Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
396
 

Erkek olmak

Erkek olmak
 

erkek olmak


Oooooofff, off! 

Tabii ki, kadınlardan dolayı. Önce anne, sonra kız kardeş, kız arkadaş, eş, kız evlatları…. 

Oooooooooff, of! 

Erkek olmanın en zor yanı, fiziksel ya da biyolojik değildir kuşkusuz. Zorluk erkeklik hikayelerinde ortaya çıkar, yani zihinseldir! 

Siz nasıl bir erkeksiniz? Bu soruyu hemen yanıtlamanız oldukça zorsa, devam edin çünkü bundan sonrası, nasıl bir erkek olduğumuzu görmemiz için atılacak adımlardan oluşuyor. 

Bilinen erkek hikayelerine baktığımızda üç temel erkeklik kategorisi görürüz. 

  • Ailesine bağlı, işinde, gücünde (ahlaki hikayeler)
  • Başarılı, gıpta edilen bir sosyal kariyere ya da paraya sahip (sosyal hikayeler)
  • Sakin, sessiz, iyi huylu(kişilik hikayeleri)

Şimdi “Siz nasıl bir erkeksiniz?” sorusunun yanıtını vermeye başlayabiliriz sanırım. Sizin erkeklik hikayenizde bu üç kategorinin senaryosu nasıl bir bakın! Hikayenizin bu üç kategorisindeki bölümlerde hoşunuza gitmeyen şeyler varsa, yapılacak şey de ortadadır artık. Bu hikayeyi hoşunuza gider hale getirmek! Ve ilk adım: İdealinizdeki erkek hikayesini yazmak için yola koyulmak. Sizin kendi erkeklik hikayenizde, erkek nasıl olmalıdır? Önce bunu kafanızda şekillendirin, bunun üzerinde düşünmek için zaman ayırın erkekliğinize! 

Bir kez kafanızda bir model oluştu mu, artık hikayenizin bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Bu arada, bu konuda kitaplardan uzak durma zamanı! Hikayeyi siz yazmaya başladınız ve nasıl yazılacağını da adım adım görmeniz gerekiyor, hikaye okumanın sırası değil şimdi! Önce mevcut durumunuzu, bu üç kategoriyi kullanarak sürekli gözlemleyip kendi erkeklik hikayenizle ilgili bilgi toplayın. Tam bir görüşe varmayı beklemeyin hiçbir zaman, böyle bir görüş değil hedefimiz. Değişmesini istediğiniz bölümlerin ortaya çıkması, yeterli bir bilgi seviyesidir ikinci adımımız için. 

DEĞİŞTİRMEK! 

Değiştirmek için, neleri değiştireceğimizi bilmemiz gerekir. Biz bunlardan birini, değişecek olanı, hikaye dışı kalacak olanı biliyoruz artık. Şimdi sıra, yerine ne koyacağımıza geldi. Örneğin kendi hikayenize bakarak , cimri (kişilik hikayesi) bir erkek olarak gördüyseniz kendinizi, bunun yerine koymak istediğiniz modeli (örneğin cimri yerine hesabını kitabını bilen bir erkek tipi) ve onun mantığını da kurmanız gerekir. Böylece bu değişimden ne kazancınız olacağını da görmüş olursunuz. Hikayemizde yerine koyacağımız modeli oluşturup; mantıklı sınırlarımızı, herkesin kabul ettiği sınırlara çekmeyi de kabul ettikten sonra, sıra bu doğrultuda kendimizi, böyle bir erkek olarak canlandırmaya geldi. Öyleyse yeni erkek yönümüzle yeni bir hikaye yazma zamanı. Evet böyle bir hikaye, böyle bir senaryo yazmanızı kastediyorum tam olarak. Kağıt kalem ya da klavye olsa daha iyi olur doğal olarak, ama bunu zihninizle de yapabilirsiniz rahatlıkla. Örneğin hesabını kitabını bilen ama cimri olmayan biri olarak, eşinize çocuklarınıza alacağınız hediyeler nasıl değişiyor? Hesabı sizin ödemeniz gereken durumlarda tepkileriniz nasıl? Parayı elinizde tutup karşı tarafın ödemesini mi bekliyorsunuz hala? Olmadı. Silin bu bölümü ve hikayeyi yeniden yazın. Hesabı ödeyin ve birilerine bir şeyler ısmarlamanın zevkinden söz edin hikayenizde. Yerine koyacağımız modeli de iyice görüp, test ettikten sonra, şimdi, kendinize son kez sorarak, istediğiniz değişikliği kalıcı olarak yapma zamanı gelmiştir. Kendinize güvenle sorun, “Yazdığım bu yeni erkek tipine göre oluşmuş yeni yaşam hikayemin, gerçek yaşam hikayem olmasını ister miydim?”. Karar verip uygulamanın hiç bu kadar kolay gelmediği bir anı yakalarsınız. Bu soruya şimdi vereceğiniz “evet” ya da “hayır” yanıtı, artık nikah masasındaki kadar kesin sonuç verir merak etmeyin! 

İlk günlerde, eski kalıplar sizi yoklayacaktır! Hazırlıklı olursanız, bu yoklamaları bekliyor olursanız, zorlanmadan atlatırsınız. Bir süre sonra kendinizi bu konuda izleme gereği bile duymayacağınız duruma gelirsiniz. 

Hiç kimse sadece erkek olamaz! 

Yeni bir noktaya geldik. Diyalektik düşünme yöntemine göre her şey karşıtını içerir. Bu mantığa göre, (ki tasavvuf da bu düşünme yöntemini kullanır) her erkekte dişiliğe karşılık gelen bir yanın olması gerekir. Burada erkek ve dişiyi artık bedensel değil fakat akılsal tanımlama noktasında olduğumuzu anlamışsınızdır. C.G. Jung’un, bu konuda anima ve animus adını verdiği çalışması ilginizi çekebilir. Böylece erkeklik hikayesi metafizik boyuta kadar devam eder! Siz nasıl bir erkeksiniz? Önemli olan bu! Erkekçe bir gün olsun dileyen herkese! 

izzetbalci@ziprotek.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1123
Kayıt tarihi
: 06.06.11
 
 

Zihinsel Programlama Teknikleri(NLP, Hipnoz, Meditasyon..vs.) alanında, uzun yıllardır araştırma ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster