Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
5360
 

Erkekler kadınların namus bekçisidir

Erkekler kadınların namus bekçisidir
 

Namusa aşırı önem veririz. Namus için ölüme bile gideriz. Asla ondan vazgeçmeyiz. Olmazsa olmazımızdır. Namus nedeniyle bayanlar korunmalıdırlar. Bir partide, düğünde, bir bayan tuvalete, yada başka bir yere gitmesi gerektiği zaman, onu bir büyüğü, arkadaşı, eşi, erkek kardeşi yada ne bileyim birisi gideceği yere götürür. Bayan içerde iken de kapıda bekler er kişi. Bir de sigara yakar, eğer içiyorsa. Bundan kimsenin gocunduğu yoktur. Bayanda, erkekde halinden memnundur. Bunu çevremizde çok görüyoruzdur.

Peki neden böyledir? Dayılar, kocalar, babalar, erkek kardeşler bayanları korurlar? Nedir bu olay? Kızın namusu, karısının namusu, bacısının namusu, o da yetmez komşu kızının namusu, yengesinin namusu, baldızının namusu, ninesinin namusu herkesin namusu erkekler için önemlidir çünkü.

Bu olay Türk tipi klasik aile hiyerarşisinde, baba-kız ilişkilerinden başlar. Küçük kız çocukları, önceleri babalarının göz bebeğidir. Kız çocuğu biraz daha büyüyüp serpilmeye başlayınca, namusunun korunması gerekir. Önemlidir bu durum, derhal güvenlik artırılmalı, gerekli önlemler alınmalıdır. Namus bekçiliği vakti gelmiştir. Bu durum, 'kız çocuk' evlenene kadar sürer. Ne zaman ki 'kız çocuk' evlenir ve başka bir erkeğe teslim edilir, işte o zaman kız babaları rahata erer. Baba “huzurla bu işi yaptım” der. Artık emekli olmuş, yeni namus bekçisi (koca) olup, nöbeti devralmıştır.

Kısaca kadınların illa ki bir tane namus bekçisi olmalıdır. Bu görev, bekarken babalar ya da abilere, evlendikten sonra da kocalara düşer.

Evlilikde durum biraz farklıdır. Karı-koca ilişkilerinde namus kavramı en çok ihanet durumunda ortaya çıkar. Çünkü, 'aldatma' konusunda kadın ve erkeğin olaya bakış açısı tamamen farklıdır. Düşünce yapıları farklıdır çünkü. Evli bir kadın aldatıldığında, öteki kadın için: 'Benden daha üstün nesi var ki? Erkek milleti değil mi, hepsinin aklına şaşayım. O kadın da ne buldu da, evdeki gül gibi karısını bıraktı' diye düşünülür. Başka kadına tercih edilmek, kadın için dayanılmaz bir durumdur. Bu uğurda bir zamanlar, İstanbul Belediye başkanının yaşadığı medyaya yansıyan olaylar, bir çoğumuzun hafızasındadır. Bu olaydan dolayı, belediye başkanının partisi bile zarar görmüştür. Çünkü başka bir kadına tercih edilmek duygusu kadını yer, bitirir.

Aldatılan bir erkek açısından bakılınca da, 'Acaba kadın o erkek de ne buldu?' sorusu bir erkeğin soracağı soru değildir bence. Erkek bilir ki, eğer kadın öteki adama gitmişse, öteki adam daha tercih edilir bir adamdır. Erkeğin anlamadığı nokta ise. 'Ama evli bir kadın bunu nasıl yapar?' diye diğer erkeğe de kızar, 'O şerefsiz evli bir kadına nasıl sarkar?' diye düşünür.

Dava, namus davasıdır artık. Düşünülmesi gereken tek şey, 'kirlenmiş namusun' nasıl temizleneceği olayıdır. Sonrada buradaki pislik, silahlı, silahsız çatışma, belkide ölüm ile, yani toprak ile temizlenir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İki şey beni rahatsız ediyor; tuvalete giderken iştirak etmek:-) Neden; yalnız m... yormu??? İkincisi ise; özellikle yiyecek-içecek kurumlarında "aile yerimiz vardır" ya da tecrit edilmiş gibi "üst kattadır" gibi uyarılar. Üstelik bunu yapan da erkekler. Neden; siz o kadar aciz insanlarmısınız ki, kadınları erkeklerden koruma gereği duyuyorsunuz. Bence bu kadınları değil, erkekleri aşağılama olayı. Dilerim; beyni farklı bölgelerde değil, sizin gibi kafasının içinde olan insanlarımız çoğalır:-))) Yüreğinize sağlık...

Yüreğin Yüreğime 
 18.03.2010 22:41
Cevap :
Bence kadınlar da, biraz korunmayı istiyorlar gibi geliyor bana, teşekkürler  19.03.2010 13:34
 

''dava namus davasıdır artık dusunulmesi gereken tek sey kirlenmis namusun nasıl temizlenecegi olayıdır sonrada buradaki pislik silahlı silahsız catısma belkide olum ile yani toprak ile temizlenir'' yasadıgımız bu ulkede toplumumuzun zaten ASIRI derecede hassas oldugu, uzerine cinayetler islendigi, yasamların bittigi bu konu uzerinde, yukarda yazmıs oldugunuz yazıları, yapılan cahilligin yandasıymıscasına kaleme almanız acıkca beni cok rahatsız etti. Namus icin oldururuz olume gideriz gibi topluma mal olabilecek tarzdaki cumleleri insanları koruklercesine sarf etmeniz acı vericidir. İnsanlarımıza namus denen seyin akılda degilde baska yerlerde oldugunu benimsetmemek ve eline silah alıp canice isler yapanları ''evet bunlar dogru seylerdir ve gerekirse yapılır, yaparız'' esintileriyle yazılar yazmamak gerekir diye dusunuyorum. Saygılarımla...

barkan can erdogdu 
 12.10.2008 2:31
Cevap :
olan şeyleri yazdım, başka bir kastım yoktu teşekkürler katkınız için  12.10.2008 20:04
 

Kadına namus bekcisi gerekmezdi, bütün erkekler namuslu olsalardı. . Şöyle ki baba ya da koca kendi cinslerini bildikleri için koruma gereği duyarlar kızlarını, eşlerini diğer erkeklerden.Ne zaman ki bütün erkekler kadına önce  insan gözüyle bakacak anca o zaman değişir bu durum, tabii bir ütopyadan ileri gitmez bizim toplumumuzda.

Anita 
 24.09.2007 18:48
Cevap :
ihşallah zamanla o dediklerinizde olur  24.09.2007 20:37
 

Biraz geç bir katkı ama bizde özeleştiri kültürünün olmaması, kişilerin ille de kendileri dışında bir suçlu ve neden arama alışkanlığı ve aynadaki yansıyanı görmezden gelmeleri kadınlar ve erkekler açısından farklı yorumlara neden oluyor sanırım...:) Ama her iki cinsin de sonuçta insan, sadece insan olduğunu düşünmek bilmiyorum ülkemizde mümkün olacak mı birgün ...Saygılar. ezgi umut

Ezgi Umut 
 28.08.2007 10:35
Cevap :
ümit ediyoru m bir gün olur  28.08.2007 20:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 679
Toplam yorum
: 1693
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2738
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster