Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1103
 

Erkekde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Erkekde Meme Büyümesi (Jinekomasti)
 

Jinekomasti  meme dokusunun  büyümesi demektir ancak bayanlarda bu durum göze batmadığından daha çok erkek hastalar için kullanılan bir terim haline gelmiştir.

Birçok etkene bağlı olarak, özellikle ergenlik sonrası meme dokusunda büyüme meydana gelebilmektedir.

Aşırı kilo alımı, uyuşturucu madde kullanımı, hormonal madde içeren ilaçların kullanımı gibi farklı nedenlerden dolayı oluşabilmekte. Vücutta hormonal dengeden sorumlu organlardaki hastalıklara bağlı olarak oluşabilmektedir. Ancak bu tür nedenlerden dolayı oluşan meme büyüklüklerinin öncelikli tedavisi etkenin ortadan kaldırılmasıdır.

Biz cerrahların daha çok müdehale ettiği ve en sık izlenen formu; idiopatik olarak adlandırılan, kısaca bir nedene bağlı olmadan oluşan, sağlık problemi oluşturmayan meme büyüklükleridir. Bu hastaları araştırdığımızda hormonal bozukluk bulunmaz ve madde kullanım öyküleri mevcut değildir. Sıklıkla ergenlik sonrası memelerde büyüme meydana gelmiştir ve memelerde ağrı hassasiyet gibi şikayetleri bulunmamaktadır. Bu meme görüntüsünden  estetik nedenli rahatsız olduklarından dolayı, bu hastalar bize başvurmaktadır. 

Memede Büyüme:

Meme dokusunun, yağ dokusu ve meme bezi olarak düşünecek olursak büyüme, bu iki kısımdan birinde daha ağırlıklı olmak üzere olur. Sadece tek bir kısmın büyüdüğü memelerde mevcutur. Liposuction yöntemi ile büyümüş yağ dokuları rahatlıkla alınabilirken, meme  bezi dokusunda bu yöntem yeterli olamayabilir.

Yaklaşım:

Genel yaklaşım öncelikle bu olaya sebep olacak hastalıksal bir durum olup olmadığının tespit edilmesidir. Kısa süreli olgularda 1 yıllık takip yapılabilinir. Cerrahi müdehale yapılacak bile olsa öncelikle altta meme büyümesine sebep olacak durumlar incelenmeli ve mevcut ise tedavi edilmelidir. Altta yatan bir neden olmaması ve ya altta yatan nedenin tedavisini takiben 1 yıl geçmesine rağmen durumda düzelme olmaz ise cerrahi müdehale yapılmaktadır.

Ameliyat:

Memelerdeki büyüklüğe göre uygulanan yöntemler değişmektedir. Liposuction dediğimiz, yağ emme yöntemi ile izsiz sayabileceğimiz ameliyatlardan,  iz bırakan açık cerrahi ameliyatlara kadar hastaya göre tedavi yöntemi şekillenebilmektedir.

Ameliyat sonrası:

Genellikle aynı gün veya 1 gece hastanede yatırıldıktan sonra, hastalar taburcu edilir. Ameliyat sonrası ağrılar kısa sürede geçmektedir. 1 ay kadar süre göğüs korsesi takılmaktadır. Dikişler en geç 2 hafta sonra alınmakta, 1 aya yakın ağır egzersizlere izin verilmemektedir.

Ameliyat sonrası tekrarlama riski:

Hormonal bozukluğa bağlı olarak oluşmuşsa, uyuşturucu madde kullanımına bağlı oluşmuşsa kullanılan madde bırakılmaz ise ve hormonal durum tedavi edilmez ise tekrarlar. Bir nedene bağlı oluşmayan meme büyüklüklerinde de tekrarlama durumu mevcuttur ancak bu durumun riski daha azdır.

 

Not: Yukarıdaki yazı ticari amaç gütmemekte olup, bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Kaynak olarak kullanıma uygun değildir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 19940
Kayıt tarihi
: 18.07.11
 
 

          Op. Dr. Mehmet Haşim Güner  ortaokul ve lise eğitimini memleketi olan Giresun'da il sek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster