Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
247
 

Erkekler Kokmaya Başladı...

Eskiden erkek denilince koruyucu, kollayıcı, gizlese de sevgisi gözlerinden okunan, başın dara düştüğünde elini uzatacak ilk kişi gelirdi akla. Erkek aynı zamanda gücün simgesiydi kadının kırılganlığının yanında.

Mesela erkek sevdiği kadının adını ulu orta anmazdı hiç laf olur, söz olur, sevdiğim üzülür diye. Bir gün sevdiğinden ayrılsa da konuşmazdı ardından. Bitti gitti derdi. Arada bu güzel vasıflara uymayanlar çıksa da çoğunluk erkek algısı bu yöndeydi. Erkek adama yakışmazdı öyle cıvık dedikodular. Aksi davrananlar ayıplanır, dışlanırdı toplumdan.

Son yıllarda yaşanan kadın aleyhine olayları gördükçe, okudukça öfkeleniyor ve o eski günler için “Ne güzel günlerdi.” diyorum.

Bildiğimiz erkek algısı her geçen gün yerini çıkarcı, güvenilmez, sevgisiz ve daha da ilerisi “Vahşi!” algısına terk ediyor. Bunları söylerken elbette o güvenilir, koruyucu, kollayıcı erkeklerimizi ayrı tutuyor ve onların da halen çoğunlukta olduğunu düşünüyorum. İyi ki varlar, iyi ki hayatımızdalar. “Onlar” kadın mücadelesinde yanımızda olmasalar, hayatımız çoktan bir zindana dönüşmüş olurdu.

Kadına reva görülen tüm olumsuzluklar içerisinde en ağırıma giden, kendisinin istenmediğini hissettiği anda, kadını öldürmekten çekinmeyen ya da Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i, kendisini kopya çekerken yakaladığı için, okuldaki odasında öldüren cani gibilerin kadınların namusuna dil uzatmaları.Kopsun o diliniz!

Nedense ilk polis ifadelerinde farklı ifade kullanıyorlar, mahkemeye çıkınca farklı. Muhtemeldir ki birileri onlara akıl veriyor alacakları ceza hafiflesin diye.

Madem kendini o kadar erkek hissediyorsun o zaman erkek gibi çık ve öldürme nedenini açık açık söyle! Kıvırtmaya, cıvıtmaya ne gerek var? “Erkek adam yaptığı eylemin sorumluluğunu da üstlenir aslanlar gibi.” diyeceğim de, galiba bazı erkekler kokmaya başladı. Bu kokuyu ne tuz ne de dünyanın en iyi parfümü örter. Bu iğrenç kokuyu örtse örtse iyi bir eğitim ve ona eşlik edecek sağlam yasalar örter. Aksi halde tuz da kokmuş olur.

Tuzu kokutmayalım, lütfen…28 Eylül 2019

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben erkeklerden çok kadınların hemde daha hızlı bir şekilde değiştiklerini düşünüyorum ki bu işin iyi tarafı. Umarım hem erkekler hemde kadınlar daha dürüst, objektif ve de daha ahlaklı olurlar. İşte o zaman sadece din, dil, ırk, milliyet değil cinsiyet farkı da gözetmeksizin insanları bir ve eşit olarak görmeyi öğreniriz. Kusurlar bence ne erkeklerden ne de kadınlardan kaynaklanmaktadır çünkü sorunlu olan insanlar değil o insanların kimliklerini, karakterlerini formatlayan kültürlerdedir. Kısacası birilerine çuvaldızı batırmak basitlik ve de kolaycılıktır ama asıl yapılması gereken herkesin öncelikle kendisine iğneyi batırmayı öğrenmesidir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 15.10.2019 13:06
Cevap :
Merhaba Mustafa Bey. Değişimin kaçınılmaz olduğunu biliyorum da keşke bu değişim olumlu yolda olabilse her zaman. Kadın ya da erkek fark etmez. İnsanların dili, dini, ırkı da değil, yeter ki insan olunabilsin. Sorunun kaynağı her ne ise ben de onu arıyorum kendimce. Yoksa birilerine çuvaldız batırma "basitliği" ya da "kolaycılığı" değil amacım. Ezilen taraf adına bir şeyler değişecekse bunun biraz alttan eğitimle, üstten de caydırıcı ceza yasalarıyla zaman içerisinde çözüleceğine inananlardanım. O nedenle ancak "çölde bir kum tanesi" etkisinde olabileceğinin de farkında olarak, toplumumuzda gördüğüm sorunları dile getirmeye çabalıyorum zaman zaman yazılarımda. Tabii aklımın erdiği ve dilimin döndüğünce...Teşekkürler... Selamlar, mutlu kalın.  15.10.2019 15:49
 

Yanıtınızı okuyunca gördüm ki ben de doğru yazdığım sanısıyla yalış algıya neden olan ifade kullanmışım. "Yanlış olan, tüm Türkiye erkeklerini öyle algılatan anlatımda" demişim ya hani, işte onu bir önceki cümledeki "eskiden erkeklerin daha kibar ve şefkatli" olduğunu söyleyen genel kanıya bağlamayınca sanki tüm Türkiye erkekleri suçlanmış gibi algılanabiliyor. Düzeltme şansım olaydı düzeltirdim; ben de ek yorumla açıklama bari yapayım dedim. Kusura bakmayın.

Muharrem Soyek 
 04.10.2019 10:17
Cevap :
Rica ederim Muharrem Bey. Yanlış anlaşılmak her birimizin başına gelebilecek türden bir durum. Ben de daha dikkatli olabilir ve gerçekte anlatmak istediğinizi anlayabilirdim. Zamansızlık diyelim. Nezaketinize teşekkür ediyorum. Selamlar, mutlu kalın.  04.10.2019 15:24
 

Erkeklik ölmüş! Diriltmeye çalışalım. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 03.10.2019 10:10
Cevap :
Hep beraber, el birliğiyle olacak inşallah... Selamlar, mutlu kalın.  03.10.2019 17:22
 

Erkeklik raconu gerçekten de çekilmez bir insan davranışıdır. Doğru. Ancak, eskiyle kıyasta bana göre eksik var. Modern ve eğitimli eski şehir erkekleri şimdiki şehir erkeklerinden kart be kat kibar ve şefkatliydiler. bunda yanlış yok. Yanlış tüm Türkiye erkeklerini öyle algılatana anlatımda. Varoşlarda ve yolsuz yordamsız ışıksız köylerde kadın erkek için tam bir mülkiyet hakkıydı. İstediği gibi tasarruf edebilirdi. Kadın erkekten izinsiz ağzını açamaz, erkekten önce asla yatamaz ve erkekten sonra yataktan çıkması da dayak nedeni sayılırdı.

Muharrem Soyek 
 03.10.2019 9:12
Cevap :
Haklısınız Muharrem Bey eksik anlatımım da var blogumda. Teşekkür ediyorum tamamlamışsınız. Yalnız dikkat ederseniz her erkeği öyle algılatma gayreti içinde olan bir yazı yazmadım. Kadına değer veren, destek olan tüm erkeklerle birlikte hareket ettiğimizi belirttim ve onlar iyi ki hayatımızdalar da dedim yazımda. İnşallah sizler gibi beyefendilerle birlikte aşılacaktır muhakkak bu kokuşmuş sorun da... Selamlar, mutlu kalın.  03.10.2019 17:33
 
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3989
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1421
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster