Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
365
 

Erivan'a barış ve üç puan yolculuğu

Erivan'a barış ve üç puan yolculuğu
 

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'den tarihi bir karar


Barış, söylenmesi kadar yaşanması kolay olmayan bir kavram.Ortadoğu ve Kafkasların arasında bir ateş çemberi içinde bulunan ülkemizde komşularımızla olan ilişkilerimizde günü kurtarmaya yönelik çabalardan başka milli bir politikamız ve duruşumuz olduğu söylenebilir mi?

Sporun evrensel barışa katkısıda söylendiğinden daha zor hayata geçiyor.Bugün Fenerbahçe ile Galatasaray taraftarının bile yanyana maç izleyemediği bir ortamda sporun evrensel barış ve kardeşliğe olan katkısından bahsedebilir miyiz?

Cumartesi akşamı(06.09.2008) Ermenistan ile oyanayacağımız 2010 Dünya Kupası eleme maçını izlemesi için Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tarafından davet edilen cumhurbaşkanımız Abdullah Gül daveti kabul etti.İlk bakışta Ermenistan’ın bizim toprak bütünlüğümüzü tanımaması ve bizimde Ermeniztan’ın Dağlık Karabağ’ı işgalinden kaynaklanan,malûm soykırım iddiaları kuşatmasının gölgesinde bu davetin kabulü endişe yaratacak gerekçeler ortaya koysada sayın Gül’ün kararı bence yerindedir.

Bölgede varolan kaygan zeminli gündemde Türkiye kendine ,bölge halklarına ve komşularımıza durması gereken mesafede durmalı ,atılması gereken adımları kendisi atmalıdır.

CHP ve MHP geçmiş politikaların verdiği refleksle sayın Gül’ün Erivan’a gitmesine karşı çıkmaktadır.Kendilerine göre haklı olabilirler.Ama “soykırım anıtınıda ziyaret etsin”türünden açıklamalar sporu siyasetin gölgesine sokar ki en büyük tehlike buradadır.

O zaman milli takımımızda gitmesin Erivan’a.O zaman milli takımımızda ziyaret etsin o anıtı öyle mi?

Bin yıllık geçmişi olan iki halkın siyasi olarak kışkırtılmasından en çok yarayı kim aldı acaba?Tabiki Türk ve Ermeni halkı aldı.İki halkın yakınlaşması için,varolan sorunları siyasetçilerin değil uzman tarihçilerin ve diplomasinin çözmesi için gerekmektedir.Spor bu gereksinimlerden biridir,bir enstrümandır.İki halkın yakınlaşması ,sorunlarını anlaşılması ve çözümü için ikili ilişkilerde bulunulmalı, bazı adımlar atılmalıdır.Bu adımın atılmasında karar makamı olan cumhurbaşkanımız Abdullah Gül gayet yerinde bir karar vermiştir.

Şimdi sıra milli takımımızdadır.Erivan’dan üç puanla dönerek iyi bir başlangıç yapmalıdır.Sayın Gül’de bölge halkına verilecek en güzel mesaj olan “barış mesajını” vererek görevini yerine getirmiş olacaktır.

* * * * * * * * * * * * *

Blognot1:Fazla zırh ve az beyin;işte dinozorların neslinin tükenme nedeni(Max Arnold)

Blognot2: Tüm cep telefonu operatörlerinden 3919 YANGIN yazarak Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçağı alım kampanyasına 6 YTL katkıda bulunalım.6 YTL ormanlarımız için umut olsun.Ayrıntılı bilgi için :

http://www.thk.org.tr/2005/anasayfa.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Maalesef bu insan türü için geçerki değil gibi:) Okudum yazını ama söz daha ilginç geldi. Maçı da 2-0 almıştık zaten de bir türlü anlayamadığım böyle ani "çıkış" denebilecek davranışlar hep aklımı kurcalıyor; neden şimdi? Ya da (son derece onuruma dokunan bir soru çünkü hep okyanus ötesi ülke aklıma gelir) "kim istedi?" Sevgiler, ülkemin engin mavileriyle.

derinmavi.. 
 07.09.2008 19:45
Cevap :
Buzların erimesi için kış ortasındaki ani sıcaklar neden olabilir.Tıpkı deprem sonrası Yunan'lılarla yumuşayan ortam gibi.İki halkı birbirine kim düşman ettiyse bunun sebebini ve sonuçlarını ortaya dökecek bilimsel çalışmalar yapılmalı.Bunun için bir ortam gerekiyordu,al sana ortam.Ha,bu görüşmeler yapıcı bir ivme alırsa kimlerin işine gelmez?Yayınlanan İngiliz gizli servis belgelerinde bunun yanıtı mevcut.Enver paşa'nın yanlışlarını M:kemal'in cumhuriyeti ödememeli.Asıl kafaları kurcalayacak soru şudur bence:bizim devlet adamlarımızda tarih yapacak kudret(çap,vizyon) var mı?Sevgiler,ege mavilerinin sahibesine.  08.09.2008 14:22
 

Merhaba...Bu konuda çok kişi, lehte ve aleyhte bloglar yazdı. Hepsine düşüncelerimi açıkladım. Ben, uluslararası ilişkilerde "mütekabiliyet" ilkesinin uygulanmasını isterim.Bunun açılımı "altta kalmamak"tır. İki devlet başkanı yanyana konuşurken biri bacak bacak üstüne atıyorsa diğeri de hemen aynı şeyi yapmalıdır; bu ilke o kadar önemlidir.Bunu yöneticilerimiz de bilirler.Umarım bu ilkeye uygun davranıyorlardır. Ama şu anda benim endişem, bu tartışmaların futbolcularımızda olumsuz bir durum yaratabileceğidir. Umarım galip geliriz. Selamlar.

cdenizkent 
 04.09.2008 16:22
 

Daha iki gün önce "Kürdistan formasi" yüzünden akim kalan bir sportif organizasyon yasadik. Demirperde yikilmadan önce; olimpiyatlarda, uluslararasi turnuvalarda Dogu ve Bati Almanya sporculari sportif anlamda varlarini yoklarini ortaya döktüler, kaybedenler kazananlari kutladilar. O kadar. Demirperde'nin yikilmasinda sporun en ufak bir katkisi olmadi. Cünkü siyaset ve sporda karilip dagitilan kagitlar farkli. Siyasette ve onun enstrümani diplomaside ön planda menfaat var. Spora örnek futbolda ise; seyirci, hakemler, 22 oyuncu, gol, ofsayt, penalti vs. var. Farkli kulvarlar bunlar. Fatih Terim de anladigim kadariyla bunu anlatmaya calisti: Spor, tarihten kaynaklanan sorunlarin yükünü kaldiramaz dedi. Tersinden bakarsak: Spor da tarihten kaynaklanan sorunlari hicbir zaman cözemedi bugüne kadar. Bildigin örnek var da beni aydinlatirsan cok sevinirim. Sevgilerimle dostum.

pirmete 
 03.09.2008 22:13
Cevap :
Ağabey,ABD yaptırım uyguladığı İran'dan NBA takımlarından Memphis'e pivot Hamed Haddadi'nin transferine izin verdi.Bu demek değildir ki ABD nin bu izinle ortadoğu ve İran'a bakışı değişmiştir,asla ve asla bunu demek istemiyorum.Ama yangına su taşıyan karıncanın ne yaptığını soranlara cevabı gibi;hangi tarafta olduğumuz belli olsun.Bizim Ermenistan ile olan tarihi sorunlarımızıda bir maçın çözeceğini beklemek saflık olur tabiki.Dünyaya barışın yanında olduğumuzu ifade etmek için bir fırsat olduğuna inanıyorum.Gerisi diplomasi ve siyasetin işidir.Türkiye'de arap kralının ayağına gitmek ne kadar kötü bir hamle ise Erivan'da maç izlemeye gitmek tam tersine isabetli bir hamledir.Gerisini getirecek basireti kim gösterecek,göreceğiz.Saygılar ve selamlarımla.  03.09.2008 22:33
 

Spor ve baris iliskisine tabii ki katiliyorum sevgili kardesim. FB-GS örnegin cuk oturuyor ic barisa bile sporun bir faydasi olamadigi konusunda. Dis baris daha zor. Fillerin (bir blogcu arkadasimizin ifadesiyle) bir tabure üzerinde tepistigi bir ortamda, yani o dedigin kaygan zeminde bir futbol macinin barisa hizmet etmesi, bir Ali Sami Yen ya da Saracoglu'ndan cok daha zor bence. Kafkasya'da oynanan; futbol degil, satranc. Futbolla figüran olunmaz satrancta. O hassas bölgede global siyasetin sporun gölgesine saklanmasi mümkün degil. Idare-i maslahatci cözüm önerileri (hükümetin, daha dün RF Disisleri Bakani Lavrov'un ciddiye bile almadigi "Kafkasya Istikrar Pakti" önerisi örnegin) cözüm degildir. Diplomasinin iflas ettigi yerde sporun, hele hele futbolun insanlik dramlarina cözüm ürettigini hic görmedim ben. Tam tersine; örnegin futbolun, kentler ve ülkeler arasinda savas nedeni olabilecegini örnekleriyle biliyoruz. (Izninle devam edecegim)

pirmete 
 03.09.2008 22:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1778
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster