Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
11108
 

Ergenlik döneminde anne babaya düşen görevler ve okul.

Ergenlik döneminde anne babaya düşen görevler ve okul.
 

Uzmanlar ergenlik çağında gençlerin yaşadığı sresin öğrenme okul hayatındaki başarıyı çok fazla etkilediğini söylüyorlar. Stresten doğan okul başarısızlığını aşmak anne-baba ve öğretmenlere düşmektadir. Ergenlik döneminde başarılı olan çocuklarda anne baba ilgisinin yoğun olduğu görülmektedir. Stresi ergenlik döneminde nasıl yeneceğini öğrenci bilmelidir. Ayrıca ders çalışma yöntemlerini öğrenmelidir.
Bu dönemde büyüme hızlı olduğu için beslenme ve enerji ihtiyaçları hesap edilmelidir. Ergen aileye güvenmelidir. Aile bu güveni sağlayacak tutarlı davranışlar sergilemelidir. Ergen bu dönemde hem meslek seçimini yapmakta ,hemde iyi bir yuttaş olabilmenin alt yapısını kurmaya çalışmaktadır. Bu dönemde bireyde duygusal,zihinsel ve fiziksel özelliklerde değişiklikler olmaktadır. Bu değişikliklere aile bilinçli,bilgili ve hazırlıklı olmalıdır. Anne baba çocuklarındaki değişimi ve stresi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çocukları ile iyi bir iletişim kurabilmelidir. Bu dönemde ergenler içe dönük davranışlar sergilerler ve her sorunlarını anlatmazlar. Ergenin sorunları anlatabilecek bir ortam oluşturmalıdır aile.
Ergenliğin ne kadar süre alacağı tam belli değildir. Kızlar erkeklerden iki yıl evvel ergenliğe girerler ve boyları daha uzun olur bu yüzden toplumdan geri kalmak isterler. Bu gibi durumlarda aile ergene açıklama getirerek güven vermelidir.
Anne ve babalara ergenlik döneminde düşen görevler;
1-Ergene karşı tutarlı davranmak.
2-Sorun olduğunda ergenle birlikte zamanında çözüm bulmak.
3-Sorunlara ergenin bakış açısı ile bakmak.
4-Çocuğunuzu kimse ile kıyaslamamak.
5-Çocuğunuzun kişiliğinin ortaya çıkmasına imkan vermek.Yani kendisini ifade edebilecek ortam oluşturmak.
6-Çocuğunuzla önemli kararlarda fikrini almak,sohbet etmek,gününün nasıl geçtiğini,mutlumu,mutsuzmu sorun var mı?incelemek.

7-Kendine güven duymasını sağlamak. Arkadaş grupların a girmesini sağlamak. Sosyal çevresini oluşturmak. Ancak davranışların takip etmek ve sorunyaşayıp yaşamadığı hususunda bilgi almak zorundayız.
8-Arkadaşlarını ve ailelerini tanıyın.
9-Yarglayıcı ve suçlayıcı davranış sergilemeyin.
10-Ergenlik dönemindeki değişimleri çocuğunuza açıklayın.
11-Ergene iyi davranışlarında övmeyi unutmayın.
Ergenlik döneminde bilinçli anne ve babanın çocuğu okul başarısını etkilemeden başarılı bir şekilde atlatabiliyor. Okulda başarılı olan ergenlerin velileri ilgili veliler olduğu araştırmalarla ortaya koyuluyor.
Bilgi ve bilinç anne ve babanın hedefi olmalıdır. Anne baba okulunda egenlik dönemi nasıl atlatılıyor öğretilmektedir.
Ergenlik döneminde çocuğunuz sizi anlayışlı vetutarlı bulmadığında kopma ihtimali vardır.Üzerinize düşen görevi öğrenmelisiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 3805
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster