Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '09

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
579
 

Erivan Eurovision yarışmasını siyasi göstergeye dönüştürdü

Erivan Eurovision yarışmasını siyasi göstergeye dönüştürdü
 

Eurovision Şarkı Yarışması Azerbaycanla Ermenistan arasında olmayan ilişkileri daha da gerginleştirdi.

Ermeni şarkıçılar işkal altındaki Yukarı Karabağ tesvirlerini yarımfinaldaki takdimatlarında yerleştirdikte Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Yarış teşkilatçıları gerekeni yaptıktan sonra işkal altındaki tesvirler ortadan kaldırıldı. Buna rağmen, yarışma tamamlandıktan sonra Erivan`dan Moskova`ya bağlanan ermeni sunucunun elinde işkal altındaki tesvrileri içeren kağıt parçası gözüküyordu. Sunucu sonucları okurken, tesvirler ekranın alt ve üst hisselerindeydi.

Azeri yetkililer konunu kapatmayarak, Gürcistan`a (Gürcü şarkıçılar Rusya Başbakanı Putin`i kasteden “Put in” şarkısıyla yarışa katılmak istediklerinden Eurovision bu yıllık onlar için kapandı) verilen cezanın benzerini Ermenistan`a uygulanmasını istiyor.

Bu arada, Ermenistan farklı iddianın içine girdi. Guya Azerbaycan İctimai (Kamu) Televizyonu ermeni şarkıçıların puan toplanmasını engellemek için telefon numralarını göstermemiş. Ayrıca ermeni tarafı Azerbaycan şarkıçılarının takdimatında da İran`a aid tesvirlerin yer aldığını ileri sürüyorlar. Erivan bu hakta İran Dışişleri Bakanlığını da bilgi göndermiş. Yani bir anlamda Erivan Azerbaycan-İran ilişkilerinin de zora sokmağın hesabını yapıyor.

Hakikaten Azeri şarkıçıların takdimatında İran Azerbaycanı`nın başkenti olan Tebriz`den bazı tesvirler gözüküyor. Ancak bunun izahı var. Şarkıçılardan biri Azeri kökenli Araş eskiden İran vatandaşıyıdı.

Böylece, ermeniler şarkı yarışmasını da bir siyasi göstergeye dönüştürerek, yarışma dışında “puan” kazanmağın peşindeler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 951
Kayıt tarihi
: 21.04.09
 
 

Elhan Şahinoğlu - 1971 Bakü doğumluyum. Azeri gazeteçi, köşe yazarıyım. Ayrıca, "Atlas" Stratejik Ar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster