Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
536
 

Erkek beyni

Erkek beyni
 

Erkekler beyinlerini bazen boş bilgilerle doldururlar. Örneğin:Ligteki hangi takımın hangi oyuncusunun hangi maçta nasıl bir performans gösterdiğini bilmek, erkekler arasında ortak nokta bulmak için yapılan bir konuşmanın parçası olabilir.

Erkekler açısından herşey bir biriyle ilişkilidir. Aslında bu detayların hepsinin bir şekilde birbiriyle bağlantısı vardır. Bilgiler arasındaki bu türden bir ilişkiyi erkekler beyinlerinde yıllarca saklayabilirler.

Arada hiç ilişki olmadığı durumlarda bile insan beyni olgular arasında ilişki kurma eğilimindedir. Mesela dört tane İspanyol futbol klübünün (Bercelona, Realmadrit, Valensiye, Villareal) adlarını hemen sayabilirler. Simetriye bayılır ve bu önemsiz bilgileri akllarında tutar.

Erkek beyni 'sistematik' düşünmeye, kadın beyni ise 'empatik' düşünmeye programlanmıştır. Bir araba motoru veya bir bilgisayar işlemcisi de erkek beyni gibi çalışmaktadır: Analitik ve ve belli bir sistem içinde.

Angel Tube istasyonundaki merdiven Avrupa'nın en uzun yürüyen merdivenidir gibi bir bilgi size gereksiz görünebilir. Ama erkek beyni bu türden lüzumsuz bilgilerin bile sistem içinde bir gün işe yarayabileceği varsayımından yola çıkarak bu bilgiyi depolar.Erkekler birbirleriyle bağlantı kurmak için gereksiz bilgileri kullanırlar

Önemsiz bilgileri akıllarında tutmak suretiyle erkekler kendi kahramanlarıyla yakınlık kurarlar. Hayran oldukları figürlerin hayatlarındaki küçük ayrıntıları bilmek erkeklere 'o kahramanlara yakın olma' duygusu verir.

Ufak detaylara olan ilgi en temel bir şekilde insan ırkının merak duygusunu sembolize eder. Aristo'ya kulak verecek olursanız "Bütün insanlar doğaları gereği 'bilmek' isterler." Erkek arkadaşınız veya kocanız önemsiz bir bilgiyi bulmak için Google'da saatler harcamasına rağmen çamaşır makinasının nasıl çalıştırılacağını öğrenmek konusunda ilgisiz davranıyorsa belki de Aristo'ya "Hadi oradan!" demek isteyebilirsiniz.

İşte erkek milleti!..Bizler böyleyiz...Her lüzümsüz bilginin, bir gün işine yarayabileceğini düşünmek bazen mantıklı gelir insana. Ancak hafızayı bilgisayar hard diski gibi veya belleği gibi arttıramazsınız ki!.. O hafızayı, insana en faydalı bilgiler ile doldurmak, yeni gelecek bilgilere yer kalmasını sağlamak, günün birinde hafıza yönünden işe yarayabilir.Hafızanında idareli kullanılması, tasarruflu kullanılması, ileride yakalanılması kaçınılmaz hastalıkları uzaklaştırabilir.

Daha faydalı bilgileri depolamak dileklerimle, sağlıklı beyinler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3074
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster