Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ruşen Nur Arıkan Uzman Psikolog

http://blog.milliyet.com.tr/rusennurarikan

04 Aralık '11

 
Kategori
İlişkiler
 

Erkekler aslında ne ister?

Amerika' da evli erkeklerle yapılan bir araştırmada, erkeklerin %93' ü ikinci bir şansları olsa yine aynı kadınla evlenmek istiyormuş. Buyrun buradan yakın!

Evliliklerin daha doğrusu evli kalmanın zorluğu konusu hem profesyonelleri hem evlilik kurumunun taraflarını bu kadar meşgul ederken, bu nasıl bir sonuç demez misiniz?

Bu sonuç üzerine kafa yorsanız işin içinden çıkabilmek ne kadar mümkün? Erkeğin "bağlanma biçimleri" ile ilgili yazılanlara baktığımızda, "bağımsız davranabilmeyi" daha iyi becerdiğini açıklamaya çalışır.

Konu kadın erkek ilişkisi olunca, bir hikaye başlar ve aslında o hikaye hiç bitmez demek geliyor insanın içinden. Amerika' lı yazar Neil Chethik; "Voicemale" isimli kıtabında, erkeklerin evlilik, seks, bağlılık ve sevgi konusunda gerçek düşüncelerinin sanıldığından çok daha farklı olduğunu, yüzlerce kişi ile yaptığı görüşmeler sonucu bulgulamış.

Karısını aldatan erkeklerin büyük çoğunluğunun, eninde sonunda karısına geri döndüğünü siz de etrafınızda mutlaka gözlemlemişsiniz, duymuşsunuzdur. Hele bir ikinci kadın rest çekmeye başlasın, "boşan" desin ya da evliliği tehdit altına girsin, hemen kuyruğunu sıkıştırıp karısına döner erkek; "Ben aslında karımı seviyorum.", "Benim karımla bir problemim yok." demeye başlar. Dışarıda oyun oynamanın cazibesi biter, erkek evliliğin güvenli sularına kendini atıverir.

Bu o kadar karmaşık bir olgudur ki, durumun çok değişkenli doğasını bir çırpıda ortaya koymak gerçekten zordur. Söylenebilecek sebeplerden bazıları şunlar olabilir;

Kadınların evlilikde sorun olarak gördükleri konular -mesela sevgiyi gösterme biçimleri- erkekler için sorun algılanmayabiliyor.

Erkek için kurulu düzeninin bozulması, kendi gelecek tasarımı içerisinde hiç aklına getirmediği ve yüzleşmediği bir şey. Düzeninin devamı, genetiğinin-soyunun devamı ile eşdeğer.

Erkeklerin bir aşk ilişkisini sona erdirebilmelerinin, kadınlara göre daha zor olduğu araştırmalarca ileri sürülmekte. Eğer sona ererse, bir önceki yazımda yazdığım gibi; yalnızlık, depresyon ve durmaksızın geçmişin özlemini duyma hisleri görülmekte. Bu da erkeklerin bağlanma biçimi ile ilgili bir zorluk olması açısından önem taşıyabilir.

Diğer yandan erkek genç yaşta yaptığı evliliği içerisinde, karısı rolündeki kadını "anne" rolü konumlamasıyla kutsal bir ikon haline getirirken, kendisi için de kendi annesiyle ilgili bilinçdışı içeriği karısına giydirerek, bir aktarım ilşkisi yaşamaktadır. Dolayısıyla çocukken kaybettiği kayıp cennetini, tekrar bulduğu yer karısının yanıdır.

Aslında erkek de, ilişkisinde hoşlanmadığı şeyleri konuşmak istemektedir.

Erkeğin de, bir ilişkide seksin dışında beklentileri ve istekleri vardır.

Erkek de, kendine özgü sevme tarzının anlaşılmasını beklemektedir.

Erkekler evliliğin yürütülmesinde, yaşanan sorunların farkındalığı ve çözümünde kadınlara göre farklılıklar taşısa da, en az kadınlar kadar karmaşık iç dünyaları olduğu da bir gerçek. Anlamak lazım anlamak...

*Kadın ve erkeğe dair tüm bu konuları konuşmak için; 07.12.2011 tarihinde, saat:17.00-18.00 arasında, Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi' ndeyim.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

erkeklerin,tekrar eski eşleriyle evlenmek istemeleri biraz onsuz olduğu dönemde yaşadıkları birazda a lışkanlıklarıyla ilgili olabilir mi acaba?evli erkeklerin,hem evliliğim ve eşim beni bırakmasın.hemde ben aklımın bir köşesine yerleşen fantezilerimi genç sevgilimle yaşayayım gibi bir ikilemi var.kadının,annelikle birlikte evladına gösterdiği sevgi ve ilgi,erkeği "2.plana düştüm" kaygısıyla mı buluşturuyor diye düşünmüşümdür.beğendiğim bir yazıydı.sevgiler.

Didem KANDEMİR 
 07.12.2011 18:02
Cevap :
Didem hanım merhaba, saptamalarınız durumun çok degişkenli olduğunu gösteriyor hiç küşkusuz. Tüm bunların brarada etkili olduğu bir gerçek, hep birlikte anlamaya çalışıyoruz.. İlginize teşekkürler...  11.12.2011 19:51
 

Bu cinselliğin kontrol altına alınıdğı evlilik düzeninde erkeğin "sapmalar" göstererk tekrar evine dönüyor olmasının nedeni, erkeğin cinselliğini yaşamayı garanti altına almasıdır. Çünkü tam özgürlüğüne sahip çıksa, cinsel yönden açlık çeker. Çünkü toplum buna göre örgütlü değil. O yüzden geri döner. Ama sonra burda erdem, onur, dürüstlük, sahicilik ara. Yapan da sahtekar, kabul eden de sahtekar. Ama düzen bunları da perdeleyecek formüllere sahiptir.

Erdal Aydın 
 06.12.2011 20:51
 

Yazınızda evliliği doğal ya da normal, bundan uzaklaşmayı ile sapma gören bir hareket noktanız yok mu? Bu çoğunlukta var. Oysa doğal olan cinsel özlük, suni olan evliliktir. Suninin doğal olana galip gelmesi için kırk dereden su getirmeye çalışanlar, düzenin bekçiliğinden başka bir şey yapmıyor. Ayrıca hiçbir iki insan tam olarak anlaşamaz.. herkesin kodu, modu, işlem sırası, bağlantı tarzı, zamanlması farklıdır. Aynı noktaya bile yürünecek olsa, herkes farklı şekilde yürür. Evlilik ise berebar aynı yürüyelim diye, bireye zincir takmaktan başka bir işe yaramaz. Toplumun çekirdeğinin aile olduğu ise safsata. O sadece belli türde bir toplumun çekirdeğidir.

Erdal Aydın 
 06.12.2011 20:46
Cevap :
merhaba, ben durumu açıklamaya çalışırken normal ya da anormal diye tanımlamıyorum. Saptama yapmaya dikkat ediyorum.. Katkılarınız için teşekkürler...  11.12.2011 19:53
 

çok doğru yazdıklarınız, erkeğin düzeninin devamı, genetiğinin-soyunun devamı ile eşdeğer saptamınız üzerine hiç düşünmemiştim ama gerçekten de öyle, tam da dediğiniz gibi, düşündürücü bir yazı, tebrikler ve teşekkürler...

ümitümit 
 05.12.2011 10:04
Cevap :
Ümit bey merhaba, ilginize teşekkürler...  05.12.2011 12:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 169
Toplam yorum
: 117
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2336
Kayıt tarihi
: 23.11.10
 
 

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul' da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü' ünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster