Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
807
 

Erivan Türkiye'ye tuzak kuruyor

Erivan Türkiye'ye tuzak kuruyor
 

Sarkisyan-Gül


Ermenistan`ın hakim Cumhuriyyet Partisi`nin Türkiye ile imzalanan protokollerle ilgili yeni yaklaşımı ortada. Parti üst düzey yönetiçilerinden, Parlamento Başkan Yardımçısı Samvel Nikoyan açıklamada bulunarak, Ermenistan`ın Türkiye`den önce İsveçre`de imzalanan protokolleri onaylayabileceğinin altını çizdi.

Onaylama sürecinin her iki ülkede paralel gitmeyeceğini belirten Parlamento Başkan Yardımçısı Türkiye`nin onayını bekleyecekleri halde bu durumun çok uzanacağını kaydetti. Samvel Nikoyan buna göre de Ermenistan`ın öne çıkarak protokollerin onaylanması ile ilgili teşebbüsü ele alması gerektiğini vurguladı. Nikoyan Parlamentonun Dış İlişkiler Komisyonunda protokollerle ilgili dinlemelere başlaması zaruretini öne sürdü. Bu arada, Ermeni Ajanslar Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan`ın daha önceki açıklamasına dikkat çekiyorlar. Sarkisyan son olarak Londra`da bir konferansa katılarak Ermenistan Parlamentosunun sözkonusu protokolleri Türkiye Parlamentosundan sonra onaylanacağını vurgulamıştı. Şimdi ise üyesi olduğu parti temsilçisi farkı bir taktikten söz açıyor. Erivan`ın hedefi belli. Ermenistan Parlamentosunun protokolleri onaylama görüntüsü vermesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ise belli nedenlerden (Azerbaycan topraklarının halen boşaltılmaması) bekleme pozisyonunda dayanması Batının Ankaraya yönelik baskılarını artırabilir.

Erivan “ermeni soykırımı” çalışmalarını hızlandıran ABD Kongresi ve 24 Nisan açıklamasına hazırlanan Devlet Başkanı Barak Obam`ın elini güclendirmeği hedefliyor. Serj Sarkisyan`ın birkaç gün önce “Obamanın soykırımı tanıyacağını umuyoruz” ifadesi de kurulmuş oyunun bir parçası.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Amerikan politikacilari Ermenistanin Rus isgali altida oldugunu ve Ruslarla birleserek Osmanli devletine harp actiklarini ve yenildiklerini biliyorlar.Fakat Ermeni lobisinin paralarindan vazgemek istemiyorlar.

Ali Arkan 
 21.02.2010 10:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 944
Kayıt tarihi
: 21.04.09
 
 

Elhan Şahinoğlu - 1971 Bakü doğumluyum. Azeri gazeteçi, köşe yazarıyım. Ayrıca, "Atlas" Stratejik Ar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster