Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
8579
 

Erkek nasıl olmalı?

Erkek nasıl olmalı?
 

Bir önceki blogum "Kadın nasıl olmalı?" başlığını taşıyordu. Tahminlerimin üzerinde olumlu tepkiler aldım. Karşıt olarak "Erkek nasıl olmalı?" hakkında da yazmam arzu edildi. Kayıtsız kalamazdım. İlgi gösterip okuyanlara, yorumlarıyla görüşlerini bildiren okur dostlara teşekkür ederim.

Türk toplumu aile yapısında kabul gören "ideal aile" nin ideal erkeği nasıl olmalıdır, bence:

-İşi olması, çalışması ve para kazanması şart. (Kendine ait işi olmalı veya bir başka özel veya tüzel kuruluşta görevliyse, şevkle çalışıp PARA KAZANMALI. Her ne kadar, Medeni kanunumuzdaki değişiklikle, "ailenin reisi erkek veya kadın olabilir" denilse de, Türk aile yapısında evi geçindirecek olan erkektir. Evini geçindiremeyen erkek, ne yazık ki, eleştri alır, babalık ve kocalık onuru zaafiyete uğrar.)

-Eşinden fazla kazanmalı. (Evin hanımı çalışıyorsa, erkeğin bayandan daha fazla kazanması gerekir. Bu fikir ilk anda yadırganabilir ama süregelen aile yaşantısında olabilecek limoni günlerde bu konu günyüzüne çıkar, tecrübeler bunu göstermektedir.)

-Yuvanın koruyucusu ve programlayıcısıdır. (Dış etkenlere, olabilecek tehlikelere karşı kesin kararlı tavırlarıyla korumacıdır. Ailenin kısa ve uzun vadeli yol haritasında, eşinin de onayını alarak programlar yapar ve uygular. Burada evin erkeği Başbakan ve Dış İşleri bakanı, hanımı da içişleri bakanı gibi koordine içinde çalışırlarsa, güllük, gülistanlık olur.)

-Sözünün eri olmalı.(Aile bireylerine yapamayacağı şeyleri vaat etmemeli. Vaat ettiklerini de yapmalıdır. Aksi halde prestiji sarsılır.)

-Ev içi yaşantısında espritüel, dışarıda vakur olmalı.( Ev içindeki neş'enin ve esprinin dozunu iyi ayarlamalı. uzak-yakın, tatlı-sert mesafeler beylerin inisiyatiflerindedir.)

-Güzel giyinmeli, temiz pak olmalı.( Tabii ki, eşinin yardımıyla. Hergün sokağa çıkan iş sahibi bir beyefendinin saygınlığı kıyafetiyle tamamlanır. Hergün traşını ihmal etmemeli.)

-Kültürlü olmalı.( Dost meclislerinde sohbetin dışında kalmamalı, gündemi takip etmeli. Aydın kişinin yuvasında her bakımdan ileriye dönük farklılıklar göze çarpar.)

-Eşine yardımcı olmalı. (Eşine gerektiği zamanlarda ev işlerinde yardımcı olmalı. Bunun kılıbıklıkla ilgisi yok. Sadece hayat müşterek felsefesine girer.)

-Çocuklarına model olmalı. (Bir baba çocuklarının nasıl olmalarını arzu ediyorsa, kendi davranışları bu isteğin tahakkukunda önemli rol oynar.)

-Sigara ve alkol kullanmamalı. (Çocuklarıyla ve çok sevdiği eşiyle mutlu bir şekilde uzun yaşamak istiyorsa, sağlıklı olmak zorundadır.)

-Sadık olmalı, kaçamak yok.( Herşey paylaşılabilir ama eş, asla paylaşılamaz.Evin hanımı, yuvam, çocuklarım der, belki göz yumar ama bilinmesi gerekir ki KADINLAR ASLA UNUTMAZLAR. Hem, evde nadide bir gül varken, dışardaki papatyaya eğilinir mi? )

-Şiddet uygulamamalı.(Fiziki şiddet, acz içindeki kişilerin başvurduğu bir yöntem. Genelde dışarıda pasif kişiler, evlerine geldiklerinde egolarını tatmin için, masum hanımlarından öfkelerini çıkarıyorlar. )

-Eşinin ailesini kendi ailesi olarak kabullenmeli. ( Herhangi bir sıkıntılarında maddi-manevi destek çıkmalı.Bu davranış biçimi, yuvanın sarsılmazlığına yardımcı olur.)

-İnançlı olmalı.(Bir evin babası inançlı ise, o yuvayı topla-tüfekle yıkamazsınız. )

Bunlar benim düşüncelerim. Hata da yapmış olabilirim. İnşaallah kimseleri incitmemişimdir.

Konumuzu toplamak gerekirse, erkeklik lafla olmaz. Eğer oluyorsa bu olsa olsa, soğan erkeğidir. Yazımızda tanımlamaya çalıştığımız erkek ise; ERKEK GİBİ ERKEKTİR.

Dostça selamlarımla, esen kalınız.

Gül Alkan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR... YAZINIZI OKUYUP BEĞENMİŞ BİRİSİ OLARAK, BİR KAÇ NOKTAYA TEMAS ETMEK İSTİYORUM. BEN PSİKOLOJİK DANIŞMANIM VE GELECEK YIL AİLE TERAPİSİ ÜZERİNE TEKRARDAN YÜKSEK LİSANS TÜRÜNDEN İHTİSASA BAŞLAMAK İSTİYORUM FAZLASIYLA İLGİMİ ÇEKEN BİR KONU ÇÜNKÜ. İDEAL AİLE YAPISI ÜZERİNDEN ERKEĞİN YAPISINI ELE ALMIŞSINIZ. ÇOK DA GÜZEL NOKTALARA PARMAK BASMIŞSINIZ. BENCE DE ERKEK İÇİN ARANAN EN TEMEL EN CİDDİ EN KRİTİK ÖZELLİĞİN "SADAKAT" OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. YANİ TEK BAŞINA SEVGİ SAYGI MUHABBET YETERLİ OLMUYOR. SADAKAT BUNLARA İLAVETEN İTAAT SAMİMİYET GİBİ KAVRAMLARI DA KAPSIYOR. BU KONUDA Kİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR? SİZCE DE "SADAKAT" BU KADAR GENİŞ KAPSAMLI BİR KAVRAM MI ?

METIN ÇELEBI 
 04.10.2011 13:48
Cevap :
Metin bey, Öncelikle Yüksek lisansınızda başarılar dilerim. Yazımın bir psikolojik danışman tarafından beğeniliyor olması, beni (h)onore eder, teşekkür ederim. Bloglarımda sıkça değinirim, sevgi, dostluk, aile eğitim...Ulusların uzun vadedeki mevcudiyetleri, sağlam temellere oturmuş aileler ile devam eder. Sevgiye saygıya dayalı yetinmeyle bütünleşen aile yukarıdaki yazımın tamamlayıcısıdır. Esas olarak üç "S", yani sevgi, saygı, sadakat...Bu kavramlar birbirine bağlı zincirin kopmaz halkalarıdır. Sevginin olduğu yerde "saygı" kesinlikle vardır. Sevgi ve saygı, "sadakat"in alt yapısıdır. Ve bu üç kavram birbirlerinin vazgeçilmezleridir. İtaat ve samimiyet, sevgi-saygı temel kavramının destekleyicisidir. Aksessuarıdır bir anlamda...İtaat ve samimiyet için özel bir gayret gerekmez zira doğal olarak olacaktır. Bağlayıcı son cümlem, sağlam temellere oturmuş uzun soluklu evliliklerin temeli, "SEVGİ,SAYGI VE SADAKAT" üzerine kurulmuştur. Selamlarımla...  04.10.2011 23:27
 

Ben bu güzel yazıyı okumuştum. Yorum yapmadan nasıl ayrılmışım hayret? Objektif kalemin daim olsun değerli arkadaşım. Esenlikler dilerim.

Ayten Dirier 
 21.12.2009 1:13
Cevap :
Sevgili Ayten hanım, yazımı değerli bulmanızla, mutlu oldum. Gerçekten objektif yazı, çünkü yazdığım kişi, yani model, önümde...Öyle olunca anlatım, daha gerçekçi oluyor. Selam ve sevgilerimle...Gül Alkan.  21.12.2009 22:53
 

Yazmış olduğunuz bu blog Kurşunkalem 2009 - MB'de en çok önerilen 10 blog ödülleri' ne aday gösterilmiştir. Konuyu blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=209651 'dan takip edebilirsiniz. Bol şanslar.

kurşunkalem 
 18.11.2009 10:31
 

Tanımınız makul erkek tanımıdır, bu tanıma tam uygun çok az erkek vardır.

Kadri KANPAK 
 16.10.2009 9:25
Cevap :
Sayın Kadri Bey, Makul derken, normal veya ideal, hangi anlama gelsede bu erkek tipi bizim ailedeki mevcut erkeğin tanımıdır. Model olabilecek bu tip, bazılarına hatırlatma amaçlıdır. Yazdığım her blogumda açık veya gizli bir mesaj mutlaka vardır. Çünkü MBloglarda yer alışımın tek sebebi, "birazcık faydalı olabilmek." Selam ve saygılar... Gül Alkan.  16.10.2009 10:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 334
Toplam yorum
: 5769
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1666
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster