Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
4241
 

Erkekler de evde kalır mı?

Erkekler de evde kalır mı?
 

Erkekler de evde kalır mı? Evet neden kalmasın. Halk arasında genelde kadınlara söylenen bir söz vardır. Yani yaşı geçip hala evlenmemiş kadınlara verilen bir lakap ”kız kurusu”. Zaten kötü ne varsa önce kadınlara mal edilir. ? Kadınlar, evlenilecek eğlenilecek diye ikiye ayrılır, evlenilecek kadınlarda ev kadınlığı vasıfları aranır. Yani tüm olumlu olumsuz bütün oklar, kadınları hedeflerken erkekler evde kalmaz mı?

Kaldı ki evde kalmak tabiri, aslında saçma olsa bile. Nedir evde kalmak? Evde oturmak evden çıkmamak mı? Yoksa karşı cinsi kendisine layık bulmamak mı? İkili ilişkilere cesaretsizlik mi?

Peki neden “kız kurusu” denirde. Erkek kurusu denmez? Neden agresif davranışları evlenmemiş olmalarına bağlanmaz. Evet pek çoğu sayısını hatırlamayacak kadar kızla flört edip evlenirken, kimisi de üzümün sapı armut’un çöpü diyerek kız arkadaşı bile edinmekten kaçınır. Kız arkadaş edinirse, evliliğin kaçınılmaz olduğunu düşünür herhalde.

Kendini saklayan, kadınlara karşı hep temkinli davranan, onlara karşı önyargılı olan erkekler, başlarında kavak yelleri eserken, bir gün yalnız kalabileceklerini akıllarına getirmezler. Aslında erkekler hiç evlenmemiş bir kadını tercih ederken, kadınlar daha önce hiç flört etmemiş bir erkekle çıkarken tedirgin olurlar. Çünkü o tecrübesizdir. Yani bakir olanı arıyorum safsatası, aslında koca bir yalandır. Neden kadınların onunla çıkmadığı konusunda ya da tam tersi onun kadınlarla çıkmadığı konusu kafalarında çeşitli sorulara neden olur. Yani bu kişi ya çok geçimsiz, ya gay, ya da ana kuzusudur.

Erkeklerin evde kalma nedenlerinden biri de anneleridir. Anneler oğullarına hiçbir kızı layık görmezler. Gün gelip de yalnız kalabileceklerini ve oğullarının bir süre sonra kimse tarafından tercih edilmeyeceğini düşünmezler. Onları sonuna kadar korumakta ısrar ederler. Erkeklerde, bilinç altına yerleştirdikleri bu fikirlerle seçim yapmakta zorlanırlar.

Ve bir gün bakarlar ki genç delikanlı iken, kelli felli göbekli orta yaşlı adamlar haline gelmişler. Yani uzun lafın kısası, evde kalmış diye nitelendirilen kadınlar bile eninde sonunda evlenirken, evde kalmış erkeğin evlenmesi zordur. Çünkü zaten bunca zaman beklemiş bir erkeğin istekleri ve kıstasları oldukça yüksektir ve bunları karşılayabilecek birini bulabileceğine inanmaz. Kadınlar evlenmese de kendilerine bakabilecek kapasitededirler. Ama erkeklerin her daim bir yardımcıya ihtiyaçları vardır. Çünkü istatistiklere bakarsak karısı öldükten sonra evlenen erkeklerin sayısı, kocası öldükten sonra evlenen kadınlardan daha fazladır.
Yani evde kalmak, lakabı yalnızca kadınlara söylenmiş bir söz değildir. Pek tabi evde kalmış erkek kuruları da vardır. Hemde meslek, ün, yakışıklılık, kariyer ve başarı tanımaksızın…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sokakta kalmaktan iyidir:)))) Şaka tabii ki, artık evlenmek için kimse acele etmiyor,sanırım benim zamanımdan kalma artık bu evde kalma lafı...Evde kalmışe erkek kurusu bu laf hoşuma gitti:))))

sessiz-çığlık 
 14.06.2007 18:10
Cevap :
Teşekkür ederim canım.  14.06.2007 18:54
 

Evde kalmış erkekler de vardır tabii. Evde kalmışlığın cinsiyeti yok bana göre. Erkeklerin yalnızca şöyle bir şansı olabiliyor genelde, yaş olarak kendilerinden küçük bayanlarla evlenebiliyorlar. Kadınların böyle bir şansı genelde olmuyor. Kadınlar eşlerinin ya kendileriyle yaşıt ya da kendilerinden büyük olmasını tercih ediyorlar erkeklerin böyle bir derdi olmadığı için nasıl olsa evlenirim düşüncesi hakim. En yeni örnek Halit Ergenç (39) 24 yaşındaki bir bayanla evlendi. Arada 15 yaş fark var.

turkuaz75 
 14.06.2007 16:52
Cevap :
Evet haklısınız. Zaten bu dünya yüzeyinde herşey onlara has değil mi?Neyse oğlumun ve kocamın erkek oldunu unutmayayım:)Yorumunuz için teşekkür ederim.  14.06.2007 18:56
 

Evde kalmış erkek kurusu :) güzel bir yaklaşım olmuş.. Onlar evlilikten korkan grup olarak da adlandırabiliriz sanırım .. Güzel ve gülümseten bir yazı olmuş..

EsRaÖNeR 
 13.06.2007 18:26
Cevap :
Teşekkür ederim. Hep onlar bize isim takacak değil ya:)  13.06.2007 18:58
 

erkekler evde kalmazlar sadece kadınlara güvenleri yoktur....

atlas1881 
 13.06.2007 17:54
Cevap :
Bu da bir düşünce?? Bence herkesi aynı kefeye koymamak gerekiyor. İstisnalar kaideyi bozmaz.  13.06.2007 18:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 884
Kayıt tarihi
: 18.05.07
 
 

1971 İstanbul doğumluyum. Evliyim, dört yaşında bir oğlum var. Her ne kadar şu an ev hanımı olarak g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster