Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '11

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
14747
 

Erkek 9 nefs; kadın 1 nefs midir?

Erkek 9 nefs; kadın 1 nefs midir?
 

Merhaba;

Bugün İstanbul'da yine yağmur ama İstanbul her daim mağrur! Bayılıyorum şu İstanbul’a . Efsane şehir! Dünyada şehirleri arasında müsabaka yapılsa, o başa oynar. Ama bu şehri de bu, ülkeyi de hak ediyor muyuz onu bilemem işte! Her türlü düzensizlik ve adaletsizlik ortamında çılgın bir dana gibi yaşıyoruz..Nereye koşacağını bilmeyen bir dana gibi!
Dana nerden aklına geldi diyeceksiniz, tabii ki kurban bayramından. Sağımızdan solumuzdan resmi geçit yapıyorlar çoğu..Bayram için geldiklerini bilmeden , büyük bir coşku üzerlerinde..
Aslında doğru, nasılsa kesilecekler, hiçbirinin turşuları kurulmayacak, ama ben, neden çok üzülüyorum onlara ve neden bu kadar ilkel geliyor bu kurban etme işi bana?
İlkel milkel de gelse, kurban kesimi bana eti hatırlatır, et ise etoburluğumu.. Bu mahcubiyet yazısı ondan işte!

Kurban edilmeden kesilip mideme inseler mesele yok ama bir şeylere kurban edilme durumunda acıma ve isyan duygusu geliyor. İsyan şöyle! Yani yeter artık biz kaçıncı yüzyıldayız, bu hayvancıkların binlerce yıldır bizden çektiği ne?
Tabii benim bu yazıma, dindar insanlar alınacaklar. Başta tüm sülalem! Ne yapayım benim görüşüm böyle..Söyleme özgürlüğüm var değil mi? Bir de eşarp hakkındaki görüşlerimi söyleyebilsem, şöyle özgürce haykırabilsem mesela..
Kızların başını yakmayın. Farz olmayan bir şey için bu kadar köprü yıkmayın. Diyanette çalışan kişileri "eşarp farz değil" dedikleri için bir bir temizlemeyin, laikliğimizi bize bağışlayın. Yok!

Bunların gözü dönmüş. Bütün dini bir eşarba sığdırdıklarına göre başkaca din vecibesi akıllarına gelmiyor. Sahi niye bu kadar kadınlarla uğraşıyorlar bu kişiler. Ben çok rahatsız oluyorum. Kadınlardan çok erkekler feryat figan ediyor. Ortada namus meselesi gibi kalakaldı. Yoksa buna namus gözüyle bakmaları bu yüzden mi. Peki, biz açık dolaşanlar namussuz mu oluyoruz bu durumda!  Yani kadın açıksa günaha davet var ve kapalıysa günahlardan korunma! Peki bunca adam kapalı olan karısını niye aldatıyor, bilen var mı? Yoook aldatmıyor, diyebilen var mı?
Erkeklerin kadınlar hakkında doğru zannettiği, yanlış bilgiler var ki bunlar; kadınları yaşarken ölüme mahkum eder.
Mesela “Kadında 1 nefs, erkekte 9 nefs vardır!” yalanı.

Doğru olmadığını nasıl açıklayabilirim?! Şöyle; eğer sevdiği kimseyle beraber olduğu için toplumun gözünde küçük düşme, hamile kalma, çocuk aldırma, çocuk doğurma gibi olaylar erkeklerde olsaydı onlardaki nefs 9’dan derhal 1’e düşerdi. Bütün bunlara rağmen kadınlar evlenebiliyor ve çoluk çocuğa karışabiliyorsa nefslerini varın siz düşünün. Peki neden bir kadın, erkek kadar ortaya koyamaz bunu? Zira koyarsa  savaşmak zorunda kaldığı fizyolojik şartlarına birde psikolojik olanlar eklenir. Bu yüzden, yalnız yaşayan çoğu kadın, kendini her şart altında, yaşarken ölüme mahkum eder. Etmezse adı bellidir çünkü!
İşte tüm bunlardan korunabilmek için, toplumda ona verilmiş bir statü olarak gördükleri eşarba sarılırlar..Herhangi diğer dini vecibelerini yerine getirmeseler, hatta gayet normal ötesi bir hayatları olsa bile eşarp onları korur. İşte bu yüzden onları anlayabiliyorum. Erkeklerin bu konudaki hırslarını da anlıyorum. Anlayamadığım biz ülke olarak nereye gidiyoruz?

Biz artık herhangi bir Müslüman Arap ülkesine benzemeye başladık. Ve bundan hiç memnun değilim. Oysa biz İslamiyet olarak daha modern bir anlayışa sahiptik ve daha da modern olmaya çalışmalıydık. Ve bu yüzden islamiyetin yeniden yorumlanmaya ihtiyacı var ülkemizde diye düşünüyorum. Nasıl ki laiklik ve kemalizm yeniden gözden geçiriliyor. Dinin uygulanmasında varsa bir hata onlar da düzeltilsin lütfen!
Sevgiyle kalınız.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIMDI.HASTAYDIM AMA OKUDUM YİNEDE.SELAM OLSUN.

Şennur Köseli 
 12.10.2011 21:51
Cevap :
Teşekkürler Sennur Hanım. Ayrıca çok geçmiş olsun. Havalar malesef bunu sağlıyor. Sevgilerimle  13.10.2011 0:14
 

Saygıdeğer Berrin Aksu, evvelce görmüş ancak hiç tuz tatmamış birisine tuzu tarif edebilir miyiz? Etmek mümkünse nasıl tanımlayabiliriz? Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 12.10.2011 15:13
Cevap :
Sorunuzun manasını kavrayamadım ama cevabım şudur: Yaşamdaki bildiği tatlardan farklı olduğunu ve mutlaka tatması gerektiğini anlatabilirim. Çünkü bazı şeyler anlatılmaz yaşanır. Umarım gelmek istediğiniz noktaya gelmişimdir: Bunun ne olduğunu kavrayamasamda...  13.10.2011 0:18
 

Güzel ve içtendi yazınız. Keşke böyle düşünen herkes yazsa, konuşsa. Selamlarımla.

Zühal Voigt  
 12.10.2011 15:07
Cevap :
Teşekkür ederim. Umarım yazmaya devam edebiliriz. Sevgilerimle  13.10.2011 0:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 171
Toplam yorum
: 264
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 18.12.10
 
 

Üniversite mezunuyum. Dekoratörüm. Yazmayı çok seviyorum. 200 kadar şiirim var. Sinema ve tiyatro..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster