Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
893
 

Ergenlik dönemi

Ergenlik dönemi
 

ERGENLİK DÖNEMİ (GÖRSEL NETTEN)


Ergenlik dönemi 11 - 12 yaşlarında başlayıp yirmili yılların başlangıcına kadar süren, hızlı bedensel, ruhsal, sosyal değişiklikleri içeren dönemin genel adıdır. Dönem içinde çeşitli yaşlar farklı gelişim atakları içerir, bu nedenle bu uzun dönemin genel adıdır. Bilinçli, nitelikli gençler olarak gelişebilmek ve sağlıklı yetişkinler olabilmek için ergenlik dönemine ait yeterli eğitim sağlanmalıdır. Ergenlik döneminde gençlerin bedenleri büyür ve gelişme gösterir. Beyin ve sinir sistemi farklılaşır, beden yapısı değişir, yeni hormonal etkileşimler ortaya çıkar, gençlerin gelişiminde bireysel farklılıklar görülür. Bazen gencin bedensel gelişimi, zihinsel ve gelişiminden geride kalabilir.

Ergenin, dönem içinde karşılaştığı sıkıntılarda hissettiği başlıca duygu, yalnızlık ve yabancılaşma hissidir. Ansızın ortaya çıkan bedensel değişme, genellikle ergeni hazırlıksız yakalar. Ya da değişimler yaşıtlarından daha geç başlayabilir. Bu nedenle bireysel farkların varlığını ve gelişmenin (değişmenin) herkeste değişik düzeylerde olacağını bilmek, gencin kaygılarını azaltacak önemli bir faktördür. Buluğ yaşı Kızlarda ortalama 11 - 13, erkeklerde 13 – 15. Bu dönemde kızlarda regli, erkeklerde gece boşalmaları olur. Kızlar erkeklere göre ortalama iki yıl kadar önce bu döneme girerler. Boy hızlı bir biçimde uzar. Cinsiyet özellikleri belirginleşir. Üreme organlarının yapısında değişme ve olgunlaşma gerçekleşir. Tüylenme, seste kalınlaşma, kadınsı ve erkeksi beden görünüşüne ulaşma. Bu fizyolojik değişiklikler sırasında ergenin ilgisi kendi bedenine yönelmiş durumdadır. Bedenine ve o güne kadar taşıdığı kişisel rolüne karşı yabancılaşma hisseder. Bu süreçte sebepsiz öfke patlamaları, durup dururken ağlamalar, sinirlilik halleri sık görülen durumlardır.

Bu süreçte artık anne - babadan bağımsız olma çabaları görülmektedir. Ergen yeni kimliği ile toplumdaki yerini aramaya başlamış, arkadaş gruplarının önemi artmıştır. Özerklik ihtiyacı üst seviyededir. Arkadaşlık ve grupla özdeşleşme artmıştır. Aileden bağımsız olma çabaları çelişkili duyguları da beraberinde getirir. Hem aileden uzaklaşma ve kendi bireyselliğini ispatlama, hem de onların sevgi ve desteğine büyük ihtiyaç duyma gibi. Almanya’da bulunduğum aylarda, Türk ailelerinden bir kısmının ergen çocuklarının ailelerinden ayrı evde oturduklarına şahit oldum ve bayağı yadırgamıştım. Bu yalnızlık ve güçsüzlük duygularını da beraberinde getirebilir, anne - baba ile çatışma artabilir. Anne ve babalar lütfen çocuklarınızın ergenlik döneminde, onlara arkadaşça yaklaşıp dertlerini dinleyelim. Ergenlik döneminde yaşanan değişmelerin onları erişkinliğe hazırlayan güzel gelişmeler olduğunu kafalarına sokalım, beslenmelere dikkat edelim. Bu dönemde aşırı tuzlu, yağlı ve unlu gıdaları yememeleri gerektiğini vurgulayalım. Beden gelişimleri henüz tamamlanmadığı için her gıdayı aşırıya kaçmayacak şekilde normal almasını, sebze ve meyve yemeleri gerektiğini, et, süt, yumurta gibi temel besinleri kısmamalarını sağlayalım.

Ergenlik döneminde bir yakınım yüzündeki sivilcelere kafasını takmıştı, hatta o yüzden okula dahi gitmek istemiyordu. Ailesi özellikle babası oğluna telkinde bulundu, bu durumun geçici olduğunu, stres yapmazsa çok kısa zamanda geçeceğini gece 9 saat uyumasını, spor yapmasını sağlık ve dengeli beslenmesini belirtti ve oğluna inandırdı.

Bizim dönemimizde regli olduğumuzda veya erkeklerde boşalma olduğunda utanır ailelerimize soramazdık, ayıp sayılırdı. Ancak yaşıtlarımız arasında konuşur, yanlış bilgiler edinirdik. İlk regli olduğumda çok korktum ve ağladım. Anneme söylemeye utandım neticede anneme gittim ve :”Anne ben ölüyorum galiba bak oramdan kal geldi” demiştim. Rahmetli annem bana münasip şekilde anlatmış ve beni ikna etmişti. Nur içinde yatsın anacığım.

NAHİDE ÇELEBİ 

Hanife MERT, Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Öğretmenimiz Nahide Çelebi: Yaşam yolunun çizildiği dönem. Bizim dönemimizde ana, baba çizerdi yolumuzu şimdi onlar kendi, kendine çiziyorlar yollarını.Yolun sonunu görmeden,yolun uçurumunu/ yarını bilmeden.Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 13.10.2013 9:43
Cevap :
Sayın Burakgazi! Evet bizim dönemimiz tamamen farklı idi, ana ve babaların çizdiği yolda ilerledik, çok şükür sağa, sola çarpıp tökezlemeden bugünlere başarı ile ulaştık. Şimdiki gençlik tamamen farklı yetişiyor , dua edelim tökezleme sinler inşallah, endişeliyim.Selam ve saygılar efendim.NAHİDE ÇELEBİ  13.10.2013 21:48
 

Neler çektik o yaşlarda.

Şahin ÖZŞAHİN 
 12.10.2013 21:32
Cevap :
O YAŞLAR DELİ ÇAĞLAR. BOŞUNA DELİKANLI DEMEMİŞLER.DEĞERLİ YORUMUNUZA TEŞEKKÜR EDERİM.SELAM VE SAYGILAR.NAHİDE ÇELEBİ  13.10.2013 6:38
 

Keşke büyümeseydik...Geri dönmenin bir yolu var mı acaba.

Kerim Korkut 
 12.10.2013 10:02
Cevap :
Ttlı cadı olsam da sizi geri döndürebilsem selamlar.Nahide çelebi  12.10.2013 15:41
 

Sevgili Nahide Hocam, çocukların ergenlik dönemi sendromu hem anne baba ve hem de çocuk açısından zor bir dönem. Anne baba kendini çocuğunun bu dönemine hazırlamalı. Sabır, hoş görü ve sevgi ile yaklaşmalı çocuğuna diyeceğim de, kaçımız bu bilince sahibiz ki? tahammül gücümüz kısıtlı, bir uzmandan yardım almayı kabul etmiyoruz. Büyük kızımın ergenliği farklı idi, küçük kızımın ki faklı. Çoğu zaman nasıl davranış sergileyeceğime karar vermede sıkıntı yaşıyoruz, anne baba olarak. Ablanda bu davranışı görmedim dediğim de, ablam farklı ben farklıyım... diye cevap verirdi. Haklı elbet herkes aynı karakterde, mizaçta değil elbet. Hatalarımızdan biri de çocuklarımızı kendi gençliğimizle karşılaştırmak. Ahh Nahide Hocam hep derim, bu dönemler çok zor, ayrı bir birikim, bilgi gerektiriyor. Değerli paylaşımınız ve bilgindirmeniz için teşekkür ediyorum. Gönül dolusu sevgi ve selamlarımı bırakıyorum. Hayırlı huzurlu bir Kurban Bayramı geçirmenizi diliyorum.

Hanife MERT 
 11.10.2013 16:28
Cevap :
Sevgili Hanife Kardeşim! Zaman ayırıp bu güzel yorumunuzu yazdığınız için çok teşekkür ederim. Haklısınız bizim devremizle şimdiki zaman tamamen farklı. Çocuklarımız farklı yetişiyorlar.Çevre, arkadaş, okul ve en önemlisi bilgisayarlar. Hepsi etkiliyor yavruları.Bilgisayara çok vakit ayırıyorlar.Her şeye rağmen onlara çok Sabır göstermeli, arkadaş ve dostça yaklaşmalı. Ailece ailenizin bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluk dileklerimizi sunar ,kızlarımıza başarılar diler onları öperim.Selam ve sevgiler canım.NAHİDE ÇELE  12.10.2013 21:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1914
Toplam yorum
: 11662
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster