Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '18

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
9302
 

Erik Dalı ve Sahibi Kadir Türen

Türküler yaşanmış acı bir olaya bağlı olarak yakılır. Türkülerin söyleneni belli değildir veya anonimdir. Âşık geleneğinde var edilen sahibi belli türküler zamanla sahibi unutulup sevilip toplumda geniş bir kabul gördükten sonra giderek anonim hale gelir. Kadir Türen'in şu günlerde ulusal televizyonlarda, düğünlerde oyun havası olarak çalınan “Erik Dalı”anonim diye sunumu yapılıyor. Türkünün sahibi öleli henüz otuz yıl oldu. Biraz da bu işi yapan insanlar konularına ve yöreye hâkim olmadıklarından işin kolayına kaçıp anonim deyip geçiyorlar.

 “Karacaoğlan Geleneğinde Dirmil Güzellemeleri ve Öyküleri 2011 Alter yay.” adlı kitabımda anlattığım gibi Kadir Türen ve Emin Demirayak türkülerinde Karacaoğlan’ın 1606 yılında doğup yaşamış olmasına karşın Batı Toroslar’da bu günümüz âşıkları aynı yaşam biçimini, aynı üretim ve tüketim süreçlerinde yer almaları nedeniyle çok benzer dil ve tel dokusuna bürünmüş Yörük ezgilerinde mayalanan bu toplumsal geleneği günümüze kadar taşıdıklarını gördüm.

Dilde ve telde bürünen bu toplumsal geleneğin türkü türkü, dörtlük dörtlük benzerliklerini ve bu geleneğin varlığını kabul eden sosyolog ve folklorcuların da görüşleriyle aktarmaya çalıştım.

Bir yörede hayat bulan bir oyun havası veya bir gurbet başka yörelerde de o yöreye aitmiş gibi sahiplenildiğine tanık oluyoruz. Bunun nedeni halk kültürünün sözlü bir biçimde taşınmasından ve kendi yöresine yakın bir tür olarak görülmesinden diyebiliriz. Ya da aynı türküyü başka başka âşıklar yeniden yorumlayıp sözlerinde değişiklik yapabiliyor olması ve bu nedenle türkü o kişininmiş gibi dolaşmaya başlıyor.

Sonuç olarak “Erik Dalı” gibi beğenisi genişleyen sahibi belli âşık türkülerinin giderek anonimleşme sürecinde olduğunu söylemek mümkün.

Halil Erdem

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 646
Kayıt tarihi
: 19.06.09
 
 

Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Kastamonu Eğitim Yüksekokulu Sınıf Öğrt. bitirdikten sonra A...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster