönetim şeklini hayal eden (kimilerine göre Dünya görüşleri aynı olan) ama bunu açıkça söylemeyen bir grup. Her ikiside bu amaçları uğruna yaptıkları yasa dışı uygulamalar için yargılansın. Ergenekonda deniz fenerleride

Esas olan Cumhuriyetin devamıdır. Halkın seçme ve seçilme hakkını kullanabilmesidir. Büyük Önder ATATÜRK’ümüzün Cumhuriyeti kurarken vazgeçilenlere geri dönmesine yönelik dikta yapılmamasıdır. Neydi bu vazgeçilenler Hilafet şer’i yönetim şeklidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 2181
Kayıt tarihi
: 30.08.08
 
 

Yaşamak buysa yaşıyoruz işte, hayat bir mücadele ve ben de bu mücadeleyi elimden geldiği şekliyle ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster