Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
630
 

Erkekler dünyasında bir kadın yazar

Erkekler dünyasında bir kadın yazar
 

O hem güzel hem yetenekli hem de çok kibar ve asil bir kadınmış.


Cağaloğlu'nda çalıştığım on dört yıl boyunca her gün geçtim önünden. Her gün vitrininde dizili, eski baskı olduğu anlaşılan çocuk kitaplarına gözattım. Aslında bir matbaanın, bastığı ajandaların satış yeriydi burası. Öyle eften püften değil, eni konu ünlü bir matbaaydı, Afitap matbaası. Ajandanın adını söyleyince daha iyi anlayacaksınız. ECE ajandaları'nın ana satış yeri. İşe ilk başladığım günden itibaren kullandığım, daha sonra kendim için daha kişisel olanlarını aldığım, yeni yıl hediyesi olarak eşime, dostuma, arkadaşlarıma dağıttığım, hâlâ her yıl almaya devam ettiğim bir ajandadır. Her yıl gelişip değişen, çeşit çeşit, boy boy, her kullanıcının ihtiyacına uygun olarak yayınına devam eden bir ajandadır.

Yıl 1995, Yapı Kredi Yayınları'ndan bir anı kitabı çıktı, 'Bir İmparatorluk Çökerken', yazarı CAHİT UÇUK. O sıralar hararetli bir şekilde Osmanlı Tarihi ile ilgileniyor, elime geçen bu konuyla ilgili her kitabı okumaya çalışıyorum. Tabi bu hacmi geniş kitabı da aldım haliyle ve bir çırpıda okudum. Bunda, Osmanlı Tarihi merakımın yanında yazarının akıcı dilinin de büyük etkisi oldu. Baba tarafından Diyarbakırlı, anne tarafından ise Selanikli olan bir ailenin en büyük kızı Cahit hanım. Şaşırdınız mı, ben de şaşırmıştım yazarın Cahit adında bir kadın olduğunu öğrenince. Aslında asıl adı Cahide imiş, fakat babasının ünlü yazar Hüseyin Cahit Yalçın'la olan yakın dostluğu ve ona olan hayranlığı sonucu ailede adı Cahit olarak söylenmeye başlamış.

Kitabı okuduktan sonra öğrendiklerim beni şaşırtmıştı. O her gün önünden geçtiğim matbaanın vitrininde dizili çocuk kitaplarının yazarının hayatını okumuşum ben meğer. Babıâli'nin ilk kadın yazarlarındanmış Cahit hanım meğer. Sadece çocuk kitapları da yazmamış üstelik, öncesinde pek çok öykü ve romana imza atmış. Döneminin en çok okunan yazarlarından olmuş.

Peki, Afitap Matbaası'yla bir ilgisi mi vardı ki, başka hiç bir kitabevinde göremediğim kitaplar bu matbaanın vitrininde sergileniyordu. Evet varmış; Afitap Matbaası'nın sahibi Murteza Kâğıtçı'nın eşiymiş Cahit hanım.

Anı kitabını bitirdikten sonra bir gün girdim Afitap'tan içeri ve sordum Cahit Uçuk'u, nerededir, ne yapıyor, buradakiler onun akrabası mıdır? Bebek'teki evinde hayatının son yıllarını dinlenerek, ama aynı zamanda da anılarını yazarak geçiriyormuş. Daha kitaplaştıracak anıları varmış. 1909 doğumlu olduğuna göre demek ki o sıralarda 86 yaşındaydı. Oradakiler de kocası tarafından akrabalarıymış. Çocuk kitaplarından alıp alamayacağımı sordum, satıyorlarmış, aldım iki üç tane.

Aradan yıllar geçti, yıl oldu 2003, Cahit Uçuk'un yazmayı plânladığı anı kitapları yine Yapı Kredi Yayınlarından birbiri arkasına yayınlandı. 'Erkekler Dünyasında Bir Kadın yazar-Silsilename I' ve 'Yıllar sadece Sayı-Silsilename II' adıyla.

    

 Bir İmparatorluk Çökerken'de ailesinin yaşamını okuyup hayran olduğum bu yazarın şimdi sadece kendi yaşamını anlattığı anılarını okuyordum.

Öncelikle, Cahit Uçuk'un çok güzel bir kadın olduğunu söylemeliyim. Herkesin hayran olduğu bir güzelliği varmış. Babıâli'nin görüp göreceği en güzel kadın derlermiş ona. Resimlere bakınca sanırım siz de aynı kanıda olacaksınız. Zaten güzelliği ön plânda olunca yazarlık yeteneği küçümsenmiş bir zaman.

Dört kez evlenmiş, Atatürk'ün bile evlenmesine onay vermediği bir gençle çok küçük yaşta evlenmiş, fakat eşcinsel olduğu anlaşılınca bu gencin hemen boşanmışlar. İkinci evliliğini yazar Mahmut Yesari ile yapar, o da kısa sürer. On yıl süren üçüncü evliliğini ise galatasaray'ın ünlü futbolcularından Cici Necdet'le yapar. Onunla boşanma nedeni ise Cici Necdet'in kumar tutkusu ve kumar yüzünden içine düştüğü borç batağı olur. Dördüncü ve son evliliğini ise Afitap Matbaası'nın sahibi Murteza Kâğıtçı ile yapar. Mutlu ve oldukça uzun süren bu evlilik, Murteza beyin ölümüyle son bulur. Murteza bey, cahit hanımın çocukluk arkadaşıymış aslında, yıllar sonra tesadüfen karşılaşıp birbirlerine âşık olmuşlar. Evlendikten sonra da cahit Uçuk'un tüm kitapları Afitap'ta basılmış ve yayınlanmış.

Her açıdan oldukça fırtınalı bir yaşamı olan Cahit hanım, tüm olumsuzluklara, zorluklara rağmen yazmayı hiç bırakmamış, çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap eden bir çok öykü ve roman yazmış. Güzelliğine rağmen yeteneğiyle de kendini kanıtlamış, bir zamanlar erkekler dünyası olan Babıâli'de. O yıllarda sokaklarda arabalar seyrek görünür ve araba kullanmak erkek işi sayılırken o, kendine özel öğretmen tutup kısa zamanda usta bir sürücü olduğunu da kanıtlamış. 

Ben Cahit Uçuk hanımefendiyi çok sevdim, okuduğum her satırda ona hayranlığım kat kat arttı.

O hem güzel hem yetenekli hem de çok kibar ve asil bir kadınmış.

Neredeyse bir asıra yaklaşan ömrünü tamamladığı gün, 7 Kasım 2004.

Yarın, yedinci yıldönümü ölümünün. 

Ünal Şeref, Neslihan Sultan PALA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nurten Hanım; güzel anlatımınızla bir değeri tanıdım. Bir an önce hayatını anlattığı kitapları edinmek ve okuyup Cahit Hanım hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorum. Teşekkürler tanıtımınıza. sevgiler

Nezahat 
 11.11.2011 15:50
Cevap :
Çok memnun oldum ilginize Nezahat hanım. Okuyunca sizin de hoşunuz agidecek eminim. Sevgi ve selâmlarımla.  11.11.2011 17:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1170
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster